OTOMOTİV ENDÜSTRİSİ

Türkiye ihracatının 12 yıldır lideri otomotiv endüstrisi, son 29 aydır artış grafiğini sürdürüyor. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin verilerine göre, sektörün haziran ayı ihracatı yüzde 2’lik artışla 2,5 milyar dolar oldu.

Makina Magazin - - İÇİNDEKİLER -

Otomotiv endüstrisi ihracatta yeni bir rekor kırdı Kaliforniya, otonom sürüş için pilot bölge olacak

BASF, yeni otomotiv renk trendlerini belirledi

Ford Otosan, ‘Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayınladı Renault Grubu’ndan 2018’in ilk yarısında rekor satış Nissan Leaf, Avrupa’da en çok satılan elektrikli otomobil ‘Filizlerin Mucizeleri Projesi’ tüm hızıyla devam ediyor AKO Jant, yeni üretim hattı ile kapasitesini artırdı

Türkiye ihracatının 12 yıldır lideri olan otomotiv endüstrisindeki artış grafiği aralıksız 29 aydır sürüyor. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre, sektörün haziranda ihracatı yüzde 2’lik artışla 2,5 milyar dolar oldu. Otomotiv endüstrisinin söz konusu dönemde Türkiye’nin toplam ihracatından aldığı pay ise yüzde 20 oldu.

Otomotiv sanayiinin yılın ilk yarısındaki ihracatı da, geçen seneye kıyasla yüzde 14,5’lik artışla 16 milyar 434 milyon dolara ulaştı. Sektör, ocak-haziran dönemi performansıyla Türkiye ihracatında ilk sıradaki yerini korudu. Söz konusu dönemde binek otomobil ihracatı 2017’nin ilk yarısına göre yüzde 7,5 artarak 6 milyar 558 milyon olurken; otomotiv yan sanayii ihracatı yüzde 22, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatı yüzde 15 ve otobüs-minibüsmidibüs ihracatı da yüzde 4 arttı.

Otomotiv yan sanayiinden 900 milyon dolarlık ihracat

Ürün grupları bazında bakıldığında, haziran ayında otomotiv yan sanayiinin ihracatı yüzde 10,5 artarak 900 milyon dolar olurken; binek otomobil ihracatı yüzde 6 azalarak 964 milyon dolar, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatı yüzde 4 yükselerek 467 milyon dolar, otobüsminibüs-midibüs ihracatı yüzde 15 azalarak 121 milyon dolar oldu.

Otomotiv yan sanayiinde en fazla ihracat yapılan ülke olan Almanya’ya yönelik ihracat yüzde 9 artarken; önemli pazarlardan Fransa’ya yönelik ihracatta yüzde 21, Romanya’ya yüzde 60, ABD’YE yüzde 20 ve Rusya’ya da yüzde 30’luk yükseliş yaşandı.

Binek otomobillerde en fazla ihracat yapılan ülke olan İtalya’ya ihracat yüzde 6, Birleşik Krallık’a yüzde 28, Belçika’ya yüzde 32 ve Slovenya’ya yüzde 55 arttı. Diğer pazarlardan Fransa’ya ihracatta yüzde 9, Almanya’ya ile Polonya’ya yüzde 15, Kanada’ya yüzde 42, Danimarka’ya yüzde 77 ve ABD’YE ise yüzde 100 düşüş görüldü.

Eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlarda en büyük pazar olan Birleşik Krallık’a ihracat yüzde 2 arttı. Yine önemli pazarlardan Belçika’ya ihracatta yüzde 57, Slovenya’ya yüzde 71 artış kaydedilirken; ABD’YE yüzde 46, İspanya’ya yüzde 32 ve Hollanda’ya yüzde 53 düşüş yaşandı.

Otobüs-minibüs-midibüs ürün grubunda ise en fazla ihracat yapılan ülke olan Fransa’ya yüzde 33, Almanya’ya yüzde 28 düşüş görülür-

ken; Birleşik Krallık’a ihracat yüzde 45 ve İspanya’ya da yüzde 37 arttı.

Almanya’ya ihracat yüzde 2 arttı

Ülke bazında bakıldığında en büyük pazar olan Almanya’ya ihracat yüzde 2’lik artışla 382 milyon dolar oldu. En önemli pazarlar arasındaki İtalya’ya yüzde 7’lik artışla 292 milyon dolar, Birleşik Krallık’a da 12’lik artışla 286 milyon dolarlık ihracat kaydedildi. Diğer pazarlardan Belçika’ya yüzde 32, Slovenya’ya yüzde 43, Romanya’ya yüzde 54, Rusya’ya yüzde 34 ihracat artışı yaşanırken; ABD’YE yüzde 67, Hollanda ve Avusturya’ya yüzde 17’şer, İsveç’e yüzde 25 düşüş yaşandı.

Birleşik Krallık’a artışta binek otomobil ihracatının yüzde 28 artması, Belçika’ya olan artışta da binek otomobil ihracatının yüzde 32 ve eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatının yüzde 57 artması etkili oldu. Yine Romanya’ya olan yükselişte yan sanayii ihracatının yüzde 60 artması; Slovenya’ya da eşya taşımaya mahsus motorlu taşıt ihracatının yüzde 71 ve binek otomobil ihracatının yüzde 55 artması etkili oldu. ABD’YE yönelik düşüşte ise, binek otomobil ihracatının yüzde 100 düşmesi temel faktör olarak gözlendi.

Ülke grubu bazında en büyük pazar olan Avrupa Birliği ülkelerine ihracat haziran ayında yüzde 8’lik artışla 2 milyar 36 milyon dolar olurken; söz konusu ülke grubu toplam ihracattan yüzde 80 pay aldı. Yılın altıncı ayında alternatif pazarlar arasında yer alan Afrika ülkelerine yüzde 22’lik artış olurken, Orta Doğu ülkelerine yönelik ihracatta ise yüzde 16’lık düşüş yaşandı.

Çelik: “Otomotiv yan sanayii temel etken oldu”

Sektörün tarihindeki en yüksek haziran ayı ihracatına imza attığının altını çizen OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, ihracatın rekor seviyeye ulaşmasında otomotiv yan sanayiindeki yüzde 10,5 oranındaki artışın temel etken olduğunu vurguladı. Binek otomobil ihracatında ise yüzde 6’lık düşüş yaşandığını söyleyen Çelik, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Haziran ayında en önemli pazarlarımızdan Almanya’ya ihracatta yüzde 2, Birleşik Krallık’a yüzde 12, İtalya’ya da yüzde 7’lik artış kaydettik. ABD’YE ihracatta ise yüzde 67’lik düşüş kaydedildi. Bu gelişmede, binek otomobil ihracatında yaşanan azalma etkili oldu.”

Baran Çelik, ihracatın rekor seviyeye ulaşmasında otomotiv yan sanayiindeki yüzde 10,5’lik artışın temel etken olduğunu aktardı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.