Hilti, 2017’de hedeflerinin üzerinde bir performans gösterdi

2017’deki satışları yüzde 10,8 düzeyinde artarak ilk kez 5 milyar İsviçre Frangı’nın üzerine çıkan Hilti’nin faaliyet kârı yüzde 15, net geliri ise yüzde 10 yükselerek, bir önceki yılın rakamlarına göre önemli bir artış kaydetti.

Makina Magazin - - FİRMA HABERLERİ -

İleri teknoloji çözümler sunan Hilti Corporation, 2017 mali yılı için belirlenen hedeflerin üzerinde bir performans kaydetti. Satışları yüzde 10,8 düzeyinde artarak ilk kez 5 milyar İsviçre Frangı’nın (yaklaşık 19 milyar TL) üzerine çıkan şirketin faaliyet kârı yüzde 15, net geliri ise yüzde 10 yükselerek, bir önceki yılın rakamlarına göre önemli bir artış kaydetti.

Hilti’nin faaliyet gösterdiği tüm bölgelerde satışlarını artırdığını dile getiren yetkililer, sözlerini şu şekilde sürdürdüler: “Şirket, Avrupa’da yerel para birimlerinde yüzde 9,7 düzeyinde artış kaydederken, Kuzey Amerika’da yüzde 8,5’lik artışla hızlı bir büyüme ivmesi yakaladı. Ekonomik durumun genel olarak tam anlamıyla düzelmediği Güney Amerika’da ise, yüzde 9,7 oranında bir artışla önemli bir gelişme kaydedildi. Başta Rusya olmak üzere; Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgesi yüzde 17,4’lük artışla dinamik bir yıl geçirdi. Norveçli Oglaend System Group’un satın alınması ise, 2017’nin son dört ayında Hilti’nin büyümesine yaklaşık 147 milyon Tl’lik (38 milyon İsviçre Frangı-chf) katkı sağladı. Toplam satışlar bir önceki yıla göre yüzde 10,8’lik artışla yaklaşık 19 milyar 659 milyon TL (5,1 milyar CHF) olarak gerçekleşti. Yerel para birimlerinde satış artışı ise yüzde 9,6 olarak belirlendi.”

“Yatırımlarını artırarak sürdürüyor”

Hilti’nin, geçmiş dönemlerde başlattığı yatırım çalışmalarına 2017’de artan bir ivmeyle devam ettiğini kaydeden yetkililer, “Şirket, küresel satış ağının güçlendirilmesine ek olarak; yeni ürün, yazılım ve dijital çözümlerin geliştirilmesine ağırlık verdi. Ar-ge harcamalarını her yıl artırarak, ekstra güvenlik ve kullanıcının daha uzun süre konforlu bir şekilde çalışmasını sağlayan birçok patentli sistem geliştiren kuruluş, bir önceki yıla göre yüzde 11’lik artışla, yaklaşık 1 milyar 198 milyon TL (311 milyon CHF) tutarında Ar-ge harcaması gerçekleştirdi. Firmanın faaliyet kârı yüzde 15 artarak yaklaşık 2 milyar 667 milyon TL (692 milyon CHF), net geliri ise yüzde 10 oranında yükselerek yaklaşık 2 milyar 43 milyon TL (530 milyon CHF) düzeyinde gerçekleşti. Yüzde 13,5’e ulaşan satış geliri ve yüzde 21,3 olan kullanılan sermaye getirisi bakımından da yeni rekor rakamlar elde edildi. Çalışan sayısı ise, yüzde 9 artarak 26 bin 881’e ulaştı” diye konuştular.

“Hilti Türkiye’nin büyüme hedefi yüzde 35”

2018 yılında global inşaat sektöründe pozitif durumun korunacağını öngören Hilti’nin, 2017 ile benzer büyüme oranlarına ulaşmayı hedeflediğini bildiren yetkililer, şöyle devam ettiler: “Stratejik hedeflerine yönelik çalışmalarına artan bir ivme ile devam etmeyi planlayan Hilti, finansal durumunda yaşanan olumlu gelişmelerin sağladığı avantajla inovasyon ve satış alanlarındaki yatırımlarına hız kazandırmayı amaçlıyor. Hilti globalden aldığı güçle 2017’yi yüzde 30 büyüme, 30 yeni ürün, 13 mağaza ve 365 çalışanla kapatan Hilti Türkiye ise 2018 yılı hedeflerini; yüzde 35 büyüme ve 30 yeni ürünün yanı sıra, Türkiye genelinde 16 mağazaya ve 400’ün üzerinde çalışan sayısına ulaşmak olarak açıkladı. 2017’de 20. yılını kutlayan Hilti Türkiye, göstermiş olduğu gelişimle 2011 yılı başından bu yana; Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Moğolistan, Kırgızistan, Ermenistan, Gürcistan, Tacikistan, Moldova ve Kuzey Irak’tan oluşan 10 ülkenin bağlı olduğu bir bölgesel üs konumunda.”

Loos: “Çok başarılı bir yılı geride bıraktık”

2017’nin kendileri için çok başarılı geçtiğini ifade eden Hilti Corporation CEO’SU Christoph Loos, inşaat ve el aletleri sektörlerindeki güçlü gelişimin yanı sıra, markanın son yıllarda inovasyon ve küresel satış ağını güçlendirmek için yaptığı yatırımların etkisiyle kayda değer bir büyüme kaydettiklerini açıkladı. İnşaat sektörünün dijital dönüşümü konusunda önemli gelişmeler yaşandığına dikkat çeken Loos, “Hâlihazırda sunduğumuz çok sayıda dijital çözümle birlikte, müşterilerimizin verimlilik düzeylerini artırmalarına yardımcı oluyoruz. Dünyadaki dijital dönüşüm sürecine paralel olarak yatırımlarımıza devam ediyoruz.

Gelecekte de bu alanda aktif bir rol üstlenmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

Christoph Loos, “Hâlihazırda sunduğumuz çok sayıda dijital çözümle birlikte, müşterilerimizin verimlilik düzeylerini artırmalarına yardımcı oluyoruz” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.