AKO Jant, yeni üretim hattı ile kapasitesini artırdı

AKO Jant, 3 milyon dolarlık yatırımla devreye aldığı yeni üretim hattı ile üretim kapasitesini ve istihdam gücünü artırdı. Son teknoloji kullanılarak tasarlanan yeni hat, iş güvenliği açısından da sağlıklı üretimi hedefliyor.

Makina Magazin - - OTOMOTİV ENDÜSTRİSİ -

AKO Grup bünyesinde 2013’te faaliyete geçen AKO Jant, düzenli yatırımlarla gelişimini sürdürüyor. 23 bin 500 metrekaresi kapalı olmak üzere, toplam 120 bin metrekarelik alan üzerinde kurulu fabrikada, 3 milyon dolarlık yatırımla bu yılın temmuz ayında devreye alınan yeni jant üretim hattı, üretim kapasitesini yüzde 35 oranında artırırken; istihdamda da 60 kişilik bir artış sağladı.

Yeni hattın tasarımının, üretim işleminin ürün hattan inmeden tamamlanmasını sağladığını aktaran firma yetkilileri, “Tüm üretim proseslerini entegre şekilde gerçekleştiren üretim hattı, üretim kapasitesini jant ebadına göre 300 ile 900 adet/vardiya seviyesine taşıyor. Böylece, özellikle 17.5, 19.5 ve 22.5 ürün gruplarında müşteri talepleri daha hızlı karşılanabiliyor” dediler.

AKO Jant’ın; hafif ticari araçlar, otobüs-kamyon grubundaki araçlar ve zirai araçlar için sıvama tekniği ile jant üretimi gerçekleştirdiğini belirten yetkililer, şöyle devam ettiler: “Şirket, dünya pazarında ticari, zirai, endüstriyel araç üreticileri ve liman ekipmanları üreticilerinin tercihleri arasında yer alıyor. AKO Jant ayrıca, binek otomobiller ve 4x4 araçlar için de üstün kaliteli jant üretimi gerçekleştiriyor. En son teknoloji ile üretilen ürünler, Güney Amerika kıtasında yer alan Guatemala dâhil 30’dan fazla ülkeye ihraç ediliyor.”

“Son teknoloji ile tasarlandı”

Yeni jant üretim hattının, son teknoloji ile otomatik olarak tasarlandığını dile getiren yetkililer, ürettim hattının robotlarla entegre bir şekilde çalıştığını açıkladılar. Yetkililer, “İş güvenliği tedbirlerinin de en yüksek seviyede alındığı bu operasyonlarda, sağlıklı bir üretim yapılması hedefleniyor. Yeni hattın teknik özellikleri arasında; çember üretim grubunda otomatik yüklemede bükme ve kıvırma, 800 Kva'lık tam otomatik alın kaynak sıyırmak için sıyırma ve ezme grubu, çembere ilk formunu veren robot ile yüklemeli ağız açma presi, 14''ten 24''e kadar tüm jant gruplarında üretim yapabilen 3 istasyonlu hadde grubu yer alıyor” diye konuştular.

Kurulan yeni hatta robot ile entegre, dikey kalibre presi ile çembere son şekil verilebilirken, çift tesirli sübap delme presi sayesinde otomatik sübap delme işleminin de gerçekleştirildiğini kaydeden yetkililer, konuşmalarını şu şekilde sürdürdüler: “Yeni hattın montaj grubunda ise; 1 adet 150 tonluk montaj presi, robot ile entegre 6 istasyonlu otomatik kaynak makinası grubu, jantların tam otomatik yalpa salgı ölçüm makinası ile hat üzerinde ölçülmesi özelliği, ürünün hattan inmeden robot ile kaynak temizliklerinin yapılmasını sağlayan fırçalama ünitesi özellikleri bulunuyor. Bu özelliklerle montaj gurubu kapasitesi de, bir vardiyada 400 ile 600 adet jant seviyesine çıktı."

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.