Danfoss, yatırımlarını artırarak sürdürecek

85 yıl önce Danimarka’da temelleri atılan ve ısıtma, soğutma, motor kontrol sistemleri ile güç çözümleri alanlarında dünyanın önde gelen şirketlerinden biri olan Danfoss, Türkiye’de faaliyetlerine başlamasının 20. yılını kutluyor.

Makina Magazin - - FİRMA HABERLERİ -

Türkiye’de faaliyetlerine başlamasının 20. yılını kutlayan Danfoss, 5 Nisan 2018’de Çırağan Sarayı’nda bir basın toplantısı düzenledi. Danfoss CEO’SU Kim Fausing’in katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, Danfoss’un 20 yıldır Türkiye’de yaptığı yatırımları ve şirketin gelecek dönem hedefleri paylaşıldı.

Fausing: “Türkiye’nin potansiyeline güveniyoruz”

Türkiye’nin büyüme potansiyeline güvendiklerinin altını çizen Danfoss Başkanı ve CEO’SU Kim Fausing, “85 yıl önce Danimarka’da temelleri atılan bir şirket olarak, yarının dünyasında daha az kaynak ile daha fazlasını yapmaya olanak sağlayan ürünler geliştiriyoruz. Altyapı, gıda arzı, enerji verimliliği ve çevre dostu çözümlere karşı giderek artan taleplere çözümler yaratıyoruz. Ürün ve hizmetlerimiz; ısıtma, soğutma, iklimlendirme sektörlerinin yanında, endüstrinin her alanında motor kontrolünde, ayrıca traktör ve iş makinalarında mobil hidrolik sistemlerinde kullanılıyor. Aynı zamanda, yenilenebilir enerji ve bölgesel ısıtma alanlarında da faaliyet gösteriyoruz” dedi.

Türkiye’nin büyüme tutkusu, küresel eğilimlere uyumu ve yeni teknolojileri hızla takip etmesinin kendilerine büyük bir güven verdiğini aktaran Fausing, şöyle konuştu: “Türkiye’nin önümüzdeki yıllarda dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında yer alacağına inanıyoruz. Danfoss Türkiye, 2016'da yüzde 16, 2017’de ise yüzde 15 organik büyüme gösterdi. Bu sene de çift haneli büyüme hedefliyor ve güçlü bir gelişme potansiyeli görüyoruz. Türkiye’nin enerji ve iklim stratejisi doğrultusunda somut adımlar attığını gözlemliyoruz; bunlara enerji verimliliği konusunda çözümlerimiz ve bilgimizle katkı sağlamaya hazırız.”

“Altyapımızı geliştirmeye devam ediyoruz”

Türkiye’de ısıtma segmenti özelinde, kat istasyonu piyasasında yüzde 70’lere yakın bir pazar payı olan DAF Enerji firmasını 2015’te bünyelerine kattıklarını hatırlatan Fausing, “Bu ürünler, uygulamaya özel tasarımın çok önemli olduğu bir pazara hizmet ediyor. Bu nedenle, Türkiye'de bu pazara odaklanan bir Ar-ge ve tasarım tesisimiz var. Türkiye'nin bölgesel ısıtma dönüşümünü desteklemek için üretim ve tasarım altyapımızı geliştirmeye devam ediyoruz. Bu satın almayla aynı zamanda istihdamımızı artırmaya devam ettik ve önümüzdeki yıllarda kapasiteyi artıracağız. Bugün 200 çalışanımız ve birçok ildeki 80 iş ortağımızla Türkiye’deki faaliyetlerimize devam ediyoruz” diye konuştu.

Stroem: “En önemli ülkelerden biri”

Danfoss Türkiye, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Kjell Stroem ise, Türkiye’nin şirket içindeki en önemli ülkelerden biri olduğunu söyledi ve yatırımlarının devam edeceğini vurguladı.

Gören: “Hemen her sektörde bulunuyoruz”

Türkiye’de enerji verimliliği özelindeki çalışmalarıyla hemen her sektörde bulunduklarını kaydeden Danfoss Türkiye Genel Müdürü Emre Gören, şunları aktardı: “Danimarka'nın enerji konusundaki bağımsızlığında son 85 yıldır önemli bir rol oynayan Danfoss, şimdi Türkiye'nin enerjide dış kaynaklardan bağımsız bir geleceğe doğru ilerlemesine yardımcı olmak için tüm birikimini kullanıyor. Türkiye’de ayrıca Danfoss Akademi platformumuz bünyesinde öğrencilere, çalışanlarımıza ve iş ortaklarımıza sürekli eğitim sağlıyoruz.”

Günel: “Öncü uygulamalar gerçekleştirdik”

Birçok belediye ile su tedarik ve atıksu tesislerinde enerji verimliliğini artırıcı çalışmalar yaptıklarını bildiren Danfoss Isıtma Çözümleri Bölge Satış Direktörü Serhan Günel de, “Bölgesel ısıtma sistemlerinde öncü uygulamalar yaptık ve geniş çaplı dönüşüm konusunda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan büyük destek gördük. Bölgesel ısıtma sistemi, bir termik santralin atık ısısı veya jeotermal bir kaynakla çevredeki konutların ısıtılmasını ve maliyetin doğalgaza kıyasla üçte bir oranında azaltılmasını sağlıyor. Örneğin; Soma’da yürüttüğümüz proje ile kw saat başına 21 kuruş olan ısınma amacıyla kullanılan doğal gaz gideri, 6 kuruşa düştü” dedi.

(Soldan sağa): Emre Gören, Kim Fausing ve Kjell Stroem.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.