HABERLER

Ssi’nin Seçimli Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda, Latif Aral Aliş yeniden Başkanlığa seçildi. Ayrıca, savunma sektörünün ihracat yıldızları da belli olurken; TUSAŞ Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. 2017 yılının ihracat şampiyonu oldu.

Makina Magazin - - ICINDEKILER -

SSI Seçimli Olağan Genel Kurul Toplantısı yapıldı

Yıldız Teknopark, cari açığın kapatılmasına katkı sağlıyor Çelik ihracatı miktarda düşerken, değerde arttı

MİB ve üyeleri, Simtos Fuarı’na çıkarma yaptılar

Altın Pergel Yarışması’nda finale kalan okullar belirlendi

Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği’nin (SSI) Seçimli Olağan Genel Kurul Toplantısı Ankara’da birlik merkezinde gerçekleştirildi. Genel Kurul’da, Latif Aral Aliş Başkanlığı’ndaki mevcut Yönetim Kurulu bir değişiklik ile yeniden seçildi.

Genel Kurul öncesinde düzenlenen törenle de, 2017 yılında savunma sektörünün ihracat liderleri ödüllerini aldılar. Geçen sene en fazla ihracat yapan firmalar arasında ilk sırayı TUSAŞ Türk Havacılık ve Uzay San. A.Ş. alırken; en fazla ülkeye ihracat yapan firma ödülü ise, Bahtiyar Av Malzemeleri Pazarlama İnşaat Tekstil San. ve Dış Tic. Ltd. Şti.’ne verildi. BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş. de, 2012-2017 yılları arasında ihracatını en fazla artıran firma ödülünü kazandı

Aliş: “Hayati bir öneme sahip”

Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği’nin, Türkiye’nin güvenliği, özgürlüğü ve geleceği için hayati öneme sahip bir alanda faaliyet gösteren firmalardan oluştuğunu aktaran Latif Aral Aliş “SSI, 60 üye ile başladığı bu ağır sorumluluğu bugün 600’e ulaşan üyesiyle birlikte başarılı bir şekilde taşımaktadır. Zeytin Dalı Operasyonu’nda da görüldüğü gibi, savunma ve havacılık sanayiimizin eriştiği üstün teknik kabiliyete dünya ölçeğinde az sayıda ülke sahip. Kahraman Türk askerine en büyük destek, kahraman mühendislerimizden ve kahraman işçilerimizden gelmektedir. Çatışma sahasında, sınır emniyetinde, bilgi güvenliğinde, toplumun huzur ve refahını korumakta en az askerimiz ve emniyet mensuplarımız kadar bizler de görev ve sorumluluğa sahibiz” diye konuştu.

Ssi’nin kurulduğu 2012 yılından bu yana ihracatını yüzde 38 artırdığını kaydeden Aliş, 2017 yılında sektörün toplam ihracatının 1 milyar 739 milyon dolara yükseldiğini vurguladı.

Demirel: “Büyük bir başarı”

Savunma Sanayi Müsteşar Yardımcısı Serdar Demirel ise, sektörün kısa sürede geldiği noktanın büyük bir başarı olduğunun altını çizerek, gelecekte Türkiye’nin savunma sanayii alanında büyük atılımlar yapacağını ifade etti.

İhracatın şampiyonu TUSAŞ oldu

SSI üyesi firmalar arasında 2017 yılında en fazla ihracat yapan firmaların ödüllendirildiği törende birinciliği TUSAŞ Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. kazandı. Onu sırasıyla; TUSAŞ Motor Sanayi A.Ş., ASELSAN Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş, ALP Havacılık Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve RAM Dış Ticaret A.Ş. takip etti. Törende ayrıca, 2012-2017 yılları arasında İhracatını en fazla artıran firma ödülünü BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş. alırken; geçen sene en fazla ülkeye ihracat yapan firma ödülü ise Bahtiyar Av Malzemeleri Pazarlama İnşaat Tekstil San. ve Dış Tic. Ltd. Şti.’ne verildi.

Aliş, yeniden SSI Başkanı oldu

Ödül töreninin ardından, birliğin yeni yönetimini belirleyecek Seçimli Genel Kurul Toplantısı gerçekleştirildi. Tek liste ile girilen seçimde; Latif Aral Aliş’in geçen dönemki Yönetim Kurulu’nda bir değişiklik ile hazırladığı listesi, tüm üyelerin oyunu alarak yeniden göreve getirildi. Son Yönetim Kurulu’nda görev alan Yurttaş İnşaat, yeni dönemde yedek listede yer alırken; onun yerine Havelsan Hava Elektronik San. ve Tic. A.Ş. yönetimde yer aldı.

(Soldan sağa): Savunma Sanayi Müsteşar Yardımcısı Serdar Demirel, TUSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Oğuz Borat ve SSI Başkanı Latif Aral Aliş.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.