ENDÜSTRİ 4.0

Ziyaretçiler otomasyon fuarlarında Endüstri 4.0’a hâkim olabilirler. Nuremberg’deki Sps/ipc/drives’da Festo Endüstri 4.0 Kampanyası Başkanı Eberhard Klotz, Endüstri 4.0’ın hızla büyüyen otomasyon sektörüne yaptığı katkıları açıkladı.

Makina Magazin - - ICINDEKILER - Festo

Endüstri 4.0’ı anlamak...

Endüstri 4.0’ın bir pazarlama ürününden kesinlikle fazlası olduğunu söyleyen Festo Endüstri 4.0 Kampanyası Başkanı Eberhard Klotz, özel projeler ve ürünler tarafından desteklendiğini belirtti. Örneğin; Endüstri 4.0 platformunun bir üyesi olan Festo, Alman hükümetine tavsiyeler veriyor, yeni kariyer yolları için ilave ve sürekli eğitim konseptleri ile yeterlilik tedbirleri geliştiriyor. Tüm bunların yanı sıra; Bionic Learning Network’te Bionicants gibi otonom ve kendi kendini kontrol eden sistemler veya Bioniccobot gibi interaktif, işbirliği yapılan, pnömatik 7-eksenli robot benzeri prototip gibi sistemlerle vizyoner bir araştırma gerçekleştiriyor.

Endüstri 4.0 ürünleri

Festo, dördüncü endüstri devrimi için gerçek otomasyon teknolojisi ürünleri sunuyor: Entegre tahrik paketleri, OPC-UA ve IOT ağ geçitli modüler valf terminalleri, merkezi olmayan Codesys kontrolleri ve IP20 veya Ip65’te otonom mekatronik alt sistemler. Buna ilave olarak, uygulamalar ile bulut konseptleri bulunuyor. Klotz, “Ancak, pnömatikte en başarılı yenilik aynı zamanda en çok dikkat çeken: Festo Motion Terminal” diye konuştu.

Siber-fiziksel sistem olarak inşa edilen ilk otomasyon platformu olan Festo Motion Terminal, 50’ye kadar bireysel pnömatik fonksiyonun yerini alıyor.

Klotz, Festo’nun danışmanlık şirketlerinin aksine, Scharnhausen teknoloji tesislerindeki pilot projelerden fazla miktarda kullanıcı deneyimi oluşturabilme avantajından faydalandığını belirtti. Bu da; standartlaştırılmış ağ oluşturma, tablet bilgisayarlarda mobil bakım veya bireysel ürünler için otomatikleştirilmiş, esnek test sistemleri sayesinde, yenilikçi tek parçalı akış konseptlerinin yanı sıra, enerji ölçümü ve optimizasyonu gibi konuları içeriyor.

Enerji yönetimi

Festo’nun Ostfildern-scharnhausen’daki yeni fabrika inşaatı en zorlu enerji standartlarını karşılamak için tasarlandı. Örneğin; güneş enerjisi sistemleri monte edildi ve ısı geri kazanım konseptleri uygulandı. Amaç; enerji verilerinin tüm makinalardan elde edilen sarfiyat verileri ile karşılaştırılmasını ve ağa bağlanmasını sağlamaktı. Klotz, bu konuyla ilgili şunları söyledi: “Sonuç olarak Festo, fabrikayı OPC-UA iletişim standardı ile donattı ve şirketimizin Esslingen-berkheim’daki eski fabrikasına kıyasla enerjinin üçte birini tasarruf etmesine olanak sağlayan bir konsept uyguladı.”

Festo, yeni Scharnhausen teknoloji tesisini çok daha fazla esneklik sunan ve Smartfactorykl konseptine yönelik makinalar ve sistemler ile donattı. Sonuç; sadece 13 saniye içinde partilerde değişiklik (önceden kullanılan ve aynı şey için yarım saatten birkaç saate kadar süreye ihtiyaç duyan makinalardan

ve sistemlerden çok daha hızlı). Bu aynı zamanda, bireysel istasyonların ve modüler hücrelerin değiştirilmesi için de geçerli. Artık işlemler veya bir sistemin başka bir yerde yeniden konumlandırılması birkaç hafta veya birkaç ay değil, sadece yarım gün sürüyor.

Ağ oluşturma

Festo, optimize edilmiş bir Kanban ve tek parçalı akış konsepti için temel olarak çok sayıda cihazı OPC-UA ile donattı. Çok aşamalı bir üretimde belli bir kaynak hata verir ve bunun sonucunda üretim kapasitesi düşerse, tüm sistem girişi aşamaları bu engele uyum sağlamak için otomatik olarak kısılır. Otomasyon uzmanı, bu konuda şu açıklamayı yaptı: “Bu, gece vardiyalarında veya hafta sonlarında çok büyük masrafa neden olan tampon stok alanlarına olan ihtiyacı ortadan kaldırıyor.”

Klotz ise, tablet bilgisayarların bakıma dâhil edilmesinin zekice bir adım olduğunu belirtti ve sözlerine şöyle devam etti: “Böylece, sistem etkili hale geliyor ve tüm üretim sistemlerinin OEE’SI ile iş gücü motivasyon düzeyi artıyor. Gelecekte ağ oluşturma sayesinde, altı ay içinde yatırıma geri dönüş olacak şekilde artı değer üretimi en uygun hale getirilecek.”

Müşteri ile kullanımda

Almanya’daki ve diğer ülkelerdeki müşteri uygulamaları Endüstri 4.0’ın dünya genelindeki yenilikçi potansiyelini ortaya çıkarıyor. Örneğin; Festo müşterileri sürekli olarak otomotiv endüstrisi için Endüstri 4.0 yaklaşımına göre modüler makina konseptleri inşa ediyor ve sunum ile teslimat arasında haftalara varan tasarruf sağlıyor veya daha düşük fiyatlar sunmak amacıyla kontrol kabinsiz otomasyon için Festo IP65 kontrolörlerini kullanıyorlar.

Diğer kullanıcılar, devrim yaratan Festo Motion Terminal ile FDA onaylarının neden olduğu engellerin üstesinden geliyorlar. Dolayısıyla, manuel akış kontrol valflerinde parti ve format değişikliklerine ihtiyaç kalmıyor. Diğerleri, önleyici bakım ve boştaki parçaları bulut temelli konsept aracılığıyla Festo’ya gönderiyorlar. Böylece, yalın yönetim ilkeleriyle asıl işlerine odaklanmalarını sağlıyor. Aynı zamanda, bunun için yeni fiyatlandırma modeli çıkarıyor.

Bionic Learning Network’te önsezili hedefler: Bionicants gibi otonom ve kendi kendini kontrol eden sistemler.

Eberhard Klotz, "Endüstri 4.0 bir pazarlama ürününden kesinlikle fazlası ve özel projeler ile ürünler tarafından destekleniyor” dedi.

Güvenli bir bulut çözümü için yol: IOT ağ geçidi CPX-IOT, makina ve sistem inşa edenlerle nihâi tüketicilerin genel ekipman etkinliklerini önemli miktarda iyileştirmelerine olanak sağlayacak.

Scharnhausen teknoloji tesisi: Kendi üretiminde, pilot projelerden büyük miktarda kullanıcı deneyimi.

Zekice bir adım: Tablet bilgisayarların bakıma dâhil edilmesi.

Smartfactory konsepti: Teknoloji tesisinde çok fazla esneklik sunan makinalar ve sistemler.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.