Trendler

Maison Française - Maison Francaise - Deco Rehber - - İÇINDEKILER -

Yılın trendlerinde çok farklı detaylar, bir arada yaşamayı öğreniyor. Değerli taşlar yarı değerli taşlarla, endüstriyel gelenekselle buluşuyor. Geometrik formlar, yumuşak kıvrımlarla bir arada. Yepyeni fikirler ve eklektik stiller bu yıl evlerin ve bizlerin manevi ihtiyaçlarını karşılayacak. Pantone Renk Enstitüsü yılın rengi olarak Ultra Violet yani derin ama canlı bir mor tonunu ortaya attı. Bu kadar baskın bir rengin özellikle yaz aylarında dekorasyonda kullanımı zor olacağından zaman zaman eğilim daha açık; eflatun, lavanta tonlarına da kayabilir. Bu yıl dekorasyonda en gözde renk kombinasyonuysa siyah beyaz olacak; ama bu kez ikili art deco zarafeti sergileyen geometrik formlar ve detaylarla zenginleşiyor. Modadan dekorasyona geçen bir renk trendi kırmızı. 2017’nin ikinci yarısını etkisi altına alan kırmızı ve tonları, dekorasyona özellikle yakut, şarap, kızılcık ve bilumum orman meyvesi renkleri olarak yansıyor. Ana yaşam alanının merkezine yerleşen koyu ruj tonları, yanık portakallar, sofra tasarımlarına da sıçrıyor. Milenyum pembesi, diğer adıyla flamingo pembesi hâlâ revaçta. Bu birden faz-

la uçuk pembe tonunu içinde barındıran yumuşak pembeler skalasını bu kış genele yaymadan, daha çok bir dokunuş ya da mekâna zenginlik katan küçük bir leke mantığında dekoratif aksesuarlarda; koyu orman meyveleri tonlarıyla kombine edeceğiz. Renkler gibi malzemelerde de birbirinden çok farklı trendler söz konusu. Belki de son 2,5 yıldır dünyayı kasıp kavuran Danimarka kökenli evde keyif kültürü hygge’nin etkisiyle, yumuşaklık ön planda. Hem ana yaşam alanları, hem de yatak odalarında bolca yumuşak dokuya tanıklık ediyoruz. Mutfakta ahşabın koyu tonları; özellikle modernist mimar ve iç mimarların en sevdiği ahşap tonu olan Amerikan cevizi öne çıkıyor. Renkte antrasit griye uzanan bir skala söz konusu. Mat yüzeyler birbiri üzerinde katmanlar oluşturuyor. Çikolata tonlarıyla gri tonlarını bir arada kullanmayı deneyin. Perdahlı betondan mutfak veya banyo tezgahlarını bu yıl sıkça göreceğiz. Tamamen endüstriyel iç mekânlardan kaçınıyoruz. Bu sebeple iç mekânda betonu eskisi kadar bol keseden kullanmıyoruz. İlle de endüstriyel diyenlerin iç mekân atmosferini etnik bohem detaylarla ısıtmaları mümkün. Geleneksel mutfaklarda ise mutfak mobilyasının formu ve detayları önemli. Köşeleri yuvarlak, art deco dolaplar ve belki biraz marküteriyle şehirli, ham ahşap babaanneden kalma telli köy dolabı ve taburelerle ise kır stili yaratmak mümkün.

Doğal ahşap görünümlü mobilyalar, kadife kaplamalar ve sofistike tavrın egemenliğini, ana parçalardan tamamlayıcı aksesuarlara kadar her yerde görmek mümkün.

Mantar da geçen yıldan bu yıla uzanan malzemelerden. İster tüm duvarı mantar dokusuyla zenginleştirin, ister sadece mobilya ve aksesuarlara yer verin. Bu malzeme hem koyu ahşap tonları hem de koyu grilerle uyum gösteriyor. Hem pirinç, hem de krom detayların arkasında iyi bir fon oluşturabilir. Yumuşaklık ve rahatlık kavramının içini dolduramayan bütün mobilyalardan itina ile kurtuluyoruz. Bunların yerine gerçekten kullanmak isteyeceğimiz, hem malzeme hem de form açısından rahatlığı ön planda tutan mobilyalar geliyor. Üzerine ayağımızı toplayıp keyifle kitap okuyabileceğimiz genişlikte döşemeli sandalyeler, yemek masamızın çevresini sarıyor. Bununla birlikte keyif kültürünü yansıtan her detay evin baş köşesine yerleşiyor. Rahatlık, doğal malzeme vs derken yolun sonu yeniden dönüştürülmüş malzemelerle yapılan ya da üretim amacından farklı işlerde kullanılan mobilyalara bağlanıyor. Tüketici bilinci üzerine yapılan küresel çalışmalar ülkemizde pek de etki göstermese de, dünyada yankı buluyor ve artık mobilya satın almak isteyen kişiler verdikleri paranın doğaya zarar vererek üretilmiş bir ürüne gitmesini istemediklerinden, üreticiyi “Nasıl bir malzeme kullandınız? Üretimde kullanılan kimyasallar neler? Üretim yeriniz neresi?” şeklinde soru yağmuruna tuttuklarından üreticiler de mobilyalara tüm bunların cevaplarını içeren, üretimde çocuk işçi kullanılmadığını garantileyen, sertifika özelliğinde küçük etiket kitapçıkları ekliyorlar. Buradan çıkardığımız sonuç şu: 2018’de yeniden dönüşüm hem sosyal, hem de estetik anlamda hayatlarımızın odağında olacak. Bir süredir devam eden ve bu yıl popülaritesini artıracak bir diğer trend ise lambri. Özellikle yatak odası duvarlarında tam ya da yarım boy lambri kullanımı

Zengin aksesuarlar, işlevsel tasarımlar ve endüstriyel dekorasyon kurguları varlığını hissettirse de, bulundukları mekâna asalet katan zarif ürünlerin ve bakır, pirinç, mermer gibi çekici malzemelerin kullanımı gün geçtikçe artıyor.

her geçen gün artıyor. Buradaki önemli yenilik, üçüncü boyut. Geçmişte sıklıkla rastladığımız üç boyutlu duvar seramikleri mantığında, üç boyutlu lambri kaplamalar geliyor. Gelmiyor, aslında uzun zamandır varlar ama genellikle otel, mağaza ve restoran mimarisinde alternatif doku ve atmosfer yaratmak isteyen mimarlar tarafından kullanılıyordu. Şimdi bu, evlere giriyor. İkincisi ise, bu panelleri oluşturan ahşabın, tercihen yeniden dönüştürülmüş ahşaptan yapılması. Yeniden dönüştürülmüş ahşaptan duvar kaplaması deyince aklında soru işaretleri beliren okuyucu için detaylandıralım. Yine ülkemizde çok rastlanmasa da Batılı ülkelerde yıkılan ya da yeniden yapılan binalardan, dairelerden çıkan kullanılmış ahşap parçalar; özellikle parke ya da rabıtalar, eski lambri parçaları hurdaya gitmiyor. Bunlar butik ahşap panel üreticilerinde temizlenerek bir araya getiriliyor ve yepyeni bir ürün olarak piyasaya yeniden sürülüyor. İşin güzelliği, her binadan çıkan artık ahşabın kalınlığı, eni, boyu, dokusu farklı olduğu için bunları sanatsal bir bakış açısıyla yan yana getirdiğinizde ortaya çıkan kompozisyon mekânda bir Hollywood yıldızı gibi kendini gösteriyor. Trend otoritelerinden gelen açık hava dekorasyon tahminlerine göre, yeni sezonda en çok alkışı, çevreye duyarlı yaşam felsefesini benimsemiş, teknolojinin sunduğu yenilikleri sonuna kadar kullanan, bunları yaparken de bahçenin her köşesine kendi stilini yansıtan ev sahipleri alıyor. Bahçeleri bu yeni oluşuma adapte ederken, hava koşullarına dayanıklı, konforlu ve estetik tasarımlar sıraya giriyor. Tüm tasarımların ortak noktası olan fonksiyonellik ise sıranın en başında güneşi selamlıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.