GAZİANTEP MAKİNA DÜNYASI

Gaziantep makina sektörü katma değer yaratmaya odaklandı

Makina Magazin - - ICINDEKILER - Hazırlayan: Gaziantep Bölge Temsilciliği

Rota Vinç Makina, üretiminin yüzde 50’sini ihraç edecek Geçit Makina, 15 milyon Tl’lik yatırım yapacak

BMK Birlik Makina inovatif ürünlere odaklandı

Tanış, markalaşma çalışmalarına yoğunlaştı

Ak Değirmen ihracatta hedef büyüttü

Günmak Makina kapasitesini artıracak

Koç Makina teknolojiyi yakından takip ediyor

Yumi Makina 10 ülkeye ihracat yapıyor

Uslan Arge, yeni makinasıyla birçok sorunu çözecek Afkar Kalıp, Ar-ge çalışmalarını aralıksız sürdürüyor Özermet, fıstık çıtlatma makinasıyla bir ilke imza attı

Gaziantep; nüfusu, ekonomik yapısı, turizm potansiyeli ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış bir kent. Şehirde; altı adet OSB ve ilin çeşitli bölgelerine dağılmış sanayi alanlarında faaliyet gösteren büyüklü küçüklü işletmelerde neredeyse her sektöre yönelik üretim gerçekleştiriliyor. Ürettiğini satma kabiliyeti yüksek olan şehir, 180 ülkeye yılda yaklaşık 6,5 milyar dolarlık ihracat yapıyor. Gaziantep sadece ülkemizin değil, dünyanın da yakından takip ettiği bir kent oldu. Öyle ki; dünyanın en rekabetçi yedi kenti arasında olma başarısını yakaladı.

Gaziantep’in geniş ürün çeşitliliğine sahip yapısında, en stratejik sektörleri arasında kuşkusuz makina imalat sektörünün önemli bir yeri var. Son yıllarda hızla gelişen sektörün kent için itici bir kuvvet haline geldiğini söylemek mümkün.

TOBB verilerine göre Gaziantep imalat sanayiinde faaliyet gösteren firmaların sektörel dağılımına bakıldığında, yüzde 22 ile makina-metal sektörü başı çekiyor. Ardından da, gıda ve tekstil sektörü geliyor. Kentte makina-metal sektörü, Gaziantep’in ana sanayii dalları gıda, tekstil ve plastik sanayiine bağlı olarak gelişiyor. Makina-metal sanayiinin alt sektörlerinde üretim sıralaması ise şu şekilde: Değirmen makinaları, halı yan sanayii, fantezi iplik büküm makinaları, iplik fiksaj makinaları, BCF iplik makinaları, plastik ayakkabı, enjeksiyon makinaları, tarım makinaları, para kasaları, basınçlı kaplar ve yürüyen merdiven.

GSO’YA kayıtlı 250 firma mevcut

Sektöre dair Gaziantep Sanayi Odası (GSO) verileri ışığında bazı rakamlar şu şekilde: İlde makina-metal sektöründe faaliyet gösteren odaya kayıtlı toplam 250’ye yakın işletme bulunuyor. Söz konusu işletmeler ağırlıklı olarak sırasıyla; organize sanayi bölgelerinde, Küçük Sanayi Sitesi’nde, Örnek Sanayi Sitesi’nde ve geri kalanı da diğer çeşitli bölgelerde konumlanmış durumda. Sektörde faaliyet gösteren GSO’YA kayıtlı işletmelerde 5 bine yakın kişi çalışıyor. Ancak, oda kayıtlarının yanında kayıtlı olmayan firmalarla kentte yan sanayiyle beraber 500-600 adet firmanın varlığından bahsedebiliriz. Nitelikli üretim gerçekleştiren, bu yönde çalışmalar yapan firma sayısı da 50’yi zorlar. Sektörün istihdam rakamının da 10 bin civarında olduğu tahmin ediliyor. Makina ihracatının ülke gruplarına göre dağılımında Orta Doğu ülkeleri başı çekiyor. Sonrasında ise; Afrika ülkeleri, Türk Cumhuriyetleri ve AB ülkeleri geliyor.

Gaziantepli firmalar katma değer yaratmak için üniversitelerle işbirliği yapıyorlar. Avrupa’da üretilen makinaların çok altında maliyetle imalat yapan işletmeler, hızlı servis avantajı da sunuyorlar. Bu nedenle, artık yatırımcıların yerli üreticiye şans vermeleri gerekiyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.