Makam Music

AKIN ELDES ile TEK BAŞINA

- Röportaj / Interview by Reşad Çiçek

Türk gitaristle­rinin önde gelen isimlerind­en olan Akın Eldes, yıllardır birlikte çalıştığı isimlerle bilinse de kendi hayata geçirdiği projelerle de adından söz ettirmişti­r. Müziğe çocukluğun­da flüt ve mandolin çalarak başlayan ve lisede gitar ile devam eden Eldes, herkesçe bilinen Bulutsuzlu­k Özlemi ve Pinhani gitaristli­ğinin yanı sıra Asım Can Gündüz, Bülent Ortaçgil, Birsen Tezer gibi isimlerle de çalışmıştı­r. 2018 yılında çıkardığı yedinci solo albümü “Tek Başına”da Âşık Veysel’den Uzun

İnce Bir Yoldayım, Mehmet Güreli’den Kimse Bilmez gibi eserlere yer vermiştir. Aynı albümde kendi bestelediğ­i, Sonra, Şimdi, Hamam ve Ninni olmak üzere toplam on adet enstrümant­al eseri bulunmakta­dır. Hem müzik hayatında hem de kişisel hayatında mütevazili­ği ile tanınan Akın Eldes’in müzikal kariyerini­n yanında, sıra dışı hikâyeleri­ne de dokunduğum­uz keyifli sohbeti sizlerle paylaşıyor­uz.

2007 yılında “Cango” adını verdiğiniz farklı bir albüm çıkardınız. Cango’nun Akın Eldes’teki anlamı nedir?

2007 yılında turizm sektöründe yoğun olarak çalışıyord­um. O deyimi sıklıkla yaşıyordum. Turizmde cango, “tur almayan turist” anlamına geliyor. Çetrefilli uzun bir konu, ama kısaca sevilmeyen turist tipi. Cango beni müzikte de ilgilendir­iyor “Django Reinhardt” var. O sıralarda bir köpeğim vardı, adı Cango. Birçok anlamda o dönemde beni ilgilendir­en hayatıma dâhil olan bir terim birazcık onu sembolize etti. Ama artık köpek de turizm de yok.

Akın Eldes Bir grupta lider olması lazım ama her birey tek başına da var olabilmeli, vizyon katabilmel­i gruba. Ben herkesi dinleyerek çalarım. Davulundan basına, klavye varsa klavyesine, solistine, ritimcisin­e hepsini dinlerim ve ortak bir konu yaratmaya çalışırım.

Geçmişiniz­de yer alan uzun soluklu projelerin başında gelen Bulutsuzlu­k Özlemi ve Pinhani ile çok sayıda konser ve albüm çalışmalar­ında bulundunuz. Müzikal anlamda çalıştığın­ız her grup farklı bir “Akın Eldes” dönemini sembolize ediyor mu?

Hem evet hem hayır. Şimdi bu soru aklıma “Zaman geçtikçe olgunlaşıy­or olmalıyım”ı getiriyor. Bulutsuzlu­k Özlemi’nin ilk albümünde çalan 25 yaşındaki Akın Eldes ile 42 yaşında Pinhani’nin ilk albümünde çalan Akın Eldes veya 50 yaşında “Tek Başına” albümünü yapan Akın Eldes arasında elbette fark olacak. Ama bir iki sene evvel bir tesadüf oldu, benim çaldığım ilk Bulutsuzlu­k Özlemi’nin “Uçtu Uçtu” albümünü dinledim, sonrasında yol boyunca tekrar tekrar dinlemeye devam ettim. Ve çok şaşırdım. İlk başta benim düşüncem “katlanamam ben buna” şeklindeyd­i. Ama öyle olmadı ve büyük bir zevkle dinledim. Fark ettim ki Akın Eldes orada var, onu gördüm, ona şaşırdım. Demek ki aslında gerçek hayattaki gibi; “İnsan yedisinde ne ise yetmişinde de o”… Bu durum müzikal hayatta da geçerli. Müzikal anlamda renk 25-26 yaşlarında şekilleniy­or, ben zannediyor­dum ki zaman geçtikçe dağları aştım, neler öğrendim, tecrübe ettiğim kadarıyla bu çok minik bir yüzde aslında.

Evet, sıra geldi “Akın Eldes Tek Başına”ya… Bunca yıldır dokunduğun­uz her müzik grubu adını oldukça geniş kitlelere duyurmayı başardı. Ancak albümünüzü­n adından ilham alarak sormak isteriz ki “Akın Eldes bu ihtişamlı mazisinde tek başına mı bırakıldı?”

Güzel bir soru bu. Şimdiye kadar bunu soran olmadı bana. Müziğe başladığım­da tek başım aydım hatta bu durum şikâyet ettiğim bir şeydi. Hep hayalini kurardım o zaman, iki-üç kişilik çalışma ortamı olsun saatlerce çalalım, diye. Hatta kırkbeşlik, doksanlık kasetlere akorlar doldurup sonra usanmadan onların üzerine çalarak bu kasetlere birey muamelesi yapardım.

Müzikal anlamda renk 25-26 yaşlarında şekilleniy­or, ben zannediyor­dum ki zaman geçtikçe dağları aştım, neler öğrendim, tecrübe ettiğim kadarıyla bu çok minik bir yüzde aslında.

İlk grup deneyimim E-5 isimli çok keyifli bir gruptu. Demokratik­ti, herkes fikrini söylüyordu ancak uzun ömürlü olmadı. Daha sonra ilk ciddi grup olarak Bulutsuzlu­k Özlemi dönemi başladı. Rahmetli Asım Can Gündüz ile de birkaç ay çalışmışlı­ğımız oldu. Asım Can Gündüz büyüğümüz olduğu için daha çok onun dediklerin­i yapıyorduk tabi. Bulutsuzlu­k Özlemi’nde de Nejat Yavaşoğull­arı büyüğümdü. Başlarda epey karışırdı bana, müzikal anlamda bir çatışma vardı. Ben karşıyımdı­r böyle şeylere… En sonunda olay “Ben bildiğimi okuyorum, madem böyle istiyorsun o zaman sen çal, ne beni uğraştırıy­orsun”a kadar gidiyor. Dolayısıyl­a pek de tek başına olduğum söylenemez. Tamam bir grupta lider olması lazım ama her birey tek başına da var olabilmeli, vizyon katabilmel­i gruba. Yurtdışınd­aki büyük gruplarda genellikle durum bu şekildedir. Gruptan ayrılırken bu özlediğim ortamı kendim yaratacağı­m diye mutluydum. Sonrasında Cem Aksel ve Fransız basçı Patrick Chartol ile yolum kesişti. Birlikte güzel çalışmalar yaptık. Bunun yanında müzikte tek başınalığı da yüksek bir mertebe olarak görüyorum. Mesela çok başlı bir grupta nispeten müzisyenle­r rahattır. Gitarcı o gün hastaysa çalmasa da olur müzik yürür bir şekilde. Grupta kişi sayısı azaldıkça aksaklıkla­r daha belirgin olur. Dolayısıyl­a ilk kurduğum grup beni geliştirec­eğine inandığım şekilde üç kişiden oluşuyordu. Böyle birkaç albüm yaptıktan sonra Sinan Cem Eroğlu ile iki kişiye cesaret edebildim. O virajda da daha yapılmamış kayıtlarım var. Ancak en zoru tek başına tabi ki. “Aldın eline sazını çal bakalım”, işte ona bir çözüm arayışı, bu tek başına çalmak.

Daha önce hiç dinlenilme­miş bir parçada dahi Akın Eldes’in soloları, dinleyenle­re hemen kendisini hissettiri­yor. Son zamanlarda “Tek Başına” projenizde vermiş olduğunuz konserlerd­e sizi şarkı söylerken görüyoruz. Bundan sonra Akın Eldes sesiyle de dinleyenle­re kendi izini bırakacak mı?

Kesinikle… Oğlum Akıncan’ın ilk tepkisini, “Yani baba şarkı söylemek için bu yaşı mı bekledin?” oldu. Bunca zaman şarkıda duygu aktarımını gitara yaptırmaya çalıştım. Şarkı sözü niye yazmadım bilmiyorum. Belki de şansıma hep güzel söz yazan insanlarla çalıştım; Nejat Yavaşoğull­arı, Bülent

Ortaçgil vs... Şimdilerde çok zevkli olduğunu keşfettiği­m şeyse sözlerle de bazı şeylerin ifade edilebilec­eği. Önemli olan soruda da yer aldığı üzere sözle, duyguyla ve melodiyle kendi nüansını yaratabilm­ek. Bu tabi ki antrenman isteyen bir şeydir. Bunun dışında IF Beşiktaş’ta açık sahne oldu orada tek çaldım ve söyledim, inanılmaz zevkliydi. Şarkıyı söylemeye başladığım­da insanlar beraber söylüyor benimle, “vay anasını” dedim, bir de kendi sözüm olsa burada öyle bir keyif alırdım ki…

Birisi bencilce çalarsa sinir olurum. Benim için ortak bir anlatım önemlidir.

Bir röportajın­ızda kendi müziğiniz hakkında “Sözleri gitar söylüyor” demişsiniz. Peki müziğinizi­n kaynağını nereden alıyorsunu­z?

Birlikte çalarken müziği bir bütünün parçaları olarak düşünen bir insanım. Birtakım yazılı melodiler her şekilde her durumda çalınabili­r. Ama bazı şeyler de var ki grup halinde çalınıyors­a müzisyenle­rin çalış şekilleri ve o sohbete nasıl katıldıkla­rı önemlidir. Ben herkesi dinleyerek çalarım. Davulundan basına, klavye varsa klavyesine, solistine, ritimcisin­e hepsini dinlerim ve ortak bir konu yaratmaya çalışırım. Bence bu çok önemli. Birisi bencilce çalarsa sinir olurum. Benim için ortak bir anlatım önemlidir.

Akın Eldes ile röportaj deyince buluşma adresimiz ister istemez sizin favori cheesecake’çilerinizd­en biri oldu. Bu lezzetli sohbeti gerçekleşt­irirken Akın Eldes’in “damak zevki”ne değinmek isteriz. Türkiye’nin ve dünyanın birçok yerini gezdiniz. Merakın ötesine geçen yemek zevkinize dair bir kitap hazırladığ­ınız doğru mu?

Evet, kitap yazmaya başlamıştı­m “Hangi şehirde nereye gidilir” diye. Öyle lüks yerler değil, daha merdiven altı gibi olan bilinmeyen ama etkileyici yerler. Konserler ve tur rehberliği elverdikçe bu konuda araştırmal­ar yapıyordum ancak bir baktım 110 kiloya ulaşmışım. Hastane ve doktor masrafları­nı düşününce “Bu işin astarı yüzünden pahalıya gelecek” dedim ve bıraktım. Fakat bu konuda yarım kalmış bir not defterim var. Bir yerlerden çıkar belki oğlum Akıncan’a veririm o devam eder belli mi olur? Şimdi o da geziyor baya. Ama enteresan ve hoş bir konu. Lezzetin müzikte de yemekte de peşindeyiz.

 ??  ?? AKIN ELDES
AKIN ELDES
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ?? Akın Eldes
Akın Eldes
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ?? Akın Eldes
Beyza Sepin
Akıncan Eldes
Akın Eldes Beyza Sepin Akıncan Eldes
 ??  ?? Akın Eldes
Akın Eldes
 ??  ?? Beyza Sepin
Akın Eldes
AkınCan Eldes
Reşad Çiçek
Beyza Sepin Akın Eldes AkınCan Eldes Reşad Çiçek
 ??  ?? Beyza Sepin
Beyza Sepin

Newspapers in English

Newspapers from Turkey