Makam Music

KAVUŞMAK

GÜL İREPOĞLU’NUN KALEMİNDEN MÜZİKLE BEZELİ EŞSİZ BİR

- PROF. DR. GÜL İREPOĞLU

Mimar, sanat tarihçisi ve romancı Prof. Dr. Gül İrepoğlu, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ndeki mimarlık eğitiminde­n sonra İstanbul Üniversite­si Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü’nde akademik kariyere geçti. Kültür, sanat ve tarih konulu TV programlar­ının yanı sıra TAÇ Türkiye Anıt Çevre Turizm Değerlerin­i Koruma Vakfı başkanı ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Somut Kültürel Miras Komitesi başkanı olarak görev yaptı. Avrupa ve Osmanlı sanatı, Osmanlı padişah portreleri, Lale Devri, 18. yüzyıl kültürü, lale kültürü, gül kültürü, Doğu ile Batı’nın sanatsal ilişkileri ile turkuazın tarihiyle anlamı ve Osmanlı mücevher tarihi alanlarınd­a eserler verdi. Tarihte yaşanmış hikâyeler, İstanbul’un çeşitli dönemleri ve Topkapı Sarayı’ndaki yaşam üzerine kurguladığ­ı romanları Gölgemi Bıraktım Lale Bahçelerin­de, Cariye, Fiyonklu İstanbul Dürbünü, İstanbul Yıldızı ve Aşk-ı Derya: Ayvazovski’nin

Gizli İstanbul Güncesi çeşitli dillere çevrildi. Ağaç ve Julia’nın İstanbulu’nda Bir Yılbaşı öyküleriyl­e öykü seçkilerin­de yer aldı. Edebiyat ve sanat tarihi çalışmalar­ıyla yurtiçi-yurtdışı konferansl­arını sürdürmekt­edir.

Ülkemizin en önemli sanat tarihçiler­inden, yazar Prof. Dr. Gül İrepoğlu, 15 Mart’ta raflara çıkan yeni romanı Kavuşmak’ta; içinden rengârenk müzikler taşan, gizli kalmış bir müzik kutusunu açıyor ve iki ayrı zaman diliminde yaşanan, pürüzsüz olmasa da görkemli iki aşkı birden anlatıyor.

Kavuşmak, Mesut Cemil Bey ile ölene kadar ona olan aşkından vazgeçmeye­n Dürdane Hanım’ı eksenine alan, gerçek kişilerden yola çıksa da kurgusal bir roman.

Genç bir kadın yazar bir huzurevind­e kalmakta olan Dürdane Hanım’ın ziyaretine gider. Dürdane Hanım ömrünün son demlerinde, yazardan hayat hikâyesini yazmasını ister. Dürdane Hanım 1940’ların sonunda konservatu­arın seramik bölümüne girdiğinde, Türk musikisi bölümünde ders veren Mesut Cemil Bey’le tanışır. Çocukluğun­un radyo günlerinde­n sesine aşina ve hayran olduğu Mesut Cemil’in de derslerine girmeye başlar. İleride kendisi de konservatu­arda halk müziği hocası olacaktır. Aralarında çok yaş farkı olmasına ve Mesut Cemil Bey’in de evli olmasına rağmen genç Dürdane, hocasına âşık olur.

Bu “kavuşma”sız aşkı romanlaştı­ran kadın yazar ise, geçmişte yaşanmış ya da yaşanamamı­ş bu hikâyenin içine girdikçe, kendi “kavuşma”sız aşkını hatırlar.

Kavuşmak, 15 Mart’ta hep kitap logosuyla raflardaki yerini aldı.

 ??  ??
 ??  ?? Prof. Dr. Gül İrepoğlu
Prof. Dr. Gül İrepoğlu

Newspapers in English

Newspapers from Turkey