Bionicworkplace: Yapay zekâyla insan-robot işbirliği

Makina Magazin - - ROBOT TEKNOLOJİLERİ - Festo

Çalışanların yeni görevlere hızlı ve sezgisel bir şekilde adapte olabilmesini sağlamak giderek önem kazanıyor. Bu da; insanlar, makinalar ve yazılımlar arasında yeni işbirliği şekillerinin oluşturulmasını gerektiriyor.

Kısa ürün kullanım süreleri ve değişkenlerde çeşitlilik, endüstriyel değişimin beraberinde getirdiği gereklilikler arasında yer alıyor. Aynı zamanda, çalışanların yeni görevlere hızlı ve sezgisel bir şekilde adapte olabilmesini sağlamak da giderek önem kazanıyor. Bu da; insanlar, makinalar ve yazılımlar arasında yeni işbirliği şekillerinin oluşturulmasını gerektiriyor. Burada en önemli rol; yapay zekâya sahip kendi kendine öğrenme sistemlerinde ve operatör ile çalışabilen ve birbirleri ile ağ oluşturabilen robot tabanlı otomasyon çözümlerinde. Tüm bu gereklilikler, devrim yaratan bir çalışma ortamı olan Bionicworkplace tarafından gerçekleştiriliyor.

İmal edilen ürünler bakımından son derece esnek olabilecek geleceğin üretim endüstrisinde, iş yeri ve çalışma ortamının tasarımı açısından da esneklik gerekli. Yapay zekâ ve makina ile öğrenme, iş yerlerini, sürekli gelişen ve kendilerini gerekliliklere göre optimal olarak adapte eden öğrenme sistemlerine dönüştürüyor. Festo, insanların, çeşitli yardımcı sistemlerin ve birbiri ile bağlantılı, iletişim kuran çevresel cihazların yanı sıra, biyonik bir robot kol ile çalıştığı Bionicworkplace ile bunu çarpıcı bir şekilde gösteriyor. Operatör bu görevlerde, yorucu veya tehlikeli aktivitelerini hafifleten teknoloji ile destekleniyor.

Temelinde sensörler ve yapay zekâ bulunan bir öğrenme sistemi

İş yerinin bütünü ergonomik olarak tasarlanıyor ve ışıklandırmaya kadar her unsur insanlara göre ayrı ayrı uyarlanabiliyor. Sensörler ve kamera sistemleri; operatörün, bileşenlerin ve araçların konumlarını kaydediyor. Böylece, insanlar hareketleri aracılığı ile, dokunarak ve konuşarak Bioniccobot’u sezgisel olarak kontrol edebiliyorlar. Aynı zamanda, bir yazılım sistemi

tüm kamera görüntülerini işliyor, çeşitli çevresel cihazlardan girdiler alıyor ve bu bilgileri optimal program sıralaması elde atmak amacıyla kullanıyor. Sistem, başlatılan her eylemden bir şeyler öğreniyor ve buna bağlı olarak kendini sürekli optimize ediyor. Kontrollü, programlanmış ve ayarlanmış sıralamalar, bu nedenle yavaş yavaş daha özgür bir çalışma yöntemi için yol gösteriyor.

Bilgi paylaşımı ve bilginin tüm dünyaya sunulması

Bionicworkplace süreçleri ve becerileri bir kere öğrenildikten ve optimize edildikten sonra, aynı türde diğer sistemlere, gerçek zamanda çok kolayca aktarılabiliyor ve tüm dünyaya sunulabiliyor. Gelecekte, örneğin; iş yerlerini bilgi modüllerinin paylaşılabildiği küresel bir ağa entegre etmek için çeşitli dillerde iletişimin etkilenmesi de mümkün olacak. Daha sonra iletişim sadece daha esnek hale gelmekle kalmayacak; aynı zamanda merkezi olmayan bir hale gelecek. Operatörler, örneğin; Internet platformları üzerinden üretim siparişleri alabilecek ve bireysel müşteri istekleri ve gereksinimleri ile uyumlu olarak, makinalarla işbirliği içinde bağımsız bir şekilde yürütebilecekler.

Merkezi bir öğe olarak Bioniccobot

Çalışma ortamının önemli bir bileşeni de; pnömatik, hafif ‘Bioniccobot’. İnsan koluna göre modellenen bu robot sıkıştırılmış hava ile hareket ediyor. Bu da, esnek olmasını ve insanlarla doğrudan ve güvenli bir şekilde etkileşime girebilmesini sağlıyor. Tüm bunlar, dijitalleştirilmiş pnömatikler ile mümkün oluyor: Festo Motion Termina’in Bioniccobot ile birlikte kullanılması, güvenli insan-robot işbirliği için tamamen yeni bir çözüm alanı sunuyor. Ayrıca, Bioniccobot’un hızlı, güçlü veya yumuşak ve narin hareketler gerçekleştirmesine olarak sağlıyor.

Bireysel üretim için senaryo

Hannover Messe'de, Bionicworkplace’de bir ürünün imalatı için bir senaryo gösteriliyor. Örneğin; bir kafa modelinin üretilmesi için, ilk önce lazer kesici akrilik camdan parçalar kesiyor: Bir yazılım programı, bir akıllı telefon kullanılarak taranan bir kişinin yüz tarama özelliklerini bir CAD modeline aktarıyor ve bu daha sonra parçalara ayrılıyor. Daha sonra lazer kesici, akrilik cam paçalarını bu 3D şablona göre kesiyor. Bioniccobot, parçaları doğrudan kesiciden alıyor ve doğru sıralamada operatöre veriyor. Operatör de, benzer bir model oluşturmak amacıyla bunları bir araya getiriyor.

Bu senaryoda malzemenin sürekli olarak otomatik beslenmesi, istasyonlar arasında bağımsız bir şekilde ileri-geri hareket eden ve bir lazer tarayıcı aracılığı ile yolunu güvenli bir şekilde bulan Robotino® ile sağlanıyor. Bu konfigürasyon robot teknolojisinin tüm önemli öğelerini birleştiriyor.

Bionicworkplace: İnsanların çeşitli yardımcı sistemlerin ve birbiri ile bağlantılı ve iletişim kuran çevresel cihazların yanı sıra biyonik bir robot kol ile çalıştığı yer.

İnsanlar; hareketler, dokunma veya konuşma yoluyla Bioniccobot’u sezgisel olarak kontrol edebiliyor.

Sensörler ve kamera sistemleri; operatörün, bileşenlerin ve araçların konumlarını kaydediyor.

Bu senaryoda malzemenin sürekli olarak otomatik beslenmesi; istasyonlar arasında bağımsız bir şekilde ileri-geri hareket eden ve bir lazer tarayıcı aracılığı ile yolunu güvenli bir şekilde bulan Robotino® ile sağlanıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.