ÜRÜN

Makina Magazin - - ¡Ç¡NDEK¡LER - Sandvik Coromant

Üst ve alt kesme sıvısı. eşsiz bir diş tornalama çözümü sunuyor Yüzde 80’e kadar enerji tasarrufu sağlayan kontaktör serisi Uygun sensörle emniyet konum izleme İki işletim sistemi tek bir cihazda buluştu Klippon Connect Push-in klemens serisi Yeni kompakt elektrikli aktüatör

Sandvik Coromant Corothread® 266 diş tornalama takımı, hassas üst ve alt kesme sıvısıyla uygulama güvenliğini geliştirmek ve verimliliği en üst düzeye taşımak için 1 Mart 2018 tarihinden itibaren pazara sunuldu. Alt kesme sıvısı, uzun ve öngörülebilir takım ömrü için ısıyı kontrol ederken; üst kesme sıvısı da, daha güvenli bir işleme için talaş oluşumunu kontrol ediyor. Hassas yönlendirilmiş soğutma sıvısı, yüksek kalitede diş açmaya sağladığı desteğin yanı sıra, yüzeyde de olumlu etkiler gösterir.

Olsson: "Uygulama güvenliği çok önemli"

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Sandvik Coromant'ın Diş Tornalama Ürün Sorumlusu Hampus Olsson, "İşlemenin ilk seferde ve her seferinde doğru yapılması açısından uygulama güvenliği ve stabilite, tornalama işlemlerinde her şeyden önemlidir" diye konuştu.

Hassas yönlendirilmiş soğutma sıvısının yanı sıra Corothread 266'nın, tutucu ve kesici uç arasında bulunan patentli ilock arabirim özelliğine sahip olduğunu dile getiren Olsson, söz konusu özelliğin kesme kuvvetlerinin kesici ucun uç yuvasında mikro hareketlere neden olmasını önlediğini aktardı. Olsson, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: "Ayrıca, uzun kullanma mesafelerinin kaçınılmaz olduğu uygulamalarda özel sönümlemeli Sessiz Takımlar™ adaptörlerinin kullanımı, titreşimin azaltılması ve hassaslığın sürdürülmesi için başarısı kanıtlanmış bir yol sunar."

"Dıştan ve delik diş tornalama için ideal"

Çözüm, dıştan ve delik diş tornalama için idealdir. Ayrıca, özel kalite ve geometrilerde tüm malzemelere uygun kesici uç diş profillerinde geniş standart ürün çeşitliliği mevcuttur. Özel diş profili çeşitleri için sipariş üzerine imalat teklifi sunulabilir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.