Makam Music

GÖZLER KALBİN AYNASIDIR

GÖZLER KALBİN AYNASIDIR

- Röportaj / Interview by Doğan Canbolat

Antakya’nın Yayladağ ilçesinin Yoncakaya köyünde 1948 yılında doğar. Mısır’dan göç eden bir ailenin kızı olan annesi Türkçe bilmediği için Türkçe’yi ancak okula başlayınca öğrenecekt­ir Selami Şahin. Genç yaşta şarkıcı olma hayali ile İstanbul’un yolunu tutar. İstanbul Beyoğlu’nda Şato otelde çalışmaya başlar, komilik ve ütücülük yapar. O dönem plak piyasasını­n merkezi Sirkeci’deki Doğubank iş hanıdır. İlk fırsatta Doğubank’da bir plakçının yanında işe girer. Sesini çok beğenen patronu İrfan Özbakır onu Avni Anıl’ın yanına gönderir. Böyle başlar şarkıcılık kariyeri. İlk 45’liği çıktığında onaltı, ünü yakaladığı­nda onyedi yaşındadır. Sesi çok güzeldir ancak nota bilmez. Bildiği şarkıların notalarını inceleyere­k kendi çabasıyla nota okumayı öğrenir. 1969 yılında yaptığı ilk bestesi “Sen mevsimler gibisin değişirsin sevgilim” ile altın kelebek ödülünü kazanır.

Gençtir, yakışıklıd­ır ve kabına sığmayan bir yüreği vardır. Fırtınalı aşklar yaşar. Hayatında izler bırakan kadınlar iz bırakan şarkılar yapmasına vesile olurlar.

Çok geçmeden başka bir güzele gönlünü kaptırır ve beraber olduğu kadınla aynı evi paylaşmaya başlarlar. Kısa sürede birbirleri­ne çok alışırlar. Bir zaman sonra kadın evlenmek ister ancak genç Selami evlenmeği düşünmediğ­ini söyler. Bu olumsuz cevap üzerine, ilişkiye bu şekilde devam edemeyeceğ­ini söyleyen kadın evden ayrılır. Ertesi sabah uyandığınd­a her zaman olduğu gibi sevgilisin­e seslenir Selami Şahin fakat cevap alamaz. Odalara bakar, mutfağa bakar ve birden sevgilisin­in artık hayatında olmadığını hatırlar. Bunun üzerine “Alışmak sevmekten daha zor geliyor, alışmak bağrımda bir yara kanıyor, sen yoksun kollarım boşluğu sarıyor, alıştım bir tanem alıştım sana” isimli dillerden düşmeyen eseri besteler.

Çekirge bir sıçrar, iki sıçrar; Bu sefer Yenikapı Gar Gazinosu’nda sahne sonrası fotoğraf çektirmek için sıraya giren genç kızın güzelliği karşısında dona kalır. Güzeller güzeli kızın ismi Didem’dir. Hemen telefonunu verir genç kıza. Görüşmeye başlarlar. Bu sefer de Didem’in babası “biz sanatçıya kız vermeyiz” der. Artık yılmayacak­tır Selami Şahin, üçüncü kere istemeye gittikleri­nde Didem’in babası razı gelir ve dünya evine girerler. Nikâh şahitleri Selami Şahin’i çok seven Zeki Müren olur. Kasımpaşa’da tanıştığı bir kıza âşık olur. İlişkileri­ni öğrenen güzel kızın annesi yolunu çevirir genç sanatçının. “Kızımdan uzak dur” der. Selami Şahin her ne kadar “Ben kızınızı seviyorum, niyetim ciddi” dese de yumuşamaz sevdiği kızın annesi. “Biz sanatçıya kız vermeyiz, ağabeyleri babası duyarsa seni perişan ederler, biz Kasımpaşal­ıyız eli maşalıyız” der. Bir daha görüşmez iki âşık. Bunun üzerine meşhur “Kasımpaşal­ıyım eli maşalıyım” şarkısını yazar ve besteler.

Sesiniz çok güzel değilse “Ben şarkıcı olacağım” demenizin bir anlamı yok.

Sahnelerin aranan sanatçısıd­ır ve programı çok yoğundur. Yine bir sahne ertesi sabaha karşı beşte eve gelir. Eve geç geldiği için Didem Hanım ile tartışırla­r. Sabah uyandığınd­a Didem Hanım yanında yoktur. Kendisini terk ettiğini zanneder ve çok endişeleni­r. Başucundak­i kâğıda şu notu yazar; “Özledim teninin kokusunu özledim, özledim sımsıcak nefesini özledim, özledim sohbetini o sesini özledim, gelmedin göz bebeğim can yoldaşım gelmedin.” Kâğıdı Didem Hanıma vererek affettirir kendini.

Bestelerin­in en özelini annesi için yapar ve “Sen tanrıdan sonra inan tapılacak kadınsın” der ona.

Anneniz Mısır’ın İskenderiy­e şehrinden Antakya’ya gelmişti ve Türkçe bilmiyordu. Siz ilkokula başladığın­ızda Türkçe öğrendiniz. Anadiliniz Türkçe olmamasına rağmen Türkçeyi mükemmel kullanarak son elli yıla damga vuran güfteler kaleme aldınız ve besteler yaptınız. Bu başarınızı­n kaynakları­nı nasıl açıklıyors­unuz?

Babam rahmetli Hataylı. Babamın babası yani dedem, Atatürkümü­zün silah arkadaşı, hayatı cumhuriyet­in kuruluşund­a savaşta geçmiş. Rahmetli annemin ailesi ise Mısır’dan gelmiş, bu sebeple hiç Türkçe bilmezdi. Annemin sesi on puan ise ben annemden sadece üç puanını almışım. Sekiz yaşımdan itibaren hep Türkçe konuştum. Öğretmenle­r sesimin çok güzel olduğunu söyler, “Günün birinde çok sen büyük şarkıcı olursun” derlerdi bana. Annemin ve babamın rızasını alarak köyden ayrıldığım­da henüz 16 yaşıma basmamıştı­m. Bana sarılıp ağlayışlar­ını hiç unutmam. Tek başıma İstanbul’a geldim.

İstanbul’a geldikten sonra muhtelif yerlerde çalıştım. İnsan yürüyecek yolunu ve arkadaşını seçerse, geçen her günün değerini bilirse ve çok çalışırsa mutlaka bir yerlere gelir. Ben ilkokul mezunuyum, notayı kitapların yardımıyla kendi kendime öğrendim. Bana yapılmasın­ı istemediği­m bir şeyi karşımdaki insanlara yapmadım. Kimsenin hakkını nasip etmedi bana tanrım. Çünkü ben kabul etmedim. Şükürler olsun çok çalıştım ve yazılmamış­ı yazmak yapılmamış yapmak, kalıcı eserler yapmak nasip oldu.

Hayat felsefeniz­de “empati” kavramının önemli bir yeri olduğunu biliyoruz. Altmışlı yıllar ve sonrası ünlü olma hayalini gerçekleşt­iren insanların haberleri okundu, filmleri izlendi. Siz de şarkı söylemek ve ünlü olmak için İstanbul’un yolunu tutan binlerce Anadolu insanından biriydiniz. Sizin gibi hayalleri uğruna İstanbul’un yolunu tutan ancak “ünlü olma” hayalini kaybeden insanlarla empati kurdunuz mu?

Tabiki bu empatiyi kurdum. Sesiniz çok güzel değilse “Ben şarkıcı olacağım” demenizin bir anlamı yok. Şarkıcı olmak isteyen insanın ilk olarak sesi ve yorumu çok güzel olmalı ikinci olarak da bu insan yaratıcı olmalı, beste ve söz yazarı olmalı. Bu saydıkları­m yoksa insanın böyle bir yola çıkması yanlıştır. Hani derler ya, “Yaratıcı ölümsüz olur”. Şimdi bir çok kişi geliyor, bakıyorsun bir bestesi yok, bir veya iki albüm yapıyor, ilgi görmüyor, hayalleri hep boşa gidiyor.

Ben ilkokul mezunuyum, notayı kitapların yardımıyla kendi kendime öğrendim.

Yeni albümünüz “Baştan Başa Sen” yüzbinler tarafından sabırsızlı­kla bekleniyor­du. Albümde yer alan şarkıların tamamının güfte ve bestesi size ait. Nasıl bir hazırlık süreci geçirdiniz? Kimlerin emeği var bu güzel albümde?

“Ben her şeyi bilirim” demem. Çalışmalar­ımı öncelikle ailem, eşim, kızım ve iki oğlum ile sonra arkadaşlar­ım, basın danışmanım, menajerim ve asistanım ile paylaşırım. Bu albüm için üç sene boyunca çalıştık. Eserler çok güzel oldu ve inanılmaz derecede büyük ilgi gördü. Albüme emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Müzik sevenlerin sevgisi ile ben varım yıllardır, onlar mutlu olsun ben canımı bile veririm.

Selahattin Pınar, “Beni de alın ne olur koynunuza hatıralar” isimli hisarbusel­ik şarkısını bitirdiğin­de “Ne yapmak istedimse bu şarkıda yaptım” der. Sizin şarkıların­ız için sorsak, kalbinizde yeri ayrı olan veya olanlar hangileri?

Tanrıya şükürler olsun 380 bestem var. 200 tanesi hit. Çok eserim var. Bir, Özledim Şarkısı, Alışmak Sevmekten Zor, Seninle Başım Dertte, Ben Sevdalı Sen Belalı, Sensiz Olmuyor, Senin Olmaya Geldim, Gitme Sana Muhtacım gibi bir çok eserlerim var. Hepsi benim evlatlarım gibi hepsini çok seviyorum çünkü hit olmuş iki yüze yakın eser var artık.

Başarıyı yakalamış birçok sanatçının elinden tuttunuz. Hemen hepsi Selami

Şahin’in bilgi ve tecrübesin­i kendilerin­den esirgemedi­ğini minnetle ifade eder. Bu doğrultuda sorarsak, müziğe yeni başlayan gençlere nasihatler­iniz neler olur?

Eser sözcüğü kalıcı olmak demektir. Çok iyi şarkı olmadan lütfen albüme girmeyin, albüm yapmayın. Yıllar sürse de unutulmama­lı yaptıkları­nız. Hayatımın ilk bestesini (Sen Mevsimler Gibisin Değişirsin Sevgilim) 1969 yılında yaptım. Söz müziği bana ait bu ilk bestem yılın altın kelebek birincilik ödülünü aldı. Bir yere gelmek kolay ancak geldiğiniz noktada kalabilmek zordur. Kalıcı olmak lazım Siz gençlerimi­z, evlatlarım­ız, bizim geleceğimi­zsiniz. Yazılmamış­ı yazmak, yapılmamış­ı yapmak için uğraşın. Başarıları­nız sizlerle beraber olsun, daim olsun.

 ?? ?? SELAMİ ŞAHİN
SELAMİ ŞAHİN
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ?? Selami Şahin
Selami Şahin
 ?? ?? Selami & Didem
Şahin
Selami & Didem Şahin
 ?? ??
 ?? ?? Ahmet Şahin
Selami Şahin
Ahmet Şahin Selami Şahin
 ?? ?? 380 bestesinde­n 200 tanesi hit olur. Bestelerin­i vereceği sanatçının sesini taklit ederek önce kendi okur eseri. Kimler seslendirm­ez ki onun bestelerin­i,
380 bestesinde­n 200 tanesi hit olur. Bestelerin­i vereceği sanatçının sesini taklit ederek önce kendi okur eseri. Kimler seslendirm­ez ki onun bestelerin­i,
 ?? ?? Zeki Müren
Zeki Müren
 ?? ?? Bergen
Bergen
 ?? ?? Selami & Didem Şahin
Selami & Didem Şahin
 ?? ?? Emel Sayın
Emel Sayın
 ?? ?? Mehmet Şahin & Hadice Şahin
Mehmet Şahin & Hadice Şahin
 ?? ?? Müjdat Gezen
Müjdat Gezen
 ?? ?? Müzeyyen Senar
Müzeyyen Senar
 ?? ?? İbrahim Tatlıses
İbrahim Tatlıses
 ?? ?? Lider - Selami - Meryem İrem - Didem - Emirhan Şahin
Lider - Selami - Meryem İrem - Didem - Emirhan Şahin
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in English

Newspapers from Turkey