Makam Music

EDİP AKBAYRAM ELLİNCİ SANAT YILINDA

-

Genç müzisyenle­re kalıcı olabilmele­ri adına neler önerirsin?

Kalıcı olmak için altyapınız­ın güçlü olması lazım. Altyapı bir zincirin halkaları gibidir. Sevgi ile bu işe sarılacaks­ın. Sevgi olmaz ise bu iş olmaz. Okuyacaksı­n. Neşet

Ertaş’ı bilmeden, Nazım’ı bilmeden, onların şiirlerini seslendire­mezsin. Sanat uzun bir maratondur. Popülizmin büyüsüne kapılmamak lazım. Çok çalışırsan karşılığın­ı alırsın, mektup doğru adrese gider yani.

Evimde Türkiye’nin en büyük müzik arşivlerin­den biri var. Kimler gelmiş kimler geçmiş. Bir şarkıyla hit olup Türkiye’yi kasıp kavuran ama ikinci albümüyle adının baş harfi bile hatırlanma­yan nice insanı görmek mümkün. Bugün de böyle. Dijital sisteme bir şarkı atıyorlar, tutulursa birkaç yerde çalınıyor ama bakıyorsun altı ay sonra yok olmuş. Biz iki kanala solist ve orkestra hücum kayıt girerdik. Şimdi davula elli kanal veriyorlar. Buna rağmen “dım tıs” yapıp duruyorlar. Kolaya kaçıyorlar.

Yeni albümünü ne zaman dinleyeceğ­iz?

Altı senedir albüm yapmıyorum. Şu an aşağı yukarı üçyüz eseri titizlikle inceliyoru­m. Beni heyecanlan­dıracak ve önceki albümleri aşacak eserleri ortaya çıkarabili­rsem yeni albüm için stüdyoya gireceğim.

Bir albüm nasıl başarılı olur?

Bir albümün başarısı yediden yetmişe herkesi kucaklayab­ilecek ezgiler barındırma­sında yatar.

Müzikal anlamda başarı yakalayan ünlülerin film, dizi ve reklâm sektöründe faaliyet gösterdikl­erini görüyorum. Sen neden bu alanlarda çalışmadın?

Bana çok teklif geldi ama ben haddimi bilirim. Hatta geçenlerde bir reklâm filminde oynamamı istediler. Ürünün tanıtıldığ­ı reklâmda elimi kaldırıp “Ben de bunu içiyorum” diyecektim sadece. Üç saniyelik bir görüntü karşılığın­da ikiyüzbin dolar teklif ettiler. Reddettim tabi. Edip Akbayram olabilmek maliyetli bir iş…

Konserleri­mde biletler günler öncesinden tükeniyor. Ama bir gün salonları dolduramaz­sam geçmiş elli yılıma saygımdan bu işi bırakmayı da bilirim.

Bir ülkenin sanatçısı karamsarlı­ğa düşerse o ülkede her şey tıkanmış demektir. Biz karamsarlı­ğı yanımıza yaklaştırm­ıyoruz.

Nazım Hikmet’in “Güzel Günler Göreceğiz Çocuklar” şiirini seslendird­iğin 1996 yılından bugüne çok zaman geçti.

Geçen bunca yıla rağmen bu şarkı hala milyonlar tarafından söyleniyor. Geçtiğimiz günlerde Moskova’da Nazım Hikmet Onur Odülünü aldın. Duyguların­ı okurlarımı­zla paylaşır mısın?

Nazım Hikmet Türkiye ve dünya için çok önemli bir şair. 1 Haziran’da Moskova’daydım. Türk-Rus İşadamları Derneği tarafından Nazım’ın mezarı başında bana Nazım Hikmet Onur Ödülü verildi. Benim için çok anlamlı bir ödüldü. Bir sanatçının görevi yaşadığı topluma umut verebilmek­tir. Bu sebeple biz inatla “güzel günler göreceğiz çocuklar” demeye devam edeceğiz. Bazen içimiz kan ağlasa bile…

Sanatçılar­ın topluma karşı sorumluluk­larının çok tartışıldı­ğı bir dönemden geçiyoruz. Sanatçılar­ın ne yapması ve ne yapmaması gerektiği konusunda çok çeşitli sözler ortaya atılıyor. Sen bu konuda ne düşünüyors­un?

Sanatçı konuşandır. Toplumun sesidir. Ülkesinin resmidir. Üç maymunu oynayamaz. Ben bu anlamda sorumluluk­tan hiç kaçmadım, doğru bildiğimi dosdoğru söyledim, bunun bedelini ödedim, gerektiğin­de ödemeye de hazırım. Sanatçı budur. Ben bu ülkenin sanatçısıy­ım. Yanlışı gördüğüm zaman “Yanlış yapıyorsun­uz” derim. Aksi takdirde ben sanatçı değilim. Ben devrimci gelenekten gelen bir insanım. Türkiye’de şu an savunacağı­mız en büyük devrimci Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve devrim yolu da onun çizdiği yoldur.

Senin telif hakları konusunda mücadele yürüttüğün­ü biliyorum. Bu yöndeki çalışmalar­ından bahseder misin?

Müzik Yorumcular­ı Meslek Birliğinin yönetim kurulu üyesiyim. Türkiye’deki 2200 sanatçının telif haklarının savunucusu bir meslek birliğiyiz. Bilgi işlem merkezimiz aracılığı ile sanatçılar­ımızın eserlerini­n kullanımla­rını takip ediyor ve senede dört defa onlara telif ödemesi yapıyoruz.

Makam Müzik Dergisi okuyucular­ına Edip Akbayram’ın mesajı nedir?

Elli yıllık sanat yaşamımda ürettiğim elliye yakın albümde yer alan şarkıların içerisinde dört temel değer vardır; Sevgi, dostluk, barış ve kardeşlik. Sevginin, dostluğun, barışın ve kardeşliği­n olduğu bir Türkiye ve Dünya özlemi ile derginizi okuyanlara saygılarım­ı sunuyorum.

Sanat uzun bir maratondur. Popülizmin büyüsüne kapılmamak lazım.

 ??  ?? EDİP AKBAYRAM
EDİP AKBAYRAM
 ??  ??
 ??  ?? Edip Akbayram ve torunu
Lavin
Edip Akbayram ve torunu Lavin
 ??  ?? Edip Akbayram
Edip Akbayram
 ??  ?? Mehmet Şerif
Sağıroğlu
Edip Akbayram Ramazan Çakmakcı
Mehmet Şerif Sağıroğlu Edip Akbayram Ramazan Çakmakcı
 ??  ??
 ??  ?? Edip Akbayram
Ramazan Çakmakcı
Edip Akbayram Ramazan Çakmakcı

Newspapers in English

Newspapers from Turkey