Otomotiv endüstrisi rekorunu tazeledi

Türkiye ihracatının lider sektörü otomotiv endüstrisi, mart ayında yüzde 16’lık artışla 3,1 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Sektör böylece, şubatta kırdığı aylık bazdaki tüm zamanların rekorunu 30 günde tazeledi.

Makina Magazin - - OTOMOTİV ENDÜSTRİSİ -

Türkiye ihracatının 12 yıldır üst üste lider sektörü otomotiv endüstrisi, Şubat 2018 döneminde 2,8 milyar dolar ile kırdığı aylık bazdaki tüm zamanların ihracat rekorunu Mart 2018’de tazeledi. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre mart ayında sektör, bir önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 16’lık artışla 3 milyar 146 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Şubat 2016’dan itibaren son 26 aydır ihracatta artışı devam ettiren otomotiv endüstrisi, mart ayında ise tarihinde ilk kez 3 milyar doların üzerinde satış yaptı. Ülke ihracatındaki payı yüzde 21’e ulaşan otomotivin tek başına gerçekleştirdiği ihracat, Türkiye’nin toplam rakamının beşte birini de aştı.

Otomotiv yan sanayiinin ihracatı yüzde 20 arttı

Ürün grupları bazında bakıldığında, mart ayında otomotiv yan sanayii ihracatı yüzde 20’lik artışla 1 milyar 46 milyon dolar oldu. Binek otomobil ihracatı yüzde 9 artarak 1 milyar 275 milyon dolar, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatı yüzde 24’lük artışla 553 milyon dolar ve otobüs-minibüs-midibüs ihracatı da yüzde 16 artarak 176 milyon dolar oldu.

Otomotiv yan sanayiinde en fazla ihracat yapılan ülke olan Almanya’ya ihracat yüzde 16 artarken; yine önemli pazarlardan Fransa’ya yüzde 37, ABD’YE yüzde 42, Polonya’ya yüzde 35, Rusya’ya yüzde 60 ihracat artışı yaşandı.

Binek otomobillerde en fazla ihracat yapılan ülke olan İtalya’ya ihracat yüzde 26 artarken; önemli pazarlardan Belçika’ya yüzde 23, İsrail’e yüzde 22, Hollanda’ya yüzde 150 arttı, Almanya’ya ise yüzde 23 düşüş oldu.

Eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlarda en fazla ihracat yapılan ülke olan Birleşik Krallık’a geçen yıl ile hemen hemen aynı değerde ihracat yapılırken; Fransa’ya yüzde 66, Slovenya’ya yüzde 31 ve Almanya’ya yüzde 28’lik artış kaydedildi.

Otobüs-minibüs-midibüs ürün grubunda ise en fazla ihracat yapılan ülke olan Almanya’ya yüzde 49 artış görülürken; Fransa’ya yüzde 18 ve İtalya’ya yüzde 63’lük artış yaşandı.

Almanya’ya 452 milyon dolarlık ihracat yapıldı

Ülke bazında bakıldığında da, en büyük pazar olan Almanya’ya ihracat mart ayında yüzde 10’luk artışla 452 milyon dolar oldu. Ülkeye yönelik ihracatta yaşanan artışta otomotiv yan sanayii ihracatının yüzde 16, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıt ihracatının ise yüzde 28 artması etkili oldu.

İtalya’ya ihracat yüzde 21’lik artışla 405 milyon dolar, Fransa’ya ise 26’lık artışla 330 milyon dolar olarak kaydedildi. İtalya’ya yönelik artışta binek otomobiller ihracatının yüzde 26, yan sanayii ihracatının yüzde 12, Fransa’ya yönelik artışta da yan sanayii ihracatının yüzde 37, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıt ihracatının yüzde 66 artması etkili oldu.

Ülke grubu bazında da yüzde 79 pay ile ilk sırada yer alan Avrupa Birliği ülkelerine ihracat, martta yüzde 16’lık artışla 2 milyar 495 milyon dolar oldu. Yılın üçüncü ayında alternatif pazarlar arasında yer alan Afrika ülkelerine yüzde 57, Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerine ise gerçekletirilen ihracat da yüzde 53 arttı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.