Cam sektörü ekimde glasstec’te buluşacak

23-26 Ekim’de düzenlenecek glasstec’te; cam üretimi, üretim teknolojileri, cam işleme teknikleri, sonlandırma işlemleri, uygulama alanları ve cam ürünleri gibi cam sanayiindeki katma değer zincirinin tüm aşamaları aynı çatı altında yer alacak.

Makina Magazin - - ICINDEKILER - Yalçın GÜR

Cam sanayiinin büyüklüğüyle ve yüksek uluslararası niteliğiyle bilinen ve iki yılda bir düzenlenen fuarı glasstec, 23-26 Ekim 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek ve 25. dönümünü kutlayacak. Etkinlikte; cam üretimi, üretim teknolojileri, cam işleme teknikleri, sonlandırma işlemleri, uygulama alanları ve cam ürünleri gibi cam sanayiindeki katma değer zincirinin tüm aşamaları aynı çatı altında yer alacak.

Messe Düsseldorf Gmbh İcra Direktörü Michael Degen, glasstec 2018’in son durumu ile ilgili bilgi vermek üzere İstanbul’daydı. Degen, cam sektörünün lider fuarına ilişkin bilgilerin, bölümlerin ve yeniliklerin yanı sıra, sektördeki güncel eğilimleri anlattı. Fuarı destekleyen kuruluşlardan Alman Makina ve Tesis Üreticileri Birliği (VDMA) adına MDI Advanced Processing Gmbh Genel Müdürü Dr. Christoph Hermanns da, Degen ile birlikte İstanbul’daydı ve sektöre ilişkin açıklamalar yaptı.

“Ziyaretçilerin yüzde 68’i Almanya dışından geldi”

Bu yılki fuar glasstec için özel bir önem taşıyor. Çünkü aynı zamanda, fuarın 25. dönümü kutlanıyor olacak. Degen, öncelikle glasstec 2016’nın verilerini paylaştı ve rakamların cam sektörünün en büyük fuarının önemini kanıtladığını söyledi. Degen, “2016’daki glasstec’e 52 ülkeden bin 200’ü aşkın firma katıldı. Katılımcı firmalar fuarda 40 bin 100’ü aşkın ziyaretçiyle buluştular. Ziyaretçilerin yüzde 68’i Almanya dışından geldi. Dolayısıyla, yeni ticari bağlantılar kurabilme açısından glasstec en önemli buluşma noktasını oluşturdu. Yapmış olduğumuz anketler, ziyaretçilerin yüzde 86’sının çalıştıkları firmalarda karar alma süreçlerinde etkin rol oynadığını ve fuara net satın alma hedefleriyle geldiğini ortaya koydu. Böylesine nitelikli bir ticari platformun dünyada başka hiçbir yerde mevcut olmadığını söyleyebilirim. Sektörde elde edilen başarılar belirgin olarak fuara da yansıdığından, glasstec bu yıl daha kapsamlı ve uluslararası niteliği daha yüksek bir etkinlik olacak” diye konuştu.

“Küresel ağımız belirleyici bir rol oynuyor”

“Messe Düsseldorf ve glasstec Fuarı’nın uluslararası başarısında küresel ağımız belirleyici rol oynuyor” diyen Regen, Messe Düsseldorf’un sekiz kardeş kuruluşu ve 139 ülkeye hizmet veren 75 yurtdışı temsilciliğiyle dünyanın uluslararası niteliği en güçlü fuarcılık kuruluşları arasında yer aldığına dikkat çekti. Degen, fuarın Türkiye temsilciğini Tezulaş

Fuar’ın yaptığına dikkat çekti.

Cam üretimi, üretim teknolojileri, cam işleme teknikleri, sonlandırma işlemleri, uygulama alanları ve cam ürünleri gibi başlıklar altında yer alan cam sanayiindeki katma değer zincirinin tüm aşamaları glasstec’te aynı çatı altında yer alıyor. Cam sanayiinin değişik branşlarını bir araya getiren fuar etkinlikleriyle; zanaatkarlar, mimarlar ve planlama uzmanları için ilginç nitelikleri olan çekici bir merkez oluyor. Fuarın her zamanki iddiasını tekrarlayan Degen, şöyle konuştu: “İster mühendis, mimar, üretici, sanatçı veya uzman, isterse sadece cam tutkusunu paylaşanlar olsun, herkes fuarın özel gösterisi ‘glass technology live’ kapsamında cam araştırmaları alanındaki en yeni buluşları ve camın gelecekteki uygulama alanlarını izleme olanağını bulacak. 2016 yılındaki etkinliğin odak noktasını Lisa Rammig von Eckersley O'callaghan ve Perma Stelliza tarafından tasarlanan dokuz metre uzunluğundaki bir cam kaydırak oluşturuyordu.”

“Fuarda bazı değişiklikler yaptık”

Özel Gösteri Bölümü, glasstec’te en yeni inovasyonları izlemek isteyenler için merkezi bir buluşma noktası niteliği taşıyor. Bu yılki fuarda gerek görsel, gerekse içerik açısından bazı değişiklikler yaptıklarını belirten Degen, fuarın en önemli bölümlerinden birini oluşturan ve sektördeki eğilimlerin tanıtıldığı ‘glass technology live’ etkinliğinde de bazı değişikliklere gidildiğini söyledi. Degen, etkinlikle ilgili şu bilgileri paylaştı: “Bu özel etkinlik 20 yıldan beri Stuttgart Üniversitesi tarafından destekleniyordu. Bundan böyle bu yüksek nitelikli inovasyon platformunun organizasyonunu üniversitelerin katılımıyla oluşturulan yeni bir çalışma grubu üstlenecek. Bu işbirliği ağı, Avrupa’da cam ürünlerin yapılarda kullanımı alanında belirleyici rol oynayan aktörlerden oluşuyor. Bunların arasında; Darmstadt, Delft, Dortmund ve Dresden kentlerindeki üniversiteler de bulunuyor. Bu kurumlar birlikte glasstec kapsamında önemli bir kesişme noktası oluşturacak.”

Bu yıl ‘glass technology live’ etkinliğinin içeriğinin, cam sanayiinde önemli gelişmelere ve inovasyonlara sahne olan branşların baz alınarak oluşturulduğunu söyleyen Degen, 2018 yılındaki etkinliğin ana konularını şöyle sıraladı: “İnteraktif bina cepheleri ve ekran camları, enerji ve performans, kalın camlardan ince camlara kadar uzanan yapı camları ve en yeni teknolojiler.”

“Yenilikleri görme fırsatı sunacak”

Bina cephelerinin hem şeffaf olabileceğini, hem de bilgi aktarabileceğinin fuarda görülebileceğini söyleyen Degen, gelecekte laminasyon ve kaplama işlemleriyle çalışma ortamının nasıl düzenlenebileceğinin öğrenilebileceği bir olanak bulunacağının altını çizdi. “ipad gelecekte bina cephesinin bir parçası mı olacak? Veya duvarlarımızda interaktif çalışma ekranları mı olacak?” gibi sorular yönelten Degen, ‘glass technology live’ etkinliği kapsamında üç ilâ beş yıllık dönemde piyasaya çıkacak olan yenilikleri görme fırsatı olacağını belirtti. Degen, kalın, boşluklu, ince yapı camları ile ilgili olarak şunları söyledi: “Amsterdam’daki Chanel mağazası, cam yapı malzemelerinin estetik kullanımı açısından harika bir örnek oluşturuyor. Bina cephesinin bir metrekaresinin maliyeti yaklaşık 20 bin Euro olarak açıklandı. Yapı taşı başına 50 Euro harcama yapıldı. Bu bina cephesiyle bağlantılı olarak ortaya şu soru çıkıyor: Acaba böyle bir konstrüksiyonda maliyetleri çok daha düşük olan boşluklu cam elemanlar kullanmak mümkün olabilir miydi?.”

“Boşluklu camlar yapılarda kullanılabilir mi?” sorusundan hareketle Degen, günümüzde halen mimari alanında ince cam kullanılmaldığını söyledi ve “Acaba bunlar gelecekte kullanılabilecek mi?” sorusunu sorduktan sonra tüm bu konuların Düsseldorf’ta fuarda uzmanlarla ele alınacağını söyledi.

“Deneysel bir bölüme de yer verilecek”

Bu yıl fuarın 11. salonunda sergilenecek olan geleceğe yönelik uygulamaların yanı sıra, ‘glass technology live’ içinde bir deneysel bölüme de yer verileceği belirtildi. Örneğin; başka kompozit malzemelerle birleştirilerek yapılarda kullanılır hale getirilen baskılı cam veya baskılı tuğlalar gibi ürünler bu bölümde yer alacak. Degen bu noktada, “Cam sektörünün sınırlarını zorlayacak yeni fikirleriniz varsa bizimle temasa geçebilirsiniz” diyerek, planlamaya dâhil edebilecekleri fikirleri incelemeye açık olduklarını ve bu fikirleri ‘glass technology live’ ekibine sunmaktan memnuniyet duyacaklarını söyledi.

“Fuarda önemli bölümler arasında yer alan ‘glasstec konferansı’ yeni bir çehreye kavuşturuldu” diyen Degen, konferans kapsamında ‘glass technology live’ etkinliğinde sergilenecek ürünler hakkında daha ayrıntılı bilgi aktarılacağını, nitelikli sunumların yapılacağını ve böylelikle, teori ve uygulama alanları arasında daha yoğun bir ilişki kurulmuş olacağını belirtti. Degen, fuardan hemen önce pazartesi günü teknoloji konferansı ‘Function Meets Glass’ (CCD East) ile fuar buluşmalarının başlayacağını, bilim ve sanayiden gelecek temsilcilerin; ince cam, ultra ince cam ve otomobil camları alanındaki en yeni teknolojilerin ve ürünlerin ele alınacağı nitelikli sunumlar yapacaklarını açıkladı.

“Cam üretimi ve cam piyasası ele alınıyor”

Salı gününün programında etkinliğe destek veren üç kuruluş tarafından yapılacak sunumlarda, cam üretimi ve cam piyasası konularının ele alınacağı söyleyen Degen, program içeriğinin sorumluluğunu; Alman Cam Sanayi Araştırma Birliği (HVG-DGG), Alman Teknik Cam Birliği (DGG) ve Alman Cam Sanayi Federal Birliği’nin (BV Glas) üstlendiğini, yine salı günü 10. salonda ‘Function meets Glass’ konulu konferansın ikinci gününe devam edileceğini belirtti. Degen, çarşamba günü Alman Makina ve Tesis Üreticileri Birliği ve Cam Teknolojileri Forumu tarafından yapılacak sunumlarda, yeni ve geleceğe yönelik üretim teknolojilerinin ele alınacağını ve yine çarşamba günü ‘Daylight by Eurowindoor’ konulu yeni bir etkinlik düzenleneceğini ve bu etkinlik kapsamında, binalarda gün ışığından yararlanılmasına yönelik esasların ve planlama alanların-

daki yeniliklerin ele alınacağını açıkladı. Perşembe sabahı önde gelen mimarlık bürolarını temsilen gelecek konuşmacıların cam projelerini ve tasarımlarını tanıtacakları ‘Uluslararası Mimari Kongresi’ düzenleneceğini ifade eden Degen, bu etkinliklerin Uluslararası Mimari Kongresi (CCD Ost) Dortmund Üniversitesi ve Kuzey Ren-vestfalya Mimarlar Odası tarafından organize edildiğini aktardı.

Fuarı destekleyen çerçeve programının bir diğer etkinliğini ise, perşembe ve cuma günleri gerçekleştirilecek bilimsel içerikli ‘engineered transparency konferansı’ oluşturuyor. Cam malzemelerin binalardaki kullanımına ilişkin araştırmaların ve gelişmelerin ne aşamada olduğunun ele alınacağı bu etkinlik 10. salonda düzenlenecek.

Depodan nihâi ürüne kadar uzanan süreç

Fuarda yer alan diğer etkinlikleri özeti ise şöyle: 9. salonda yer alacak olan ‘El Sanatları Merkezi’, cam işlemesi yapan zanaatkarlar için buluşma noktasını oluşturuyor. Bu bölümde cam işçiliğine yönelik çeşitli ürünler tanıtılacak. 9 ve 10. salonlarda katılımcı firmalar cam işçiliği uygulamaları üzerinde yoğunlaşacak. ‘Handwerk Live’ başlığı altında düzenlenmekte olan uygulamalı etkinlikte, cam işlemesi yapan zanaatkarlar, kendilerine tanıtılan alet ve malzemeleri kullanmaya davet ediliyor. Uygulama merkezinde bu yılın konusunu ‘Cam İşleme: Depodan Nihâi Ürüne Kadar Uzanan Süreç’ oluşturuyor. Cam işleme sektörlerinden gelecek ziyaretçilerin, proses zincirinin tüm aşamalarını içeren farklı uygulama bölümlerinde; hangi koşullara uyum sağlamaları gerektiğini, cam işleme uygulamalarının hangi işlem ve ürünlerin yardımıyla kolaylaşabileceğini ve camın nasıl taşınabileceğini öğrenecekleri belirtiliyor.

‘El Sanatları Merkezi’ kapsamındaki etkinlikler, camdan yapılan sanat eserlerinin yer alacağı ‘glass art’ sergisi ile desteklenecek. Uluslararası düzeyde saygınlığa sahip galerilerden gelecek sanatçılar, tasarlamış oldukları cam obje ve heykelleri ve cam süslemelerini sergileyecekler. ‘glasstec challenge’ bölümü, bu yılki programın başka bir ilginç etkinliğini oluşturuyor. Eğitimlerinin üçüncü yılında bulunan stajyerler fuar süresince karşılıklı rekabet koşulları içinde farklı cam ürünler yaratacaklar. Cam işleme ustası olarak, önümüzdeki iki yıl içinde müşterileriyle olan bağlarını sürdürebilmek için ne tür ürünler imal etmeleri gerektiğini öğrenmek için glasstec Fuarı’nın, 9. ve 10. salonlarını mutlaka ziyaret etmeleri tavsiye ediliyor.

Ziyaretçiler, somut yatırım hedeflerine sahipler

10. salonda yer alacak bir diğer etkinlik ise ‘Start-up Zone’ olacak.

Bu bölümde uluslararası genç kuruluşların; fikirlerini nitelikli uzmanlara sunma, karar yetkisine sahip birçok kişiyle bir araya gelebilme ve ve yeni yatırımcılarla tanışma olanağı bulacakları belirtiliyor. Fuarın en önemli özelliklerinden birini de, katılımcıların somut yatırım hedeflerine sahip olması oluşturuyor. Bu nedenle ‘Startup Zone’ içinde nasıl yer alınabilineceğini öğrenmek için bilgi alınması öneriliyor.

Genel olarak bakıldığında glasstec 2018’in ana yapısı şöyle: Fuar 9 ilâ 17. salonlar arasında gerçekleştirilecek ve toplam dokuz salonu kapsayacak. 9 ilâ 11. salonlar arasında sanatsal cam işçiliği uygulamaları, ayrıca cam ürünleri ve cam uygulamaları sergilenecek. 12. salonda ve 14 ilâ 17. salonlar arasında cam üretimi ve sonlandırma işlemleri tanıtılacak. 14. salon, cam üretim teknolojilerinin yanı sıra; ölçüm, test ve kontrol teknolojileri ve yazılım tedarikçilerine ev sahipliği yapacak. Cam üretimi ve düz cam üretim teknolojileri sunan katılımcı firmalar, 13 ilâ 16. salonlar arasında yer alacaklar. Boşluklu cam üretimi ve işleme yöntemleri 13 ve 14. no’lu salonlarda yer alacak.

Almanya’nın önemli kuruluşları destekliyor

glasstec Fuarı'nı destekleyen kuruluşlar ise şöyle sıralanıyor: Alman Cam İşçiliği Federal Meslek Odası (BIV), Alman Cam Sanayi Federal Birliği (BV) ve Alman Makina ve Tesis Üreticileri Birliği (VDMA) bünyesindeki Cam Teknolojileri Forumu.

VDMA adına konuşan Dr. Christoph Hermanns, fuar ve sektörün güncel durumuyla ilgili şu bilgileri paylaştı: “VDMA, 3 bin 200’ü aşkın üyesiyle makina üretim sektöründe Avrupa’nın en büyük organizasyonunu oluşturuyor ve 38’in üzerinde değişik branşı ve onların faaliyet alanlarını temsil ediyor. Cam imalat teknolojileri tedarikçileri ve benim firmam MDI da, bu organizasyon ağı içinde yer alıyor. 60 dolayında işletme ‘Cam Teknolojileri Forumu’ içinde organize olmuş bulunuyoruz. Bizim branşımızda ağırlıklı olarak orta ölçekli işletmeler faaliyet gösteriyor. Bunların büyük bölümünü, çoğu kez birkaç nesilden beri süregelmekte olan, sanayi ve bilim kuruluşları arasında oluşturulmuş olan verimli işbirliği ağları içinde yer alan aile şirketleri oluşturuyor. Makina üretim sektörü Almanya’nın en yoğun araştırma ve geliştirme çalışmaları yapılan sanayi sektörleri arasında yer alıyor. Söz konusu sektörde, araştırma ve geliştirme harcamaları ülkenin toplam Ar-ge harcamaları içinde yüzde 10 dolayında bir paya sahip. İşte makina üretim sektörü, 125 yıldan beri gücünü ve enerjisini bu çalışmalardan temin ediyor. Teknolojik know-how, sektörel uzmanlık ve sürekli geleceğe yönelik çalışmalar VDMA’NıN küresel boyutta da; işletmeler, bilimsel kuruluşlar, idari merciler, siyaset ve sanayinin diğer işbirliği ortakları için saygın bir muhatap olmasını sağlıyor. Üyelerimize küresel pazarlarda eşlik etmek, uluslararası işbirliği ağları oluşturmak ve sektörü ve teknolojilerini desteklemek ana hedeflerimiz arasında yer alıyor. Bu nedenle bugün İstanbul’da bulunuyoruz. Kim olduğumuzu anlatmak, cam üretim sektöründe karşı karşıya kalınan sorunları öğrenmek, belki çözümler sunabilmek ve ilgilileri, Almanya’daki teknolojileri glasstec Fuarı’nda izlemeye davet etmek için buradayız.”

“En doğru etkinlik”

Dernek ve etkinliklerle ilgili paylaşımının ardından Hermanns, fuara ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı: “İnovasyonları görmek, çözümler bulmak ve cam, cam üretimi ve cam işlemesi alanında gelecekte hâkim olacak eğilimler hakkında bilgi almak açısından glasstec hiç şüphesiz en doğru etkinliği oluşturuyor.”

Hermanns, teknoloji alanındaki trendlere ilişkin örnek vermeden önce kısaca MDI firmasından söz etti: “MDI Advance Processing şirketi, MDI Japonya’nın Avrupa’daki kardeş kuruluşudur. Mitsuboshi Diamond Industrial, 1953 yılında Japonya’nın Osaka kentinde elmas cam kesici üretmek üzere kuruldu. Cam çizim makinalarının da üretim portföyüne dâhil edilmesiyle birlikte MDI hızla, düz panel ekran pazarına tam otomatik kesim makinaları ve tesisleri tedarik eden önemli bir kuruluş haline geldi. Almanya’daki şirketimiz ise, Japon MDI firması ve özel cam imal eden Alman Schott AG ortak girişimiyle 2005’te kuruldu. Birkaç yıldan beri de yüzde 100 kardeş kuruluş olarak faaliyet gösteriyoruz. Cam malzemelerle, yani kırılabilir bir malzemeyle çalışabilme konusundaki uzmanlığımız müşterilerimiz için önemli bir avantaj sağlıyor. Geleneksel cam kesme yöntemleri konusunda 80 yıllık ve lazer cam kesim teknikleri alanında ise 20 yıllık deneyim sayesinde MDI; cam kesme, delme, baskı/desen, markalama ve pah kırma işlemleri için yüksek nitelikli teknoloji sunabilme olanağına sahip bulunuyor. Ürün geliştirme sürecinin çok erken bir aşamasında müşterilerimizle oluşturduğumuz yoğun işbirliği sayesinde, üretim sürecinin ve tesisin taleplere uygun şekilde kombine edilmesi mümkün olabiliyor.”

“İşlem süreçleri çok daha verimli hale geliyor”

Hermanns, firmasının etkinliklerinden söz ederken, sektördeki eğilimleri ve güncel durumu da özetle aktardı: “Modern kontrol sistemleri aynı zamanda, ileri düzeyde bağlantı olanaklarını ve çeşitli işlevleri de kapsıyor. Örneğin; malzemelerin taşınmasında veya siloların beslenmesinde silonun dolum düzeyini otomatik olarak denetlemek ve en iyi şekilde malzeme temini sağlamak için hammadde tedarikçisini bilgilendirmek mümkün olabiliyor. Akıllı kontrol sistemleri sadece üretim sürecinin otomasyonunu sağlamakla kalmıyor; aynı zamanda üretim sürecini denetliyor, kullanılan teknolojiyi analiz edebiliyor ve böylelikle tartım ve dozajlama parametrelerini düzeltiyor. Modern gösterge panelleri ve istatistik işlevleri ile kullanıcıya, bakım sorumlusuna ve hatta işletme sorumlusuna spesifik bilgiler aktarılıyor ve işlem süreçleri çok daha verimli hale getiriliyor. Bu bilgilere yerinde veya mobil uygulamalarla ulaşılabiliyor. Akıllı arayüzlerle makinalar veya farklı kontrol sistemleri arasında veri alışverişi sağlanıyor. ERP (Enterprise Resource Planning) veya MES (Manufacturing Execution Systems) gibi üst sistemlere veri aktarımı ise, bu sistemlere entegre edilmiş bir başka özelliği oluşturuyor. Son yıllarda

giderek gelişmekte olan dijitalleşme süreci, şimdi de IOT teknolojileriyle (nesnelerin interneti) sürdürülüyor. Camların taşınması ve istiflenmesi için çeşitli uygulamalar gerekiyor. Alman makina üretim sanayii; 0,3 mm kalınlığında ultra ince camdan 25 mm’lik kalın camlara, 400x400 mm’lik çok küçük cam boyutlarından 3.300x20.000 mm’lik dev levhalara kadar uzanan farklı ürünler için uygun çözümler sunabiliyor. Kalay yüzeyi veya hava yüzeyi, yatay veya dikey format, cam levhalar veya cam paketleri (rafların en iyi şekilde doldurulabilmesi için birçok cam paketinin yan yana veya üst üste istiflenmesi) gibi farklı her türlü ürün için çözüm sunuluyor. Tüm bu uygulamalar için ürün yelpazemizde örneğin; salınım kollu istifleyiciler, portal vinçler, robotlar ve özel makinalar bulunuyor. Bu teknolojilerin mevcut cold-end çözümlerine entegre edilmesi ve Application Server ve Depo Yönetimi Sistemi (Warehouse Management System) ile bağlantılı olarak çalışması mümkün olabiliyor.”

“Lazerli işlem yöntemleri yaygınlaşıyor”

“Endüstri 4.0 ve dijitalleşme her ne kadar herkesin aklına ve fikrine yerleşmiş olsa da, olanak dâhilinde olan herşeyin doğru çözüm olabileceğini söyleyemeyiz” diyen Hermanns, “Buna rağmen müşterilerimiz ve üretim hatları için katma değer oluşturacak birçok olanak mevcut” saptamasını yaptı. Hermans, sözlerine şöyle devam etti: “Yaratılacak katma değer; kalitenin, yani ürünlerin kalitesinin yükseltilmesine, üretim miktarının, yani duraklama sürelerinin kısaltılarak, daha fazla verim alınmasına, kaynak verimliliğinin artmasına, yani enerji ve malzeme giderlerinin ve işgücünün optimize edilmesine destek olacaktır. Örneğin; Grenzebach Application Server (yerinde veya bir bulut üzerinden) tüm bu dijital hizmetleri, uygulamaları ve verileri sunabilecek uygun bir çözüm oluşturmaktadır. glasstec Fuarı’nda geleneksel cam kesiminde kullanılan lider teknoloji üreticilerini de görme olanağını bulacaksınız. Float cam kesme makinaları elektromanyetik linear tahrik sistemleriyle donatılmış olup, hızlı ivme ve yüksek hassasiyet açısından yepyeni standartlar belirlemekte ve 7/24 kesintisiz üretim için güvenilir bir çözüm oluşturmaktadır. Patentli Shape teknolojisi ise, lamine camların kesimi için yeni olanaklar sunmaktadır. İki senkron kesici başlık camı aynı anda ve herhangi bir kayma olmaksızın her iki taraftan hassas ölçüde kesebilmektedir. Bir süreden beri cam sanayiinde de; delme, kesme, işaretleme ve kaplama sökme işlemlerinde lazerli işlem yöntemlerinin giderek daha yaygın bir şekilde kullanılmaya başladığını görüyoruz. Farklı teknikler, farklı dalga uzunlukları ve/veya pals süreleri içeriyor. Örnek olarak; camın bir yeşil lazer ile işlenmesini gösterebiliriz. Bu yöntemin alışılagelmiş cam işleme uygulamalarına kıyasla sunduğu en önemli avantaj; kesme, trimleme ve kenar taşlama gibi tüm işlemlerin ürünün pozisyonunun veya ayarının değiştirilmesine gerek kalmadan, sadece tek bir aletle, yani lazerle yapılabilmesidir. Böylelikle; yerden ve enerjiden tasarruf edilebilmekte, proses aşamaları çok büyük ölçüde azaltılabilmekte, orta ve küçük miktarlardaki seri üretimlerde çok daha büyük bir esneklik sağlanabilmektedir” diye konuştu.

Camlara farklı renkler kazandırmak mümkün

Artık nihâi tüketici pazarlarında da, lazerle işlem görmüş uygulamaların ve ürünlerin giderek yaygınlaştığına tanık oluyoruz. Giderek artan beklentilere yanıt vermesi gereken otomobil gösterge panellerinin de, lazerle işlenmiş camlardan üretilmesi mümkün olabilmektedir. 242 delikli bir cam duş başlığından da görülebileceği gibi, prosesin güvenilirliği konusunda ciddi beklentiler söz konusu. Cam ürünlerin kapalı mekanlardaki kullanımı da çok eskiye dayanıyor. Lazer ile cam objelerin sadece dış kontürlerinin değil, iç kontürlerinin de işlenmesi mümkün olabilmektedir. Buradaki ana mesaj; lazerli üretimin esnek ve düşük maliyetli olması.

Lazer uygulamaları ile camın istenilen koşullara göre işlenmesi mümkün olabilmekte; böylelikle, ürünün güvenilirliği ve piyasa değeri de artmış olmaktadır. Bunların yanı sıra, bu yöntemlerle müşterilere daha fazla olanak sunulabilmekte ve teslim süreleri de belirgin şekilde kısalmaktadır. Lazer teknolojisinin sunduğu birçok olanağın yanı sıra, özellikle belirtilmesi gereken bir diğer avantaj da; lazer teknolojilerinin mobil haberleşmede kullanılacak camların işlenmesinde veya havalimanları çevresinde kullanılan dış cephe camlarının radar yansımalarını engelleyecek şekilde üretilmesinde kullanılabilmesidir. Camlara ayrıca hasar görmeden farklı renkler kazandırmak da mümkün olmaktadır. Bir başka avantaj ise, örneğin; dış cephe camları veya ayna uygulamaları için low-e kaplamaların iz kalmadan temizlenebilmesidir. Yüksek nitelikte ve yüksek miktarlarda cam işleyebilecek sistemlere yönelik talebin giderek artmakta olması nedeniyle, camların üzerine hasar vermeden lazerli markalama yapılabilmesi de giderek önem kazanmaktadır. En az yüzde 99 oranında bir proses güvenliği ile cam levhalar fabrikada; hammadde temininden inşaat alanındaki nihâi ürüne kadar uzanan süreç boyunca sürekli otomatik olarak izlenebilmektedir. Kaydedilen verilerle ve Endüstri 4.0 nedeniyle artmış olan beklentilere yanıt vermek amacıyla üretimin tek bir merkezden yönetilmemesi ve böylelikle, üretim sürecinin daha esnek hale getirilmesi, optimizasyonun ve kontrolün kolaylaştırılması sağlanabilmektedir.

VDMA, 15. salonda ziyaretçilerini bekliyor

Camların üretiminde ve işlenmesinde kullanılan makina ve tesisler, ekipman ve teknolojiler cam malzemenin kendisi kadar çeşitlilik göstermekte ve sürekli gelişmektedir.

glasstec Fuarı’nda, 11 ilâ 17. salon arasındaki bölümler yine tümüyle teknoloji tedarikçilerine ayrılmış bulunuyor. Ziyaretçiler bu salonlarda aynı anda hem enerjiden, hem de mevcut kaynaklardan tasarruf edilmesini sağlayacak en yeni teknolojileri ve yüksek teknoloji çözümlerini görme olanağı bulacaklar. VDMA üyeleri 15. salonda ziyaret edilebilir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.