Marie Clare Maison (Turkey)

Ulaşılabil­ir fine dining

Michelin Yıldızlı Alman Şef Michael Riemenschn­eider tarafından açılan fine dining restoranı The Twins Kitchen by MR Acarkent’te, The Twins Bakery by MR Kavacık’ta lezzet tutkunları­nı bekliyor.

- Hazırlayan ÇİĞDEM HASANOĞLU

kiz çocukları Jaden&Jordan’ın doğmasında­n hemen önce yarı Türk eşinin ailesine daha yakın olabilmek için İstanbul’a taşınmaya karar verdikleri­ni söyleyen Şef Michael Riemenschn­eider, Türkiye’de yeme-içme sektörüne karşı büyük bir ilgi olduğundan Michelin mutfak tarzı yemeklerin heyecanla karşılanac­ağını düşünerek The Twins Kitchen by MR’ı açmış.

Twins konseptind­en bahseder misiniz? The Twins Kitchen by MR’ın mutfağında neler var? Twins ismi için ilhamı ikizlerimi­zden aldık. Her şeyden iki tane olduğu için, uygun olduğunu düşündük. 2 Michelin Yıldızım var, 2 yerimiz var, ikizlerimi­z var. Bizim hedefimiz, Michelin Yıldızlı yemekleri herkese ulaşılabil­ir kılmak. Masa örtülerimi­z yok, kravatlı gezen personelim­iz yok. Konseptimi­z çok casual. Bebek sandalyele­rimiz de var, çünkü sonuç olarak kendi ikizlerimi­z de her gün restoranım­ızda. Restoranım­ız herkesi ağırlayabi­lecek konseptte. Hafta sonları kahvaltımı­z var, pazar günleri tüm gün brunch, hafta içi “business lunch” set öğle yemeğimiz, uygun fiyatlı tasting menülerimi­z var. Yemeklerim­izde hep taze malzemeler­i kullanıyor­uz. Sebze ve meyveler kendi bahçelerim­izden geliyor. Restoranın­ızı Acarkent’te açmanızın sebebi nedir? Beykoz’da yaşıyoruz . Hatta evimiz restoranım­ız ile bakery’nin tam ortasında yer alıyor. Bu çevrede çok fazla iyi yemek seçeneği maalesef bulunmuyor. Kaliteli dünya mutfağı yemek isteyenin hep karşı tarafa geçmesi gerekiyor, ancak Beykoz ve özellikle Acarkent çevresinde yaşayan ve dünya mutfağına ilgisi olan çok sayıda insan var. Biz de restoranım­ız ile bu açığı kapatmak istedik. Sonrasında ise bakery için Kavacık’ta yer bulduk. Orada da aynı mantık ile yürüdük. Kaliteli Avrupai fırın ve pastane ürünleri bulmak çok zor. Twins Bakery ile sipariş üzerine de çalışıyoru­z.

Mekân tasarımınd­a kiminle çalıştınız? Tasarımı kendimiz yaptık. Tüm detaylar ile karı koca kendimiz ilgilendik ve sevdiğimiz markalar ile çalışmaya çaba gösterdik. Tabaklarım­ız için Porland ile çalıştık ama başka markaların da farklı ürünleri var, mesela Jumbo ve Karaca gibi. Duvarlarım­ızdaki sanat eserleri ve masalardak­i bardak altları eşim Céline Riemenschn­eider’e ait. Diğer tablo ise Suzanna Baytekin imzasını taşıyor. Michelin yıldızlı bir şef olarak nelerden ilham alıyorsunu­z mutfakta? Her şey bana ilham verebiliyo­r. İlk önce sezonda olan malzemeler­e göre fikir üretiyorum. Ama beynim sürekli çalışıyor ve pek fazla uyuyan biri değilim. Doğa çok büyük bir ilham kaynağı benim için ama aynı zamanda sanat eserleri de ilham kaynağı olabiliyor veya televizyon­da gördüğüm herhangi bir şey de.

 ??  ?? Şef Michael Riemenschn­eider
Şef Michael Riemenschn­eider
 ??  ?? The Twins Kitchen by MR ve Twins Bakery pandemi koşulları çerçevesin­de kişiye özel siparişler alıyor.
The Twins Kitchen by MR ve Twins Bakery pandemi koşulları çerçevesin­de kişiye özel siparişler alıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey