MAİB’DE bayrağı Kutlu Karavelioğlu devraldı

14 Nisan’da Ankara’da gerçekleştirilen Makina İhracatçıları Birliği’nin Seçimli Olağan Genel Kurulu’nda Yönetim Kurulu Başkanı seçilen Kutlu Karavelioğlu, 12 yıldır Başkanlığı yürüten Adnan Dalgakıran’dan görevi devraldı.

Makina Magazin - - HABERLER -

Makina İhracatçıları Birliği (MAİB), Seçimli Olağan Genel Kurulu ile yeni Başkanı’nı belirledi. MAİB Yönetim Kurulu Başkanı seçilen Kutlu Karavelioğlu, 12 yıldır Başkanlığı yürüten Adnan Dalgakıran’dan görevi devraldı. Karavelioğlu, Başkan seçilmeden önce MAİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyordu.

Türkiye’deki 10 binin üzerinde makina ihracatçısının temsil edildiği tek ihracatçı birliği olan ve ‘Türkiye’nin Makinacıları’ markası ile faaliyet gösteren MAİB’IN Seçimli Olağan Genel Kurulu, 14 Nisan 2018’de Ankara’da yapıldı. Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı İbrahim Şenel, Ekonomi Bakanlığı ve TİM temsilcilerinin de katıldığı Genel Kurul’da Kutlu Karavelioğlu Başkanlığa seçilirken, Yönetim Kurulu’nun da yarısı yenilendi.

Şenel: “Çok değerli platformlar”

Genel Kurul’un açılışındaki konuşmasında ihracatçı birliklerinin sektörlerin gelişimine verdiği katkıya dikkat çeken Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı İbrahim Şenel, şunları söyledi: “Sektörel birlikler, ihracatçılarımızın ihtiyaçlarını ifade edebilmeleri için kurulmuş çok değerli platformlar. Bu kuruluşlar, sektörün görüşlerini doğrudan karar mekanizmalarına aktarmaları bakımından da önemli görev icra ediyorlar. Makina ise, sanayileşmenin, ilerlemenin motoru olan bir sektör. Makina imalatçılarımızın üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmek için çok büyük gayretler sarf ettiklerini görüyoruz. Onlara ve makina kullanıcılarına destek olacak yeni mekanizmalar geliştiriyoruz; bazı önerilerimizi de Maliye Bakanlığı ile paylaştık.”

Karavelioğlu: “Büyük bir dayanışma örneği”

Makina sektörünün 2001 yılında yaklaşık 1,7 milyar dolar seviyesindeki ihracatını, son 16 yılda yaptığı yatırımlar ve etkin tanıtım çalışmaları ile dokuz katına çıkardığının altını çizen Makina İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu ise, 2018 ihracat hedeflerinin de 18 milyar dolar olarak belirlendiğini hatırlattı. Türk makina sanayiinin, sektörel örgütlenmeye verdiği önemle büyük bir dayanışma örneği sergilediğini söyleyen Karavelioğlu, “Makina sanayiinde 22 alt sektörün tamamı derneklerini kurmuş durumda. Bu dernekler, bir araya gelerek oluşturdukları ihracatçı birliğimizin ve federasyonumuzun çatısı altında, yurtiçinde ve yurtdışında etkin lobi gücüne sahip olmuşlardır. Uluslararası tepe kuruluşların hemen tamamında bayrağımız dalgalanmaktadır; önemli kısmının yönetiminde temsilcilerimiz görev yapmaktadır. Giderek pekişen ortak kültürümüz, bu ülkenin geleceği için duyduğumuz büyük sorumluluğu karşı konulamaz bir vazifeye dönüştürmektedir. Bizim dünyamızın örgütlerinde firmaların ve bireylerin değil, ülkenin ve sektörün menfaatleri konuşulur. Bütün seçimlerimizde olduğu gibi bugün de, yıllarca kendi alt sektörleri için görev yapmış arkadaşlarımızla emaneti devralıyoruz. Çalışmalarımız, aramıza yeni dâhil olmuş asil ve yedek üyelerimizin de tecrübe ve katkılarıyla hızlanarak devam edecek ve bugün 15 milyarı aşmış bulunan ihracatımız yepyeni rekorlara koşacaktır” diye konuştu.

Dalgakıran: “Önemli hizmetler gerçekleştirdik”

Makina İhracatçıları Birliği’nde 12 yıldır sürdürdüğü Başkanlık gö-

Kutlu Karavelioğlu, “Bizim dünyamızın örgütlerinde firmaların ve bireylerin değil, ülkenin ve sektörün menfaatleri konuşulur” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.