Ahmet Özkayan: “Ülke olarak; durmadan ve yorulmadan üretmek zorundayız”

Üretmeyen toplumların tükenmeye mâhkum olduğunu ifade eden Ahmet Özkayan, yatırım amaçlı kullanılan makinaların ortalama 50 yıllık ekonomik ömürleriyle çalıştıkça üretim zincirine katkı sağlayan demirbaş yatırımlar olduğunu söyledi.

Makina Magazin - - IÇINDEKILER -

MAKTEK Avrasya 2018 Fuarı’nın açılışında konuşan Makina İmalatçıları Birliği (MİB) Başkanı Ahmet Özkayan, dünyada gelişmişlik seviyesi yüksek ülkelerde makina imalat sanayiilerine özel statü ve önem verildiğinin altını çizdi. Özkayan, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Milli teknolojileri ile kendi makinalarını imal eden ülkeler; başta otomotiv, savunma sanayii, raylı sistemler ve genel endüstri olmak üzere her alanda güçlü hale gelmişlerdir. Makina üretim endüstrisine verilen önemle yadsınamaz boyutta kazanımlar elde edilmektedir. Topyekûn refah, teknolojik gelişim, ekonomik güç, eğitimli insan kaynağı, global rekabet ve sürdürülebilir büyüme, elde edilen katma değerlerden sadece birkaçıdır.”

“Tüketim toplumu olma lüksümüz yok”

Gelişen dünyada ülkeler için en tehlikeli durumun tüketim toplumuna dönüşmek olduğuna dikkat çeken Özkayan, bugünün dünyasında tüketim toplumu haline gelmenin çok kolay olduğunu aktardı. Özkayan, “Serbest dolaşan mallar ve kolay ithalat, yabancı ülke endüstrilerinin en çok arzu ettiği sistemdir. Ancak bizler tüketim toplumu olamayız; böyle bir lüksümüz yok. Günümüz dünyasında tüketim toplumları zamanı geldiğinde tükenmeye mâhkum edilmektedir. Çok iyi bilindiği gibi, yatırım amaçlı kullanılan makinalar tüketim malı değildir; bilâkis üretimin kendisidir. Ortalama 50 yıllık ekonomik ömürleriyle, çalıştıkça üretim zincirine katkı sağlayan demirbaş yatırımlardır” dedi.

“Dünya ile bir yarış halindeyiz”

“Ülke olarak; durmadan, yılmadan ve yorulmadan üretmek zorundayız. Daha teknolojik, daha verimli ve daha rekabetçi makinalar üretmek için dünya ile bir yarış halindeyiz” diye konuşan Ahmet Özkayan, makinanın bereket olduğunu ifade etti. Makinaların çalıştıkça kendi borçlarını ödediğini ve çalıştıkça kazandırdığını vurgulayan Özkayan, şöyle konuştu: “Makinalar çalıştıkça; fabrikalarımızı, endüstrimizi ve ekonomimizi büyütür.”

Devletin sektörün yanında olmasının dünya ile girdikleri teknoloji yarışında en büyük motivasyonları olduğunu belirten Özkayan, “Makina sektörü olarak; ülke makina imalat sanayiinin geliştirilmesine, katma değeri ve kilogram değeri daha yüksek teknolojik makinalar üretilmesine ve istihdamın artırılmasına kararlılıkla devam ediyoruz. Ülkemize duyduğumuz sevdayla; Ar-ge ve mühendislik alanında ortaya koyduğumuz performans ve bu doğrultuda gerçekleştirdiğimiz yatırımlar, başarımızın en önemli anahtarıdır. Ve ayakta kaldığımız sürece böyle olmaya devam edecektir” diyerek sözlerini noktaladı.

Ahmet Özkayan, dünyada gelişmişlik seviyesi yüksek ülkelerde makina imalat sanayiilerine özel statü ve önem verildiğini söyledi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.