OTOMASYON

Mitsubishi Electric, makina sektörünün Avrasya’daki en büyük buluşması olan MAKTEK Avrasya 2018 Fuarı’nda, yeni nesil M80 ve M800 serisi CNC kontrol ünitelerini ve inovatif fabrika otomasyon ürünlerini sergiledi.

Makina Magazin - - IÇINDEKILER -

Mitsubishi Electric, akıllı üretim teknolojilerini sergiledi

Mitsubishi Electric, MAKTEK Avrasya 2018 Fuarı’na ‘Infinity Possibilities (Sonsuz Olanaklar)’ konseptiyle katılarak, en son teknolojiye sahip ürünlerini sergiledi. Markanın Sanayi 4.0’a yanıtı olan dijital fabrika konsepti e-f@ctory içinde önemli bir yere sahip olan robotların da yoğun ilgi gördüğü fuarda, Mitsubishi Electric robotu ziyaretçilere Türk kahvesi ikram etti.

Dünyada çok çeşitli alanlarda faaliyet gösteren fabrikalara; hızlı entegrasyon, üretkenlik, esneklik ve verimlilik konusunda katma değer sağladıklarını aktaran Mitsubishi Electric Türkiye Başkanı Şevket Saraçoğlu, “Hızla gelişen Türk endüstrisinin ihtiyaç duyduğu yüksek teknolojili ve enerji verimli fabrika otomasyon çözümlerine adres olarak da kendi teknolojimizi gösteriyoruz. Son yıllarda Türkiye’deki faaliyetlerini daha da yoğunlaştıran markamız; dünya genelinde dikkat çeken teknolojik gücünü, özellikle OEM sektörü için oluşturduğu çözüm paketleri ve üniversitelerle olan işbirlikleriyle Türk makina ve otomasyon sektörüne aktarıyor” diye konuştu.

“Her türlü donanıma sahibiz”

Dijital dönüşüm çağında sanayinin en önemli gündem maddelerinin; hızlı, kaliteli, verimli ve kişiselleştirilmiş üretim olduğuna dikkat çeken Saraçoğlu, şunları aktardı: “Sanayi 4.0 evresine uyum sağlayarak dijital üretime geçiş yapabilen ülkeler global düzeyde rekabet edebilirler. Dünyada yüksek üretim gücü ve potansiyeli ile dikkat çeken Türkiye’nin de, sürdürülebilir kalkınma için bu konuma ulaşması çok önemli. Biz de, dünyanın önde gelen makina üreticilerine; ileri otomasyon ekipmanları, CNC ürünleri ve mühendislik çözümleri sağlayan bir marka olarak, fabrikaları akıllı üretime hazır hale getirebilecek her türlü donanıma sahibiz. Katma değeri yüksek ve ileri teknolojiyle donatılmış fabrika otomasyon sistemlerimiz ve CNC ürünlerimizle global pazarlarda rekabet gücünü artırmayı hedefleyen tüm üreticilerin yanındayız.”

“Ürünlerimizi sektör temsilcileriyle buluşturduk”

Mitsubishi Electric’in, MAKTEK Avrasya 2018 Fuarı’nda yeni nesil M80 ve M800 serisi CNC kontrol ünitelerini sergilediğini kaydeden yetkililer, fabrika otomasyonunda öne çıkan IQ Platform, servo ve inverter ürünlerinin yanı sıra, ileri robot teknolojilerini de sektör temsilcileriyle buluşturduklarını aktardılar.

M80 ve M800 serisi CNC kontrol ünitelerinin, fuarın öne çıkan ürünleri arasında yer aldığını anlatan yetkililer, şöyle konuştular: “Bu ürünler, özel ekran ve klavye tasarımı sayesinde, akıllı telefonlar ve tabletler gibi teknolojilerle büyüyen yeni nesil operatörlere hitap eden gelecek odaklı Cnc’lerin kullanımını kolaylaştırıyor. 10.4 inch ve daha büyük ekranlarda standart özellik olarak sunulan multi-touch özellikli kapasitif dokunmatik ekran, hem deneyimli, hem de yeni operatörler için akıllı telefonlara benzeyen

kolay ve sezgisel bir kullanıcı deneyimi sunuyor. Zorlu tuş işlemlerine son veren bu özellik sayesinde, programın istenilen bölümü kolaylıkla görüntülenip izlenebilirken, diğer ekranlardaki bir menü rahatlıkla seçilebiliyor. M800W serisi CNC kontrol ünitelerinde bulunan 19 inch dokunmatik dikey ekran ise, ekran klavyesi ve belge görüntüleyicinin makina üreticisi firmalar tarafından özelleştirilebildiği çoklu pencereler barındırabiliyor. Bu sayede üst kısımda CNC ekranı görüntüleniyorken; alt kısımda ise sanal klavye, operatör paneli, doküman görüntüleyici veya memo pad açılabiliyor.”

“Kontrol alanını genişletiyor”

Yeni ‘Simple View’ özelliği sayesinde, normal görünüm ekranından sade görünüm ekranına geçiş yaparak, deneyimi olmayan kullanıcıların adaptasyon hızını artırmanın ve operasyon esnasında oluşan alarmların tüm ekranı kaplayacak şekilde görüntülenebilmesi ile makinanın durumu hakkında bilgi sahibi olmanın mümkün olduğunu aktaran yetkililer, “Böylece makina operatörü, uzakta olduğu durumlarda da oluşan alarmı görebiliyor ve kontrol alanını genişletiyor. Kullanıcı yetki seviyesi belirleme özelliği ile operatörlere üretimdeki rollerine göre ayrı ayrı erişim izni tanımlanarak, yetkisiz müdahaleden kaynaklı hatalar minimize edilebiliyor” dediler.

“Üst düzey bir kontrol cihazı”

M800 CNC kontrol ünitelerinin, yüksek hızlı ve yüksek hassasiyetli makina operasyonları ile çok eksenli ve çok parçalı sistem kontrolü için tasarlanan üst düzey bir kontrol cihazı olarak öne çıktığını ifade eden yetkililer, şöyle devam ettiler: “CNC uygulamaları için özel CPU içeren M80 ise, daha az eksen ve milin kullanıldığı daha basit makina sistemlerinde yüksek verimlilik ve kullanım kolaylığı açısından ideal çözüm sunuyor. Mitsubishi Electric’in CNC sektörü için özel olarak tasarladığı CPU, daha hızlı makina yanıtı ve daha kesin makina operasyonları ile desteklenen makina performansı için işleme hızında artış sağlıyor. Çok sayıda açık ağ protokolüyle uyumlu olan M80 ve M800 serisi, fabrika ortamının tamamıyla kolay entegrasyon sağlarken, esneklik açısından da öne çıkıyor. Ayrıca robotlar, sensörler ve diğer ekipmanlarla CNC arasında bağlantı kurulmasını kolaylaştırıyor. 3D modelleri istenilen boyutta ve konumda görüntülemeye olanak tanıyan seride, karmaşık programlar bile 3 boyutlu simülasyon ile kolaylıkla kontrol edilebiliyor.”

“Otomasyon bileşenlerini tek bir yapıda birleştiriyor”

iq Otomasyon Platformu’nun, tüm önemli otomasyon bileşenlerini tek bir yapıda birleştiren nadir ürün ailelerinden biri olduğunu kaydeden yetkililer, “iq Otomasyon Platformu’nun en önemli avantajları; minimum TCO (toplam sahip olma maliyeti), fabrika otomasyonu yönetim sistemleri arasında tam ve sorunsuz entegrasyon, maksimum verimlilik ve hızlı iletişim olarak öne çıkıyor. Böylece, otomasyon döngüsünün her aşamasında maliyetler düşüyor ve yatırımdan maksimum geri dönüş alınması sağlanıyor” diye konuştular.

“Robotlarıyla fark yaratıyor”

Mitsubishi Electric’in; gıda, ilaç, ambalaj, otomotiv, beyaz eşya gibi pek çok sektörde insan kolu veya eline yakın hassasiyette çalışan hızlı robotlarıyla fark yarattığını söyleyen yetkililer, “Robotlarının tüm parçalarını da kendisi üreten Mitsubishi Electric; böylece üretimden gelen bilgi birikimi ve tecrübesini robotlarıyla birleştirerek sanayinin farklı kollarına hizmet veriyor. Firmanın fuarda sergilediği insanla işbirliği içinde çalışan yeni kollobratif robot serisi ise, güvenlik nedenlerinden ötürü koruyucu bariyerlerin arkasına yerleştirilmesi gereken endüstriyel robotların aksine, bir üretim ortamında insanlarla yakın çalışmalarda bulunmak üzere tasarlandı. Bu seri, insanlarla birlikte çalışabilmesi sayesinde üretim ortamında herhangi bir yerde esnek bir şekilde konumlandırılabiliyor. Robota takılabilen dokunmatik operatör terminali, özel programlama uzmanlığı gerektirmeden robota görevini ‘öğretmek’ için sezgisel bir arayüz sunuyor. Öğretme fonksiyonu, operatörün robotu elle ve kontrollü güçle bir pozisyondan diğerine hareket ettirmesine imkân tanıyan bir ‘direkt kontrol’ modu içeriyor. Kurulum tamamlandığında, robota tam hareket serbestliği tanımak üzere operatör terminali kolaylıkla kaldırılıyor” diyerek sözlerini noktaladılar.

Şevket Saraçoğlu, “Fabrika otomasyon sistemlerimiz ve CNC ürünlerimizle global pazarlarda rekabet gücünü artırmayı hedefleyen tüm üreticilerin yanındayız” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.