OTOMOTİV ENDÜSTRİSİ

OİB tarafından gerçekleştirilen 7. Ar-ge Proje Pazarı ve Komponent Tasarım Yarışması’nda, otomotivde katma değerli ürün ve teknolojileri geliştirecek toplam 10 girişimci proje sahibine 210 bin Tl’lik ödül dağıtıldı.

Makina Magazin - - IÇINDEKILER -

OİB, başarılı projeleri törenle ödüllendirdi

Bosch, sürücülerin otonom sürüşe yaklaşımlarını araştırdı Beyaz, renk tercihlerindeki liderliğini sürdürüyor

Otomotiv sektörü araştırmasının sonuçları açıklandı TAYSAD Olağan Genel Kurul Toplantısı gerçekleştirildi

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin (OİB) Ekonomi Bakanlığı desteği ve Türkiye İhracatçılar Meclisi koordinatörlüğünde düzenlediği 7. Ar-ge Proje Pazarı ve Komponent Tasarım Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin katılımıyla gerçekleştirilen etkinlikte birinciliğe, zeytin çekirdeğinden doğada kaybolan ve antimikrobiyal biyoplastik granül üreten projesiyle Duygu Yılmaz ve ekibi lâyık görüldü. Komponent Tasarım Yarışması’nda ise, ‘Öğrenci’ kategorisinde plazma teknolojisiyle araçlardaki aerodinamik (havanın kuvvetsel etkileri) kayıpları azaltan projesiyle Emre Akgül ve Emre Uygun, ‘Profesyonel’ kategoride de, karbon emisyonunu düşüren projesiyle Özyeğin Üniversitesi Makina Mühendisliği Öğretim Üyesi Dr. Özgür Ertunç ve ekibi birinci oldu.

Otomotivde ilk ve tek girişimcilik platformunu kuran OİB’IN bu yıl 2223 Mart'ta Özyeğin Üniversitesi'nde düzenlediği 7. Otomotiv Ar-ge Proje Pazarı ve Komponent Tasarım Yarışması ile, ihracatın arka arkaya 12 yıldır lideri olan otomotiv endüstrisinde katma değerli ürün ve teknolojilerin geliştirilmesi hedefleniyor. Girişimcilerden yatırımcılara, öğrencilerden profesyonellere yerli yabancı çok sayıda ismi buluşturan etkinlikte, otomotivde girişimci projelere iki gün boyunca toplam 210 bin TL ödül verildi. Dereceye girenler ayrıca, yurtdışında eğitim ve İTÜ Çekirdek Erken Aşama Kuluçka Merkezi’nde projelerini geliştirme hakkı kazandı.

Zeybekci: “Dünya çok hızlı değişiyor”

Etkinlikte konuşan ve dünyanın çok hızlı değiştiğini belirten Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Beş yıl sonra otomotiv yan sanayiinde belki de; mazot pompası, diferansiyel, şanzıman, vites kutusu ve amortisör imal edenler artık bunları üretmeyecekler. Çünkü, yaklaşık olarak beş yıl sonra araçların belki de yüzde 40'ı elektrikli hale gelecek. Elektrikli araçların teknolojileri bildiklerimizden çok daha farklı. Önümüzdeki günlerde göreceksiniz; Türkiye, elektrikli araçların kullanacağı batarya teknolojileriyle ilgili çok önemli yatırımlara imza atacak, önemli yatırımlara başlayacak” diye konuştu.

Sabuncu: “2030’da araçların yüzde 30’u sürücüsüz olacak”

Konuşmasında sektörün geldiği noktaya dikkat çeken OİB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu ise, şunları aktardı: “Son 12 yılın arka arkaya şampiyonu olan otomotiv sektörü, 28,5 milyar dolar ihracat ile ülke ihracatının yaklaşık beşte birini

tek başına gerçekleştiriyor. Dünyanın 14., Avrupa’nın da beşinci büyük motorlu araç üreticisiyiz. Türkiye’de 117 Ar-ge merkezi ile bu alanda da lideriz.”

Dünya otomotiv endüstrisinin gündeminin; elektrikli, birbiri ile bağlantılı, sürücüsüz ve paylaşılan araçlar olduğuna işaret eden Sabuncu, “Beş yılda birbirleri ile bağlantılı 439 milyon araç yollarda olacak. 2030’da araçların yüzde 30’u sürücüsüz olacak. Araç içi bilgi ve eğlence sistemleri ile yazılıma yönelik yatırımlar önem kazanacak. Dönüşüm başladı ve önümüzdeki beş yılda bu dönüşüm daha hızlı olacak. Yeni ekosistemde; bağlı araçlar, iletişim ve büyük veri çok önemli. Büyük veriyi okuyabilenlerin ve robot operator vasıflı iş gücünün önemi artacak. Batarya teknolojileri, ileri düzey sensörler, yapay zeka teknolojileri ve multimedya sistemleri gibi alanlar başlıca yatırım noktaları. Bu alanlara yatırım yapmayan ve gelişemeyen tedarikçilerin ayakta kalma şansı azalacak. Türk otomotiv endüstrimiz mutlaka bu dönüşümün bir parçası olmalı” diye konuştu.

Burhanoğlu: “Yaratıcı olmayan meslekler yok olacak”

Gençlerin doğru konumlanması için yatırımlara ve girişimlere önemli destekler verdiklerinin altını çizen OİB Ar-ge Proje Pazarı Yürütme Kurulu Başkanı Ömer Burhanoğlu da, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Eğer elle tutulur bir fikriniz varsa bizler buradayız. Çünkü, gelecekte yapay zeka nedeniyle yaratıcı olmayan meslekler yok olacak. Tüm otomobiller akıllanacak ve her şey ile bağlantı kuracak. Nesnelerin interneti ile yeni iş modelleri doğacak. Gelecekte bu alanda pazar büyüklüğünün 3 trilyon dolar olacağı öngörülüyor. Türkiye otomotiv sektörü olarak bu alandan yüzde 1,5 pay alırsak 45 milyar dolar eder ki; yıllık ihracat rakamımız olan 28 milyar doların üzerine çıkmış oluruz. Aklımız varsa sıkıntı yok.”

Özyeğin: “Avrupa’daki bazı ülkeleri yakalayacağız”

Etkinlikte, ‘Genç Girişimcilere Tavsiyeler’ başlıklı bir konuşma yapan etkinliğe ev sahipliği yapan Özyeğin Üniversitesi’nin Mütevelli Heyeti Başkanı ve Fiba Holding Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin, “Türkiye’de 2010 yılında 11 girişim 19 milyon dolar, 2017’de 167 girişim 177 milyon dolar yatırım aldı. Bu konuda zamanla Avrupa’daki bazı ülkeleri yakalayacağız” dedi.

Orhan Sabuncu, “Dünyanın 14., Avrupa’nın da beşinci büyük motorlu araç üreticisiyiz” dedi.

Ömer Burhanoğlu, “Nesnelerin interneti ile yeni iş modelleri doğacak” diye konuştu.

(Soldan sağa): Ömer Burhanoğlu, Esra Gençtürk ve Orhan Sabuncu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.