Aktaş Holding, yatırımlarını aralıksız bir şekilde sürdürüyor

Aktaş Holding, beş yıl önce başlattığı büyüme stratejisindeki hedeflerini adım adım yerine getiriyor. Çin, Kıta Amerika’sı ve Hindistan’da büyümesini sürdüren kuruluş, söz konusu bölgelerde 30’dan fazla ana üretici firmaya üretim yapmaya başladı.

Makina Magazin - - FİRMA HABERLERİ -

2018 yılı için büyüme oranını dolar bazında yüzde 35-40’larda gerçekleştirmesi öngörülen Aktaş Holding, satış sonrası pazarında da sıçrama yapmaya hazırlanıyor. Otomotivde farklı ve henüz bulunulmayan Güney Amerika ve Afrika’nın bazı ülkelerinin yanı sıra; Güney Asya gibi pazarlara giriş yapıp, mevcut pazarlardaki payın artırılmasını amaçlayan grup, yedek parça pazarında da ciddi bir ivme kazanacak.

Erol: “Yurtdışında yatırım yapacağız”

Üç yıl içerisinde büyümenin dışında, en az bir tane yurtdışı üretim yatırımı yapacaklarını belirten Aktaş Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve İcra Kurulu Başkanı Sami Erol, “Amerika, Hindistan veya Rusya’da yeni üretim yatırımları yapılmasını öngörüyoruz. Gelecek yıllar için planladığımız bu yatırımı mutlaka hayata geçireceğiz. Pazar büyüklüğü açısından Amerika, Çin, Hindistan ve Avrupa potansiyeli en yüksek bölgeler. Ürünlerimiz teknolojik olduğu için, bu pazarlar bizim için diğer bölgelere göre daha verimli” dedi.

Satış sonrası pazarda Rusya’nın bazı bölgelerinde pazar lideri olduklarını belirten Erol, şöyle konuştu: “Yaptığımız işbirliklerine dönük çeşitli fizibiliteleri oluşturmaktayız. Mevcut pazar fırsatlarımız dikkate alındığında, bu bölgelerde satışlarımıza paralel kapasite yaratılması gerekecektir. Rusya, bulunduğu coğrafya ve yakın coğrafyasındaki Türk Cumhuriyetleri için önemli bir yatırım fırsat bölgesi olarak öne çıkıyor. Dolayısıyla, önümüzdeki dönemde istediğimiz koşullar oluşursa üç yıl içerisinde bir yatırım planlıyoruz.”

“Potansiyel pazarları tespit ediyoruz”

Aktaş Holding’in otomotiv, raylı sistemler ve havacılık gibi alanlarda faaliyet gösteren Ulaşım Grubu’nun raylı sistemleri öne çıkardığını ifade eden Erol, “Raylı sistemlerde hem titreşim önleyici, hem süspansiyon sistemlerindeki ürünleri, hem de raylı sistemlerin yatırımlarında girdiler üretiyoruz. Bu noktada, Hindistan, Japonya ve Çin gibi dünyada raylı sistem yatırımlarının üçte ikisini yapan pazarları hedef aldık. Hindistan üzerinde ciddi çalışmalar ve temaslarımız var. Ayrıca, süspansiyonda Hindistan’ın diğer Oem’lerine de üretime başladık. Aktaş Holding olarak, dünyanın her yerini karış karış gezip, bizim için potansiyeli olan pazarları tespit etmeyi sürdürüyoruz” diye konuştu.

“İki önemli yatırımımız var”

110 milyon dolar seviyesinde bir toplam büyüklüğe ulaşan Aktaş Holding’de, otomotivin payının yüzde 75-80 seviyesinde olduğunu belirten Sami Erol, otomotiv dışı ürünlere yapılacak yatırımlarla otomotivdeki payın yüzde 50-60’lar seviyesinde kalmasını arzu ettiklerini kaydetti.

“Büyümemizin yüzde 30-40’lar seviyesinde olması durumunda, yeni yaptığımız yatırımlar sıfırdan olduğu için otomotivdeki büyümeden daha etkili olacak” diyen Erol, şöyle devam etti: ”Otomotiv tarafında şu anda iki önemli yatırımımız var. İlk olarak Bulgaristan’daki fabrikamızı büyüttük ve onun kapasitesini artırmaya devam edeceğiz. İkinci olarak, Bursa’daki geçen sene büyüttüğümüz fabrikamızın ürün yelpazesini genişleterek, yeni ürün gruplarının üretimine başlayacağız. Global strateji planımızda adım adım ilerliyoruz. Otomotiv tarafındaki yatırımlarımızı ve kapasite artırımı çalışmalarımıza hız verirken, bunun yanına diğer alanları da koymaya başladık. ‘Endüstriyel hortum’ diye tanımladığımız; hava, su, yakıt, kumlama ve hidrolik hortumlarına uzanan üretim yatırımımız da bir yandan devam ediyor. Bu yatırım her yıl gelişerek devam edecek. Dolayısıyla, Aktaş Holding olarak faaliyetlerimizde her bir alanı birlikte geliştirmeyi öngördük.”

Sami Erol, “Aktaş Holding olarak, dünyanın her yerini karış karış gezip, bizim için potansiyeli olan pazarları tespit etmeyi sürdürüyoruz” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.