Otomotiv ihracatı eylül ayında yüzde 21 arttı

Türkiye ihracatının 12 yıldır lideri olan otomotiv endüstrisi, tüm zamanların en yüksek eylül ayı ihracatını gerçekleştirdi. Türkiye ihracatından yüzde 18’lik pay alan sektörün ihracatı, eylülde yüzde 21’lik artışla 2,6 milyar dolara çıktı.

Makina Magazin - - ETKİNLİK -

Türkiye ihracatının 12 yıldır lideri olan otomotiv endüstrisi, tüm zamanların en yüksek eylül ayı ihracatını gerçekleştirdi. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre, otomotiv endüstrisinin eylül ayı ihracatı geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 21,3’lük artışla 2 milyar 607 milyon dolar oldu. Türkiye ihracatında yüzde 18’lik pay ile ilk sırada yer alan sektörün ocak-eylül dönemi aylık ihracat ortalaması da 2,6 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Otomotiv yan sanayiinin ihracatı yüzde 9 arttı

Ürün grupları bazında bakıldığında; eylülde otomotiv yan sanayiinin ihracatı yüzde 9’luk artışla 862 milyon dolar, binek otomobil ihracatı yüzde 16’lık artışla 987 milyon dolar, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıt ihracatı yüzde 39’luk artışla 502 milyon dolar, otobüs-minibüs-midibüs ihracatı da yüzde 26,5’lik artışla 127 milyon dolar oldu.

Otomotiv yan sanayiinde en büyük pazar olan Almanya’ya ihracat yüzde 8 artarken; yine önemli pazarlardan Birleşik Krallık’a yüzde 9, ABD’YE yüzde 22, Belçika’ya yüzde 14, Polonya’ya yüzde 26, Hollanda’ya ihracatta yüzde 77 artış yaşandı. İran’a yapılan ihracat ise yüzde 80 geriledi.

Binek otomobillerde en büyük pazar olan İtalya’ya ihracat yüzde 24 artarken; Birleşik Krallık’a yüzde 58, Slovenya’ya yüzde 97, Polonya’ya yüzde 44, Belçika’ya yüzde 22, Fas’a yapılan ihracat da yüzde 78 yükseldi. Fransa’ya yüzde 15 ve ABD’YE ihracatta ise yüzde 69 düşüş yaşandı.

Eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlarda en fazla ihracat yapılan ülke olan Birleşik Krallık’a ihracat yüzde 27 artarken; İtalya’ya yüzde 62, Slovenya’ya yüzde 84, Fransa’ya yüzde 41, Belçika’ya yüzde 88, ABD’YE ihracatta yüzde 144 artış oldu. Buna karşılık, İspanya’ya gerçekleştirilen ihracat yüzde 45, İsveç’e ise yüzde 56 oranında düştü.

Otobüs-minibüs-midibüs ürün grubunda ise, en büyük pazar olan Almanya’ya ihracatta yüzde 8 oranında düşüş görülürken; İtalya’ya yüzde 114, Birleşik Krallık’a yüzde 130 ve Macaristan, Polonya, İsrail, Meksika gibi ülkelere de yüksek oranlı artışlar kaydedildi.

Ürün gruplarına ocak-eylül döneminde bakıldığında da, binek otomobil ihracatı geçen yıla göre yüzde 6 artarak 9 milyar 156 milyon dolar olurken; yan sanayii ihracatı yüzde 17, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatı yüzde 16, otobüs-minibüs-midibüs ihracatı da yüzde 7,5 artış gösterdi.

Almanya’ya 425 milyon dolarlık ihracat yapıldı

Ülke bazında bakıldığında en büyük pazar olan Almanya’ya ihracat yüzde 18’lik artışla 425 milyon dolar oldu. Ülkeye gerçekleştirilen ihracattaki artışta binek otomobil ihracatının yüzde 16, çekici ihracatının yüzde 302 artması önemli bir etki yaptı. Yine önemli pazarlardan İtalya’ya yüzde 33’lük artışla 301 milyon dolar, Birleşik Krallık’a yüzde 35’lik artışla 249 milyon dolar ihracat kaydedildi. İtalya’ya yönelik ihracattaki artışta eşya taşımaya mahsus motorlu taşıt ihracatının yüzde 62, binek otomobil ihracatının yüzde 24 artması; Birleşik Krallık’a kaydedilen artışta ise, binek otomobil ihracatının yüzde 58, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıt ihracatının yüzde 27 artması etkili oldu.

Eylül ayında önemli pazarlardan Slovenya’ya yüzde 71, Belçika’ya yüzde 38, Hollanda’ya yüzde 30, Polonya’ya yüzde 65, Macaristan’a yüzde 68, Rusya’ya yüzde 22 ihracat artışı yaşanırken; ABD’YE yönelik ihracatta yüzde 25 düşüş yaşandı. ABD’YE yönelik düşüşte, binek otomobil ihracatının yüzde 69 gerilemesi etkili oldu.

Ülkelere ocak-eylül döneminde bakıldığında ise, Almanya’ya ihracat toplam 3 milyar 572 milyon dolar olurken; Fransa’ya yüzde 15, Belçika’ya yüzde 20, Slovenya’ya yüzde 35, Polonya’ya yüzde 23, Hollanda’ya yüzde 20, Romanya’ya ihracatta da yüzde 31 artış oldu. Aynı dönemde, ABD’YE gerçekleştirilen ihracatta yüzde 26, İran’a da yüzde 38 düşüş yaşandı.

AB ülkelerine ihracat yüzde 25 arttı

Ülke grubu bazında en büyük pazar olan Avrupa Birliği ülkelerine ihracat eylülde yüzde 25’lik artışla 2 milyar 88 milyon dolar oldu. AB ülkeleri toplam ihracattan yüzde 80 pay aldı. Alternatif pazarlardan Afrika ülkelerine yüzde 35, Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerine yönelik ihracatta da yüzde 22 artış kaydedildi.

Ocak-eylül döneminde ise AB ülkeleri ihracattan yüzde 78,5 pay alırken; toplamda 18 milyar 365 milyon dolar ihracat gerçekleştirildi. Aynı dönemde Afrika ülkelerine ihracat yüzde 37, Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerine ihracat da 29 arttı.

Çelik: “Liderliğimizi korumaya devam ediyoruz”

İhracat rakamlarını değerlendiren OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, “Yılın dörtte üçü geride kalırken, Türkiye ihracatındaki liderliğimizi korumayı sürdürdük. Ocak-eylül döneminde yüzde 13’lük artışla 23,4 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaştık” dedi.

Eylül ayındaki ihracat artışında ticari araçlarda yüksek oranlı, binek otomobillerde de çift haneli artışların etkili olduğuna dikkat çeken Çelik, konuşmasını şu şekilde noktaladı: “Otomotiv ihracatından aldığı yüzde 80’lik pay ile en büyük pazarımız olan AB ülkelerine ihracatımız da eylül ayında yüzde 25 arttı.”

Baran Çelik, “Ocak-eylül döneminde yüzde 13’lük artışla 23,4 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaştık” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.