ÇELİK ENDÜSTRİSİ

ÇİB, 2017 yılında en çok ihracat gerçekleştiren firmaları Çelik İhracatının Yıldızları Töreni’nde ödüllendirdi. Geçen sene tüm çelik ürünlerinde en fazla ihracata ulaşan çelik firmaları; Habaş, İçdaş ve Çolakoğlu oldu.

Makina Magazin - - IÇINDEKILER -

Çelik sektöründe ihracatın yıldızları ödüllerini aldı

Yılın ilk iki ayındaki çelik ihracatı 2,3 milyar dolara ulaştı

Swissotel The Bosphorus İstanbul Hotel’de gerçekleştirilen Çelik İhracatının Yıldızları Ödül Töreni’nde, 16 kategoride 38 firmaya toplamda 48 ödül verildi. Ayrıca, her kategoride ilk 10’a giren firmalara toplam 160 sertifika dağıtıldı. Tüm ürünler bazında çelik ihracatının 2017 yılı yıldızları; Habaş, İçdaş ve Çolakoğlu olarak sıralandı.

Törene; Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı İbrahim Şenel, Türkiye İhracatçılar Meclisi Yönetim Kurulu (TİM) Başkan Vekili Tahsin Öztiryaki, Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Başkanı Namık Ekinci, Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim ve Denetim Kurulu üyeleri ile sektörün önde gelen Stk’larının yö- neticileri ve sektör kuruluşları katıldı.

Ekinci: “Zorluklara rağmen ihracatımızı artırdık”

2017 yılı çelik ihracatına yönelik değerlendirmelerde bulunan Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, “Sektörümüz açısından 2017’ye baktığımızda, siyasi istikrarsızlığın süregeldiği geleneksel pazarlarımız olarak nitelendirdiğimiz Orta Doğu ülkelerine olan çelik ihracatımızda düşüş yaşandığını görüyoruz. Yine ihracat pazarlarımızdan bazılarının kendi çelik sanayilerini kuruyor olması da, ihracatımızı zorlayan etkenlerden biri oldu. Başta ABD olmak üzere korumacı önlemler ve haksız yere yürütülen ticaret politikası soruşturmaları ihracatımızı olumsuz etkiledi. Türk çelik sektörünün ana ürünü olan inşaat çeliğinde ithalat vergilerinin sıfırlanması; özellikle Rusya, Ukrayna ve Çin gibi dampingli ve kalitesiz ürün ihracatı gerçekleştiren ülkelere karşı Türk çelik sektörümüzü savunmasız bıraktı. Dünya genelinde bu ülkelere karşı gümrük duvarları yükselirken; ülkemizde ise durum maalesef tam tersi oldu. Tüm bu olumsuzluklara rağmen, sektörümüz 2017 yılında ihracatta yükselişini ko- rumayı başardı” dedi.

“Sektörü çok daha iyi noktalara taşıyacağız”

2017’de tüm olumsuzluklara rağmen ihracatlarını artıran ve kendi kategorilerinde en fazla ihracata ulaşmayı başaran firmaları kutlayan Ekinci, şöyle konuştu: “Bundan sonra da hep birlikte güç birliği yaparak, Türk çelik sektörünü çok daha iyi noktalara taşıyacağız. Her türlü engele rağmen 2018’de de hedefimiz; ihracatımızdaki yükselişi sürdürmek ve ülkemiz ekonomisine verdiğimiz katkıyı artırmak olacak.”

Çelik sektörün en sıcak gündeminin ABD olduğuna vurgu yapan Namık Ekinci, “Neresinden bakarsanız bakın; bu yasa ile ABD, ‘müttefikim’ dediği ülkelere muâfiyet kapısını açık bırakırken, geri kalan ülkelere âdil davranmıyor. Section 232’nin bazı ülkelere ayrıcalık tanıyarak uygulanması Türk çelik sektörünün aleyhinedir. Vergiden muâf bırakılan ülkeler içerisinde Türkiye’nin yer almaması, en önemli pazarlarımızdan olan Abd’nin Türkiye’ye kapanmasına ve sektörümüzün telâfisi zor bir yara almasına sebep verecektir. Abd’nin yüzde 25 vergi kararının dünya ticaretinde dengeleri bozacağı bir ortamda bu kadar büyük bir pazarı telâfi etmek çok zordur. Yasa yürürlüğe girmeden önce muâf olan ülkeler arasında yer almak sektörümüzün önceliğidir. Bu konuda bakanlığımızla istişâre halindeyiz” diye konuştu.

Şenel: “Ülkemiz için çok önemli bir sektör”

Çelik sektörünün Türkiye ekonomisi ve ihracatında çok önemli bir yeri olduğunu belirten ve ihracatlarından dolayı sektöre teşekkür eden Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı İbrahim Şenel ise, şunları aktardı: “Çelik sektörü bugüne kadar kendi gücü ve gayreti ile gelişme gösterdi. Sektör, Türkiye’nin 2017’deki 157 milyar dolarlık ihracatının yaklaşık yüzde 9’unu gerçekleştirerek önemli bir katkı sağladı. Bu başarıdan dolayı sektör temsilcilerini kutluyorum.”

Section 232 sürecinden de bahseden Şenel, bakanlık olarak gelişmeleri enine boyuna analiz ederek, atılması gereken tüm adımları attıklarını ifade etti.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.