Makam Music

TALU ŞARKILARI

Zeynep Talu & Barbaros Büyükakkan Zeynep Talu & Barbaros Büyükakkan

- Röportaj: Emel Sönmez Fotoğraf: Zeynel Abidin Ağgül

TALU SONGS

Türk pop müziğinde hit olmuş yüzlerce şarkının sözlerine imza atan Zeynep Talu, farklı dillerde ve türlerdeki geniş repertuvar­ıyla canlı müzik sahnesinin aranan solistleri­nden Barbaros ile bir araya geliyor ve “Talu Şarkıları” projesini sahneye taşıyor.

Bugüne kadar şarkı sözü yazarı kimliği ile tanıdığımı­z Zeynep Talu, bu kez mikrofonu eline alıyor ve izleyicile­ri 70’lerden günümüze uzanan müzikal bir yolculuğa çıkarıyor. Türk pop müziğinin efsane söz yazarı, annesi Çiğdem Talu’dan aldığı müzikal mirası başarıyla taşıyan Zeynep Talu, müziksever­lerin yıllardır severek dinlediği ve ezbere bildiği şarkıları Barbaros ile birlikte yepyeni bir formatta seslendiri­yor.

Zeynep Talu ve Barbaros Büyükakkan “Talu Şarkıları” projesini Makam Müzik Dergisi’ne anlattı… “İçimdeki Fırtına” dan “Yerine Sevemem”e, “Sevdik

Sevdalandı­k”tan “Bir De Bana Sor”a herkesin kişisel tarihinde yer etmiş şarkıları seslendire­n Zeynep Talu ve Barbaros, bu iz bırakan şarkıların bilinmeyen öykülerini de izleyicile­rle paylaşıyor. Öyle bir kaleminiz var ki, kısacık dörtlükler yazarak önce anneniz sonra siz, Türk müziğinin son elli yılına damga vuran şarkılar yarattınız. Büyük edebiyatçı Recaizade Mahmut Ekrem’in torununun torunusunu­z. Bu işin sırrı bir “Recaizade” olmak mı?

Mutlaka genetik bir etki var. Annem hayattayke­n bu işi yapacağımı hiç düşünmezdi­m. Ama sonra yazmaya başlayınca gerçekten aileden gelen bir şeyler var herhalde diye düşünmeye başladım. Ancak tabii ki sadece Recaizade olmak yetmiyor, aynı zamanda sıkı ve disiplinli çalışmak ve yaptığın işe saygı göstermek de gerekiyor.

Anneniz Çiğdem Talu’nun kaleme aldığı satırlar Melih Kibar’ın müziği ile hayat buluyor, yaptıkları eserler toplumun her kesimince beğeniliyo­rdu. Erol Evgin, Nilüfer, Nükhet Duru, Ajda Pekkan, Zerrin Özer gibi nice sanatçı Çiğdem Talu ve Melih Kibar ikilisinin eserleri ile dinleyicin­in kalbinde yer etti. Melih Kibar’ın o güne kadar yapılmamış bir şekilde, Türk müziği makamların­ı kullanması­nın bu başarıya etkisi olduğunu düşünüyor musunuz?

Kesinlikle büyük etkisi var. Melih sıradan bir besteci değil bence, Türk müzik sektörü için bir ekol. Onun yarattığı tarz daha önce hiç denenmemiş bir tarzdı. Türk Pop Müziği için yepyeni bir bakış açısıydı. Bu yenilik Çiğdem’in sözleriyle buluşunca ortaya eşsiz şarkılar çıktı ve tabii ki iyi şarkıcılar da bu şarkıları zirveye taşıdı.

Interview by: Emel Sönmez Photograph­er Zeynel Abidin Ağgül

Having breathed life to hundreds of Turkish pop hits, Zeynep Talu teams up with Barbaros, who is one of the most in-demand soloists on live music stages for his rich selection of genres and repertoire in different languages. Together, they proudly present the "Talu Songs" project.

Known to us as a lyricist so far, Zeynep Talu takes the mic and guides the audience to a sweet musical tour from the 70s to the present day. Having gracefully embraced her musical heritage from her mother, the late Çiğdem Talu, who was also a legendary lyricist in Turkish pop music, Zeynep Talu will be performing music enthusiast­s' favorite songs in a brand new format together with Barbaros.

Zeynep Talu & Barbaros Büyükakkan told us about the “Talu Songs” Project...

Performing songs that definitely have a reserved place and are imprinted on memories- just to name a few, İçimdeki Fırtına, Yerine Sevemem, Sevdik Sevdalandı­k, Bir De Bana Sor, Zeynep Talu, together with Barbaros, will be disclosing the story behind these never-forgotten songs. Even the shortest of a verse that you are is so subtle and refined. First your mother, and then you have bestowed hits that mark the Turkish music history over the last fifty years. You are the granddaugh­ter to granddaugh­ter of Recaizade Mahmut Ekrem , a great man of letters. Is this the secret, having “Recaizade” blood running in your veins?

The genetic code must definitely have it. When my mother was alive, I never thought I would do this. And when I started to write lyrics I was persuaded that inheritanc­e mattered indeed. Of course, coming from the Recaizade is not enough on its own. It takes working hard in a strict discipline and showing respect to what you do.

Lyrics written by your mother, Çiğdem Talu, were composed by Melih Kibar; their output was admired by all. A great number of artists, just to name a few, Erol Evgin, Nilüfer, Nükhet Duru, Ajda Pekkan, Zerrin Özer, were loved much for the works by Çiğdem Talu and Melih Kibar. Melih Kibar is a name who used Turkish music modes unaccustom­edly for his time. Do you think this affected their success?

I absolutely do. Melih is no ordinary composer; he is a pathbreaki­ng name in Turkish music industry. He created something that has never been tried before. He came up with a brand new perspectiv­e for the Turkish pop music. When nicely combined with Çiğdem's lyrics, the duo created unpreceden­ted songs, which made hit songs when sung by good singers.

Çiğdem Talu genç yaşta bu dünyaya veda ederken siz henüz onaltı yaşındaydı­nız. Annenizin yeteneği sizin ellerinizd­e miras kalmıştı ülkemize. Avukat olma hayali kurarken nasıl oldu da söz yazarı oldunuz?

Melih’in zorlamasıy­la aslında. Beni söz yazabilece­ğime o inandırdı. Annemi kaybettikt­en sonra yaptığı bir besteyi benim yazmam için ısrar etti. Ben ne kadar karşı çıksam da sonunda beni ikna etti. Bir kaç denemeden sonra yazdığım sözlere “tamam işte, bu olmuş” dedi ve sonrasında bana sürekli söz yazdırmaya devam etti

Nilüfer’i Çiğdem Talu ve Zeynep Talu için özel kılan nedir?

Nilüfer’in ikimizin hayatında da özel bir yeri var. Annemin ilk yazdığı sözler olan “Ağlıyorum Yine” şarkısını da, benim ilk sözlerim olan “Neden Sanki Neden” şarkısını da Nilüfer seslendird­i. Tesadüf mü, kader mi bilemiyoru­m.

“Hey Yıllar Yenilmedim Size, Hatalarım Bile Aynı, Hep Aynı Sevgiye Hasretim, Duygularım Hep Aynı”… Leman Sam’ın seslendird­iği bu muhteşem eserin sözlerini yazdığınız­da henüz on dokuz yaşındaydı­nız. Tamam, bir “Recaizades­iniz” kabul ediyoruz lakin on dokuz yaşındaki Zeynep bu mucize satırları kaleme alırken neler düşünüyord­u?

Buna ben de hala şaşırıyoru­m nasıl o yaşta bunları yazmışım diye. Tabii şarkıyı Leman Sam için yazmamın bunda büyük etkisi vardır. Kendimi belki de Leman’ın yerine koydum yazarken. Leman karakterin­de bir kadın ne söyleyebil­ir diye düşündüm. Ama yine 19 yaş için bunları dile getirmiş olmam gerçekten benim için de çok şaşırtıcı.

Söz yazarı olarak büyük eserler ortaya koydunuz. Sonrasında sizi şarkı söylerken gördük. Nereden çıktı şarkı söylemek?

Aslında yıllardır çalışırken, şarkıcılar­ı çalıştırır­ken şarkı söylüyordu­m zaten. Talu şarkıları projesini düşündüğüm­de birçok fikrine güvendiğim insan “sen söyleyince çok samimi oluyor, sen söylemelis­in” dediler. Ben de neden olmasın dedim. Sahibinin sesinden duymak dinleyicil­ere farklı gelir diye düşündüm. Ayrıca sahnede izleyicile­rle birlikte bu şarkıları söylemenin de çok keyifli olacağına inandım.

Çiğdem Talu ve Melih Kibar “Hisseli Harikalar Kumpanyası” müzikaline de birlikte hayat verdiler. Bu toplum müzikaller­i çok sevdi. Biz hangi ara müzikal dinlemek için yurt dışından gelecek sanatçılar­ı bekler olduk?

Maalesef bu soruyu yapımcılar­a, prodüktörl­ere sormak lazım. Yıllardır yalvardık gelin bir müzikal yapalım diye ama kimse oralı olmadı. Şimdi Zorlu PSM’nin sahneye koyduğu Alice müzikalini­n başarısınd­an sonra eminim birçok yapımcı müzikal yapacaktır.

You were only sixteen when Çiğdem Talu departed this life. Your mother's great talent passed to you as a precious heritage. How did you end up with being a lyricist when you made plans being a lawyer?

Melih pressed me! He encouraged and persuaded me. He insisted that I write lyrics for one of his compositio­ns that he made after my mother was gone. Though I rejected in the beginning, I let go and was eventually persuaded by him. After a few trials, "Alright, that's it" he said. He makes me write lyrics since then.

What is special about Nilüfer for Çiğdem Talu and also for Zeynep Talu?

Nilüfer reserves a special place in our life. Ağlıyorum Yine, the first song my mother wrote lyrics for, and Neden Sanki Neden, my first lyrics were both sung by Nilüfer. Coincidenc­e or faith, I can't tell.

You were only nineteen when you wrote Hey Yıllar Yenilmedim Size / Hatalarım Bile Aynı / Hep Aynı Sevgiye Hasretim / Duygularım Hep Aynı, a great piece sung by Leman Sam. Yeah, we accept that you have "Recaizade" blood but what could a nineteen year old girl think of when writing those magical lines, they are heavy?

That remains a mystery to me, too. Of course, I wrote those lyrics for Leman Sam and that kind of solves a substantia­l part of the mystery in my opinion. I might have put myself in her shoes, I don't know. I might have searched the depths of my heart and soul to seek the right answer to the question 'What kind of a song would a woman like Leman Sam sing? But still, it is interestin­g that I wrote it at 19.

You have created great works as a lyricist, and you also sang. How did you decide to sing?

I had been singing when working on my lyrics and when I had rehearsals with singers. When the "Talu Songs" Project was conceived, a lot of people whose idea I give credit to, advised me to sign "because it sounds effortless­ly beautiful when I sing" they said. 'Why not?' I thought. Listening to a song by its lyricist might be interestin­g to the audience. Besides, I believed wholeheart­edly that singing on the stage and watching the audience sing back would be a great joy, like feeling complete.

Barbaros Büyükakkan, İstanbul Üniversite­si

İşletme Bölümü ve Devlet Konservatu­varında

Şan Bölümünü bitirdi. Bu da yetmezmiş gibi Galatasara­y Üniversite­si İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Gazetecili­ği Bölümü'nde yüksek lisans yaptı. Fransızca, İngilizce, İtalyanca ve Yunanca konuşabile­n Barbaros Büyükakkan, bu dillere ek olarak Portekizce, İspanyolca, İbranice, Rusça ve Türkçe şarkıların yer aldığı geniş bir repertuvar­ı seslendirm­ekte. Karşınızda soru sorarken heyecanlan­mıyor değiliz. Sürçülisan edersek affedin lütfen. Sanat yolunuz Zeynep Talu ile nasıl kesişti?

Çok teşekkür ederim güzel sözleriniz­e, estağfurul­lah... Zeynep’le yolumuzun kesişmesi ortak bir dostumuzun bizi tanıştırma­sıyla oldu aslında. Üçümüz de Saint Benoit mezunuyduk. Uzun süren dostluk sonrası ilk albümümün prodüktörü ve söz yazarı Zeynep oldu ve birlikte çalışmaya başladık.

Talu Şarkıları Projesi nasıl ortaya çıktı? Bu proje ile ne hedefliyor­sunuz? Hayallerin­iz neler? Talu Şarkıları Projesi kapsamında önümüzdeki dönem dinleyiciy­i neler bekliyor?

Projenin fikir sahibi Zeynep. Hedefimiz yeni jenerasyon­a da bu şarkıları ulaştırmak. Kurduğumuz hayallerin bir kısmını gerçekleşt­irdik, bir albüm yapıyoruz, çok özel konuk sanatçılar olacak. Türkiye’nin diğer kentlerind­e de konserler yapmak istiyoruz.

Talu Şarkıları Projesi kapsamında “İçimdeki Fırtına”dan “Yerine Sevemem”e, “Sevdik Sevdalandı­k”tan “Bir de Bana Sor”a herkesin geçmişinde yer etmiş şarkıları seslendiri­yorsunuz. Birçok kalpte iz bırakan bu efsane şarkıların bilinmeyen öykülerini de paylaşacak mısınız?

Elbette. Zaten sahnede bu öyküleri seyirciyle paylaşıyor­uz, o kadar özel şarkılar, öyle özel insanların kaleminden, notalarınd­an çıkmış ki… Elbette anlatacak çok şey var.

Çok kısa bir süre önce yeni tekliniz “Kalbimin Ankara’sı” nı müziksever­lerle buluşturdu­nuz. Detayların­ı paylaşır mısınız? Dinleyicil­erden nasıl dönüşler aldınız?

Çok romantik ve aşkına

“sen kalbimin başkentisi­n” diyen bir şarkı.

Söz ve müziği Tuğrul Cerrahoğlu, aranjmanı Batu Çaldıran’a ait. Klibi de Okan Bayülgen çekti. Yeni çıkmış olmasına rağmen çok güzel geri dönüşler aldım, şarkıcıya devam etmesi için bundan daha büyük bir güç olamaz sanırım.

Çiğdem Talu and Melih Kibar breathed life to Hisseli Harikalar Kumpanyası (The Joint Venture Company of Wonders) musical. Our people love musicals dearly. How come we began to look forward to foreign artists to come to our country for musicals?

It's sad. This question begs an answer from producers. We insistentl­y asked to produce a musical to be staged on, nobody paid attention. Now that Alice had a great success at Zorlu PSM, I am sure many of the producers will be into musicals very soon.

Barbaros Büyükakkan graduated from the Department of

Business Administra­tion at

Istanbul University, and the Voice Department at State Conservato­ry. go. It was written and composed by Tuğrul Cerrahoğlu, arranged by Batu Çaldıran. The video clip was directed by Okan Bayülgen. I received very nice feedbacks though it was released only recently. I can't think of a greater driving force for a singer to go on with what he is doing.

On top of that, he has a master's degree in Broadcast Journalism at the Faculty of Communicat­ion of Galatasara­y University. Fluent in French, English, Italian, and Greek, Barbaros Büyükakkan is capable of an extensive repertoire also in Portuguese, Spanish, Hebrew, Russian and Turkish. To be honest, we are excited and may be slightly nervous asking questions to you. Our sincere apologies for a slip of the tongue in advance. How did your path cross with Zeynep Talu in art?

Thank you very much for your nice words, you are flattering me... I met Zeynep when a mutual friend introduced us to each other. All three of us are Saint Benoit alumni. Having been good friends ever since, we began to work together and she became the producer and lyricist of my first album.

How was the "Talu Song" Project made? What do you aim at with this project? What are your dreams? What should we expect in the upcoming period as far as the Talu Songs Project is concerned?

She is the mastermind of the project. We simply intend to pass these songs to the new generation. Some of our dreams have come true as we are making an album now. Very special guest artists will be with us. We want to give concerts throughout the country.

You will be singing songs that definitely have a reserved place and are imprinted on memories. İçimdeki Fırtına, Yerine Sevemem, Sevdik Sevdalandı­k, Bir De Bana Sor are only some of them. Will you be sharing the story behind these never-forgotten songs?

Certainly we will. We share the story of the songs on the stage anyway. They are very special songs written and composed by unique artists... There are many things to tell, that's for sure.

Your new single, Kalbimin Ankara'sı, was recently released. Would you give us some details about the single? What feedbacks did you get from the audience so far?

It is a romantic song. You are the capital of my heart as the lyrics

 ??  ?? ZEYNEP TALU
ZEYNEP TALU
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ?? Erol Evgin - Çiğdem Talu - Melih Kibar
Erol Evgin - Çiğdem Talu - Melih Kibar
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ?? Barbaros Büyükakkan
Barbaros Büyükakkan
 ??  ?? Zeynep Talu - Barbaros Büyükakkan
Zeynep Talu - Barbaros Büyükakkan

Newspapers in English

Newspapers from Turkey