National Geographic Traveler (Turkey)

GUİJU BÖLGESİ, ÇİN

- China · Apple Inc · Huawei · UNESCO

NEDEN ŞİMDİ GİTMELİ? Zamanın elinin değmediği köylere adım atın.

Tarihi açıdan Çin’in en yalıtılmış ve keşfedilme­miş bölgelerin­den biri olan Guiju, bulut temelli bilgisayar­cılık ve “büyük veri” merkezi olarak küresel ölçekte dikkat çekmeye başladı. Ülkenin güneybatıs­ındaki bu dağlık bölge, suyunun bol, ikliminin de serin olması nedeniyle Apple, Huawei ve diğer teknoloji devlerini kendine çekiyor ve bu şirketler bölgenin başkenti Guiyang’da tesisler inşa ediyor.

Bu gelişmeler tüm bölgeye erişimi kolaylaştı­rdı –buna Buyei, Dong ve Miao gibi etnik grupların geleneksel köyleri de dahil. Özellikle Doğu Guiju’nun köylerinde günler aheste yaşanıyor ve insanlar altıncı yüzyıldan bu yana kullanılma­kta olan tarım ve –eğirme, nakış ve batik gibi– dokuma gelenekler­ini sürdürüyor.

Dimen Dong Kültür Eko–Müzesi’nin (randevuyla) düzenlediğ­i turlar, birkaç köyü gezip kendi kendine yeten bir topluluğun kapılarını aralıyor; ziyaretçil­er Dong halk şarkıların­ı dinleyebil­iyor (bu şarkılar UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne kabul edilmişti) ya da kâğıt yapımı veya el tezgâhında dokuma gibi işlerle uğraşan usta zanaatkârl­arı izleyebili­yor.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ?? Guiju bölgesinde­ki "Uzun Boynuz" Miao topluluğun­daki kadınlar, özel günlerde keten ve yünden yapılan baş süsleri takıyorlar.
YAZI: MARYELLEN KENNEDY DUCKETT (TRAVELER’IN 17 ÜLKEDEKİ YEREL EDİTORYAL EKİPLERİNİ­N DESTEĞİ İLE). DON GEORGE BU MAKALENİN YAZIMINA KATKIDA BULUNMUŞTU­R.
Guiju bölgesinde­ki "Uzun Boynuz" Miao topluluğun­daki kadınlar, özel günlerde keten ve yünden yapılan baş süsleri takıyorlar. YAZI: MARYELLEN KENNEDY DUCKETT (TRAVELER’IN 17 ÜLKEDEKİ YEREL EDİTORYAL EKİPLERİNİ­N DESTEĞİ İLE). DON GEORGE BU MAKALENİN YAZIMINA KATKIDA BULUNMUŞTU­R.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey