“Türkiye, Endüstri 4.0’ı algılamakta geç kalmadı”

TİAD Başkanı Hakan Aydoğdu: Türk şirketlerinin 4. Sanayi Devrimi olarak bilinen Endüstri 4.0’ı üretimlerine entegre etmeyi başardıklarını ifade eden Hakan Aydoğdu, akıllı ve yapay zekâya sahip makinalar üretmenin Türkiye için bir hayal olmadığını söyledi.

Makina Magazin - - NEWS -

Türk şirketleri, 4. Sanayi Devrimi olarak bilinen Endüstri 4.0’ı yakından takip ederek, üretimlerine entegre etmeyi sürdürüyorlar. Ar-ge’ye ciddi bütçeler ayıran söz konusu şirketler, teknolojik dönüşüm trenini kaçırmamak ve Endüstri 4.0’da öncü olmak için ciddi çaba sarf ediyorlar. Endüstri 5.0’ın yolunu açan ‘yapay zekâ’ kavramına uzak kalmayan üreticiler, yerli üretim konusuna da ağırlık veriyorlar. Sanayinin kalbi olarak bilinen takım tezgahı üreticileri, Ar-ge ve inovasyonda öncü rol oynamaya devam ediyorlar.

“Tam zamanında adım attık”

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD) Başkanı Hakan Aydoğdu, Türkiye’nin Endüstri 4.0’ı algılamak ve önemini kavramak hususunda geç kalmadığını öne sürdü. Aydoğdu, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Hatta bu devrime kamusal olarak sahip çıkmak için tam zamanında adım attık. Şunu da söyleyebiliriz ki; Endüstri 4.0, önceki üç sanayi devrimini geriden izlemiş olmanın rehavetini atmak için tam bir fırsat.”

“İhtiyaç duyduğumuz her şeye sahibiz”

“Türkiye’nin taşıdığı potansiyeli düşününce ihtiyaç duyduğumuz her şeye sahibiz” diyen Aydoğdu, akıllı ve yapay zekâya sahip makinalar üretmenin Türkiye için bir hayal olmadığını ifade etti. Aydoğdu, “Kaldı ki; tutkuyla ürettikleri teknolojilerin gücü sayesinde dünya markası olan kuruluşlarımız var. İhtiyacımız olan; eksiklerimizi tamamlamak ve çalışmak. Biz sanayiciler bu hayalin peşi sıra ilerlerken; elbette kamu kuruluşlarının destekleri ve teş-

Hakan Aydoğdu, Türkiye’nin ekonomik krizlere daha dirençli olabilmesi için üretim gücünün artırılması gerektiğini söyledi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.