Evdeki terapistler: banyo ve mutfaklar
Evimizdeki iki terapi alanı: biri mutfak, diğeri banyo. Suya yakın olduğumuz iki vitrifiye: biri eviye, diğeri lavabo. İçinden çıkmak istemediğimiz küvet ve içine dalmak istediğimiz buzdolabı. Mutlu eden tat duyumuz ve huzur bulduğumuz arınma ritüelimiz. Seramikleri, vitrifiyeleri, batarya ve armatürleri... Düşündükçe daha onlarca ortak noktası çıkar banyo ve mutfakların. İşte bu yüzden Maison Française dergisi, bu iki kardeş mekanı özne olarak kabul edip, senede bir kez -ve bu yıl 14. sayısıyla- sadece onlar için özel bir dergi çıkarıyor.
Gelecek senaryoları yapan fütüristler, tüketim karantinasının ardından çok daha seçici, etik ve çevreci bir satın alma farkındalığının yerleşeceğine emin gibiler. Tüm bu süreçten en çok etkilenen mekanların başında gelen banyo ve mutfaklarda dekorasyon kodları değişim göstermeye başladı bile. Özgürlük duygusu veren özel alanlar, malzemenin doğal dokusunu hissedebileceğimiz yüzeyler, hijyen dozunu arttıran teknolojiler, el yapımı seçimler, doğanın ritmine saygılı, iyileştirme gücüne sahip, bilinçli yaşam tarzına cevap veren, bedenin ve ruhun ihtiyacına göre yaratılan banyo ve mutfak senaryoları ortaya çıktı. Biz de sonunda kısılıp kaldığımız metrekareyi kendi bireysel izole yaşam alanımıza çevirmenin yollarını arayıp bulduk.
Baktıkça gülümseten el yapımı seramiklerin, yemek seçimine uygun bir mutfak yaratmanın, vegan salatayı, geri dönüştürülmüş masada yemenin, çay ağacı yağı damlatılmış banyonun ve en sevdiğimiz tabloyu o küvetin karşısına asmanın ruhumuza ve bedenimize yapacağı şifalı etkinin farkına vardık. Sadece fonksiyonu olan değil, aynı zamanda iyileştiren ve mutlu eden odalarımız olabileceğini keşfettik.
Elinizde tuttuğunuz derginin içindeki 400’den fazla banyo ve mutfak modeli, size kendi terapi alanınızı yaratmada yardımcı olacak. Şimdi uzanın ama gözlerinizi kapatmayın. İyi hissettiren mekanlar için ilham almaya başlayabilirsiniz.