MAKTEK, 2-7 Ekim tarihleri arasında ziyaretçilerini ağırladı

Makina Magazin - - EDİTÖRDEN -

56 bini aşkın kişiyi ağırlayan MAKTEK Avrasya 2018 Fuarı, 2-7 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirildi. Etkinlik; Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD) ile Makina İmalatçıları Birliği’nin (MİB) işbirliğinde; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve KOSGEB’IN desteğiyle Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlendi. MAKTEK Avrasya 2018; ‘Sanayide Üreten Kadınlar Buluşması’ ve ‘MAKTEK Altın Pergel 1. Ulusal CNC Takım Tezgahı Tasarım Yarışması’na da ev sahipliği yaptı.

MAKTEK Avrasya Fuarı’nda; otomotiv, havacılık, savunma, gemi ve inşaat sektörleri başta olmak üzere imalat alanında geleceği belirleyecek teknolojiler görücüye çıktı. Yurtiçinden olduğu kadar yurtdışından da yoğun ziyaretçi ilgisiyle karşılaşan etkinlik, 2016 yılına göre yabancı ziyaretçi sayısında yüzde 52 oranında büyüme yakaladı. MAKTEK 2016'ya göre yüzde 46 oranında artan ziyaretçi ülke sayısıyla da dikkat çeken etkinlik, sektörün gelişimi için önemli işbirliklerine zemin hazırladı.

İki yılda bir organize edilen fuarın bir sonraki buluşması, Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği ve Makina İmalatçıları Birliği’nin işbirliğiyle 2020’de gerçekleştirilecek. Makina sektörünün Anadolu’daki önemli buluşmalarından olan MAKTEK Konya Fuarı da, 10-13 Nisan 2019 tarihleri arasında Tüyap Konya Uluslararası Fuar Merkezi'nde düzenlenecek. MAKTEK İzmir ise, 9-12 Ekim 2019 tarihleri arasında Fuarİzmir’de organize edilecek.

56 bini aşkın kişiyi ağırlayan MAKTEK Avrasya 2018 Fuarı, TİAD ile MİB’IN işbirliğinde; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve KOSGEB’IN desteğiyle 2-7 Ekim tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Türkiye, eylül ayında 14,5 milyar dolarlık ihracat yaptı

Türkiye’nin eylül ayında gerçekleştirdiği ihracat, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22,5 oranında artarak 14,5 milyar dolara yükseldi. Söz konusu rakam, en yüksek eylül ayı ihracatı olarak kayıtlara geçerken; ayrıca ihracatta son 13 ayın en hızlı artışı yaşandı. Açıklanan verilere göre, yılın ilk 9 aylık ihracatı ise yüzde 7’lik artışla 123 milyar 110 milyon dolar oldu. Türkiye’nin son 12 aylık ihracatı da, yüzde 7,6 oranında yükselerek 165 milyar 56 milyon dolara çıktı.

2017 yılının eylül ayında 8,5 milyon ton olan ihracat miktarı, 2018’in aynı döneminde yüzde 30’luk artışla 11,2 milyon tona yükseldi. Söz konusu rakam, miktar bazında en çok ihracat gerçekleştirilen ikinci ay olarak kayıtlara geçti.

Eylülde en fazla ihracatı 2,6 milyar dolarla yine otomotiv sektörü yaptı. Sektörün ihracatı, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 21,3 oranında arttı. Otomotiv endüstrisini; 1,5 milyar dolarla kimyevi maddeler, 1,4 milyar dolarla da hazır giyim ve konfeksiyon sektörleri takip etti. Eylül ayında en fazla ihracat artışı yaşayan sektörler ise; yüzde 95 ile çelik, yüzde 65 ile kuru meyve mâmulleri ve yüzde 53 ile diğer sanayii ürünleri grubu oldu.

Verilere göre, eylül ayında 172 ülke ve bölgeye gerçekleştirilen ihracat artarken, en fazla dış satış yapılan ülke 1,4 milyar dolar ile Almanya oldu.

Özkan ÖZÇELİK

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.