Mimarideki yalın ve modern çizgi, iç mekânla ilgili kararlarda da devamlılık gösteriyor. Sürgü kapılar lentosuz; ahşap dolap ve kapılar, pervazsız ve kulpsuz olarak çözümlenmiş.

Maison Française Part 2 - - DEKORASYON -

birbirinden ayırıyor. Tamamen açık olarak tasarlanmış yaşama alanında, birbirine bağlı iki oturma bölümü; diğer tarafta U şeklinde, üç duvarı boydan boya kaplayan kütüphane; kütüphanenin karşı aksında ise yemek bölümü yer almakta. Mekânların genişliğinin, yükseklikle orantılı olmasını sağlamak için, zemin katın tavanı yüksek tutulmuş. Cephe boyunca ve tavandan yere kadar uzanan geniş pencereler sayesinde, hem mekânın ferahlık etkisi artıyor; hem de gün ışığından maksimum ölçüde faydalanılıyor. Pencereler, koyu gri renkli alüminyum doğramadan seçilmiş; üst kat pencere korkuluklarında ise kalın cam parapet kullanılmış. Böylece dış cephenin sadeliği bozulmamış. Evin tüm zemininde, kesintisiz olarak devam eden, açık renkli İtalyan ham meşe parke kullanılmış. Banyolarda ise gri renkli, yüzeyi dokulu, mat Eskişehir mermeri tercih edilmiş. Yapının mimarisindeki sade ve yalın çizgi, iç mekân kararlarında da devamlılık gösteriyor. Tavan yüksekliğindeki sürgü kapılar, lentosuz; ahşap dolaplar ve kapılar, pervazsız ve kulpsuz olarak son derece sade çözümlenmiş. İç ve dış, koyu gri renkli ahşap tüm kapılar, sabit dolaplar, masalar, kütüphane ve kanepe gibi mobilyalar mimar tarafından tasarlanmış. Burası, aile fertlerinin yaşamları boyunca okudukları kitaplar, resim ve heykellere fon oluşturacak şekilde kurgulanmış. Mimariye yön veren yalın çizgi, dış cephe ve iç mekânlarda seçilen doğal malzeme ve detayların çözümü ile destekleniyor. İç mimari ve dekorasyordaki tüm detaylar mimari kabuk ile aynı dilde konuştuğu için ortaya modernizmi yücelten zarif bir yaşam alanı çıkmış.

Altın varaklı ayna İstanbul’dan, heykeller Hindistan ve Singapur’daki antikacılardan satın alınmış. Granit ve bazalt heykel kaideleri ev sahibi tarafından tasarlanmış.

Tüm odalar koridor üzerine açılıyor, böylece hiçbir alan kaybedilmemiş. Merdiven basamaklarında da ham meşe İtalyan parke kullanılmış. Ahşap paravan, Rengin Saltık imzalı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.