Nissan Leaf, Avrupa’da en çok satılan elektrikli otomobil

Nissan’ın elektrikli modeli Leaf, 2018 yılının ocak-haziran döneminde 18 bin adetten fazla satıldı. Araç, üçüncü nesil versiyonuyla piyasaya çıktığı ekim 2017’den bu yana Avrupa’da 37 bin adedin üzerinde satış rakamına ulaştı.

Makina Magazin - - OTOMOTİV ENDÜSTRİSİ -

Yeni Nissan Leaf, 2018 yılının ilk yarısında Avrupa'nın en çok satan elektrikli aracı oldu. Ocak-haziran 2018 tarihleri arasında 18 bin adedin üzerinde yeni Leaf satışı gerçekleşirken; satışa sunulduğu 2017 yılının ekim ayından beri 37 binin üzerinde Avrupalı, tercihini söz konusu araçtan yana kullandı.

Nissan Leaf’in; çevresel performansı, dinamik dış tasarımı ve gelişmiş sürüş destek teknolojileriyle dikkat çektiğini dile getiren yetkililer, “Tamamen elektrikli yeni Leaf, 40 kw/saat'lik bataryasıyla Avrupa’nın yeni WLTP emisyonları ve ekonomi standardına göre 270 kilometrelik menzil sunuyor. Aynı zamanda dünyanın en çok satan elektrikli aracı unvanını taşıyan Nissan Leaf, satışa sunulduğu günden bu yana birçok ödül kazandı. New York Uluslararası Otomobil Fuarı'nda, ‘2018 Dünya Yeşil Otomobil Ödülü’nü kazanan yeni araç, ayrıca hem Avrupa Yeni Otomobil Değerlendirme Programı EURONCAP, hem de Japonya Yeni Otomobil Değerlendirme Programı tarafından 5 yıldız ile değerlendirildi” diye konuştular.

“Intelligent Mobility vizyonunun amiral gemisi”

Yeni Leaf’in, Nissan Intelligent Mobility vizyonunun amiral gemisi olarak; enerji, sürüş ve sosyal hayatla entegrasyon konularında şirketin öncü modeli konumunda olduğunun altını çizen yetkililer, sözlerini şu şekilde sürdürdüler: “Nissan Intelligent Mobility, müşteriler arasında oldukça popüler olan; Nissan Propilot, Propilot Park ve e-pedal gibi yenilikçi teknolojileri bünyesinde barındırıyor. Bugüne kadar yeni Leaf müşterilerinin yüzde 72'si isteğe bağlı olarak sunulan Propilot yarı otonom sürüş sistemini seçti.”

“2010 yılında piyasaya sürüldü”

2018 yılının ilk altı aylık döneminde Leaf'e olan yoğun talebin, modelin dünyanın en çok satan elektrikli otomobili statüsünü daha da güçlendirdiğinin altını çizen yetkililer, “İlk olarak 2010 yılında piyasaya sürülen araç, o tarihten bu yana 340 binden fazla kişi tarafından satın alınırken; kısa bir süre önce de Avrupa’da 100 bin satış adedine ulaşmıştı” diyerek sözlerini noktaladılar.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.