Kompresörlerde etkin denetim dönemi başlıyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü ile Makina İmalatçıları Birliği, sektörde haksız rekabetin engellenmesi ve merdiven altı üretime karşı ortak bir çalışma başlattı.

Makina Magazin - - HABERLER -

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Ürünleri Güvenliği ile Denetimi Genel Müdürlüğü ve Makina İmalatçıları Birliği (MİB) işbirliğinde, kompresör konusunda eğitilen denetçiler sahaya inerek, ürünleri teknik mevzuata uygunluğu bakımından denetime tâbi tutacaklar.

İstanbul’da düzenlenen ‘Hava Kompresörleri Çalıştayı’, Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü’nün başkanlığında gerçekleştirildi. Hava kompresörlerinin piyasa gözetimi ve denetiminde karşılaşılan sorunların ele alınarak çözüm önerilerine yönelik değerlendirmelerin yapıldığı çalıştayda, denetimlerin daha etkin ve verimli hale getirilmesi için yapılması gereken düzenlemeler görüşüldü.

Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Şakir Karakaya, Makina Denetim Şubesi Sorumlusu Alpaslan Bulut, Bakanlık Müşaviri Dilşad Bayram ve Makina İmalatçıları Birliği üyelerinin hazır bulunduğu toplantıya; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı ve İstanbul Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü temsilcileri de katıldı.

Sonuçlar kamuoyu ile paylaşılacak

Bakanlık tarafından görevlendirilen denetçiler, Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü tarafından ürüne yönelik özel hazırlanan kontrol listeleri doğrultusunda denetimleri başlatacaklar. Yıl sonuna kadar devam edecek söz konusu denetimlerde, elde edilen sonuçlar yapılacak bir toplantıda kamuoyu ile paylaşılacak.

Belirlenen yol haritası sonrasında ise, bakanlık yetkilileri ve MİB üyeleri yapılan görev dağılımları çerçevesinde çalışmalarını sürdürerek, 2018 yılında gerçekleştirilecek etkin denetim için gerekli çalışmalara altyapı oluşturdular.

“MİB, 1990 yılında kuruldu”

1990 yılında kurulan Makina İmalatçıları Birliği’nin, makina ve aksamı ile ilgili imalat yapan firmaların üye oldukları sektörel bir birlik olduğunu dile getiren yetkililer, “MİB, makina sektörünün tümünü kapsayan tek sivil toplum kuruluşu olma niteliğini de taşıyor. 200’e yakın üyesi bulunan birliğin; sermaye malı veya yatırım tipi makinalar gibi zor ve teknoloji yoğun imalat konusunda üyeleri büyük bir üstünlük gösteriyor. Makina İmalatçıları Birliği’nin üyeleri, güncel teknolojilerle kaliteli imalat yapan; güvenilir, sürekliliği olan ve marka imajı yaratma konusunda da başarılı firmalar. MİB; gıda, paketleme, iklimlendirme sistemleri, takım tezgahları (yatırım tipi makinalar), ağaç işleme, plastik işleme, iş, inşaat makinaları, kaldırma, işleme endüstrileri vb. konularda üye portföyüne sahip” dediler.

“Yoğun çalışmalar gerçekleştiriyor”

Birliğin; sektörün yurtiçinde daha iyi tanınması, yerli makina imalatçılarının pazar payını artırması ve gelişmesi ile ilgili çalışmalar yaptığını aktaran yetkililer, şöyle konuştular: “Bunların yanında MİB; yurtdışı tanıtımına da önem veriyor. Bu doğrultuda da; sivil, özel ve kamusal pek çok platformda, sektör ve üye firmaları arasında bilgi aktarımı gerçekleştiriyor. Her yıl sektörün ve üye firmaların tanıtımı amacıyla değişik ülkelerde düzenlenen çeşitli fuarlara katılan birlik, üye firmalara daha uygun şartlar sağlamaya çalışıyor.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.