FİRMA HABERLERİ

Akyapak; HEB-1000 profili zor yoldan kıvıran hidrolik profil kıvırma makinası APK 1000'in üretimiyle birlikte, sektörde bugüne kadar yapılan en büyük hidrolik profil kıvırma makinalarından birini geliştirme başarısını gösterdi.

Makina Magazin - - IÇINDEKILER -

Levent Akyapak: “Sektörümüzde yine bir ilke imza attık” Konuk Isı, soğutma kulesi üretimine başladı

Natsu Makina, yeni showroom alanını hizmete açtı Kastaş, ‘Ar-ge Merkezi’ unvanını aldı

Advantech, Alitek Teknoloji ile gücünü birleştirdi

IFS’IN yeni CEO’SU Darren Roos oldu

Teksan, inovatif ürünlerini Dubai’de sergiledi

KSG Makina ile ALM işbirliği anlaşması imzaladı Universel Robots Türkiye’de atama

Şenmak Makina yeni tesislerine taşındı

Temsa İş Makinaları, CEMAT Avrasya Fuarı’na katıldı

Akyapak Makina, hidrolik profil bükme makinalarında sektöre değer katan yenilikçi hamlelerini sürdürüyor. 55 yıllık teknolojik yatırım ve yenilikçi Ar-ge departmanı ile şirket; HEB-1000 profili zor yoldan (kılıcına) kıvıran hidrolik profil kıvırma makinası APK 1000'in üretimiyle birlikte, sektörde bugüne kadar yapılan en büyük hidrolik profil kıvırma makinalarından birini geliştirdi. Maksimum kıvırma kapasitesi HEB 1000 profilinde 50.000 mm çap olan makina, maksimum 610 çapındaki boruyu da kıvırabiliyor.

“Taleplere en uygun çözümleri sunuyoruz”

Müşteri taleplerine en optimum çözümleri sunduklarını dile getiren Akyapak Yönetim Kurulu Başkanı Levent Akyapak, “Profil

bükme makinalarında geçen yıl ürettiğimiz APK 800 ile yine bir ilke imza atmıştık. 490x130 mm lamayı zor yoldan 3 metre çapa, HEA800 profilini zor yoldan 55 metre çapa bükümünü gerçekleştiren söz konusu makinadan sonra yine bir ilki gerçekleştik. APK 1000 ile 500x150 mm lamayı zor yoldan 3 metre çapa, HEB-1000 profilini de yine zor yoldan 50 metre çapa bükümünü gerçekleştirdik. Ülkemizin en büyüğü, dünyada da daha büyüğü olmayan bu modelimizde de; üç bağımsız hidrolik motor tarafından tahrik edilen merdaneler yüksek torklara ulaşabiliyor. Bu sayede ise, bükülecek profiller ne kadar kalın olursa olsun, profilin büküm esnasındaki hızı ve dolayısıyla geometrik doğruluğu garanti altına alınıyor” dedi.

Özel üretim makinanın 150 gün içerisinde 26 kişilik bir ekip tarafından tamamlandığını anlatan Akyapak, şöyle konuştu: “Yaptığımız özel makinaları müşterilerimizden gelen talepler doğrultusunda her geçen gün geliştiriyor; talep ve beklentilere göre farklı tasarımlar ortaya çıkarıyoruz. Dünyanın yakından izleyeceği bir projede kullanılacak bu modelimizi yaklaşık 150 günde tamamlayıp sevk ettik. Özel projelerde Akyapak farkı bir kez daha kendisini ortaya koydu.”

“Birçok sektörde kullanılıyor”

Profil kıvırma makinalarının; inşaattan enerjiye, uzay-havacılıktan gemi sanayiine kadar farklı birçok sektörde çeşitli profillerin kıvrılmasına olanak sağladığını vurgulayan Akyapak, “Yüksek kaliteli komponentler, özel teknik tasarım başarısıyla çok güçlü bir gövdede birleşerek, inovasyon tabanlı hidrolik boru ve profil bükme makinalarını meydana getiriyor. Alaşımlı çelikten imal edilmiş ve sertleştirilmiş şaftlar en yüksek dayanımı elde etmek için kullanılıyor. Ayrıca, özel rulmanlar kullanılarak, sistemdeki hareketli parçaların üzerine binen yükler homojen bir şekilde dağıtılıyor ve bu sayede makinalar, uzun yıllar boyunca en yüksek performansta sorunsuz bir şekilde çalışabiliyor. Daha büyük rulman ölçüleri, yüksek büküm momenti ve hidrolik silindirlerinin kuvveti sayesinde, daha büyük kesitleri zorlanmadan bükebilmek ve kıvırabilmek için hidrolik profil bükme makinalarımız en uygun çözüm sağlayarak rakiplerinden ayrılıyor” diye konuştu.

“Lojistik gereklilikler de göz önünde tutuldu”

Yüzde 100 yerli imkânlarla Akyapak mühendisleri tarafından geliştirilen APK 1000’in tasarımında lojistik gerekliliklerin de ön planla tutulduğunu söyleyen Levent Akyapak, makinanın ağırlığının 90 tonu bulduğunu bildirdi. Müşterilerinin üretimine katma değer sağlayacak, optimize edilmiş yüksek teknolojili çözümler sunduklarını söyleyen Akyapak, Türkiye’nin en büyük silindir ve profil bükme makinalarını üreterek, sac işleme sektöründe ilkleri gerçekleştirmeye devam edeceklerini ifade etti. İç piyasada özellikle bükme gruplarıyla yüzde 35’lik pazar payına sahip olduklarını vurgulayan Akyapak, şöyle devam etti: “Üretimimizin yüzde 80’ini 5 kıtada 98 ülkeye ihraç ediyoruz. Rusya ve Amerika ofislerimizle bölge pazarlarını yakından takip ediyoruz. Ayrıca markamız; ABD, İngiltere, Almanya, Hindistan ve Çin’in de aralarında bulunduğu 23 ülkede tescillendi. Patent ve tasarım tescillerine sahip olduğumuz ürün gruplarımızın yanı sıra, 20’ye yakın Ar-ge projemiz de TÜBİTAK’ıN desteğini aldı."

“Farklı sektörlere, farklı çözümler sunuyoruz”

Küresel ekonomiye yön veren birçok alanda ileri teknoloji ürünler ve çözümler sunduklarının altını çizen Levent Akyapak, ürünlerini dünyaya farklı markalarla pazarladıklarını dile getirdi. Akyapak, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Sac, boru ve profil bükme makinalarında ‘Akbend’, delik delme hatlarında ‘Akdrill’, kaynak çözümlerinde ‘Akweld’ markasını kullanıyoruz. Oxy ve plazma kesim makinaları ile bombe sanayii içerisinde yer alan birçok farklı sektörün ihtiyaç duyduğu ürün gamını ise, yine kendi ana markamız olan ‘Akyapak’ ile pazara sunuyoruz.”

320 çalışanları ve üç ayrı lokasyonda bulunan 25 bin metrekarelik kapalı üretim alanlarıyla birlikte, farklı ürün gamlarında yıllık ortalama bin 500 adet makina ürettiklerinin bilgisini veren Akyapak, “Dünya genelindeki güçlü imajını pekiştirecek yeni adımlar da atan şirketimiz, son olarak ‘Akyapakusa’ ve ‘Akyapak Russia’ yapılanmalarını oluşturarak global operasyon ağını genişletmişti” diyerek sözlerini noktaladı.

Levent Akyapak, “Üretimimizin yüzde 80’ini 5 kıtada 98 ülkeye ihraç ediyoruz” diye konuştu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.