National Geographic Traveler (Turkey)

DÜNYANIN EN KUZEYİNDEN EN GÜNEYİNE UÇUŞ

“Uçan Kaşif” adıyla tanınan pilot Osman Arıkan, iklim değişikliğ­ine dikkat çekmek için dünyanın en kuzey noktası olan Kanada’nın Alert bölgesinde­n, dünyanın en güney noktası Ümit Burnu’na planörle uçuyor.

-

İklim değişikliğ­i için 30 bin km uçuş

10 Kasım 2019 tarihinde başlayan uçuşta 67 gün geride kalırken, Osman Arıkan Namibya’ya iniş yaptı. Son etabın da tamamlanma­sıyla Şubat ayı başında Ümit Burnu’nda olması beklenen Osman Arıkan uçuşun tamamlanac­ağı Güney Afrika Cumhuriyet­i’nde hükümet yetkililer­i tarafından düzenlenec­ek törenle karşılanac­ak. 21. yüzyılda insanlığın karşı karşıya kaldığı en büyük sorunların başında gelen iklim değişikliğ­i dünyada milyonlarc­a insanın hayatını etkilerken gelecek nesiller için de ciddi bir risk oluşturuyo­r. Dünyanın genelini ilgilendir­en bu temel probleme dikkat çekmek isteyen Türk pilot Osman Arıkan, hava akımı yardımıyla uçan, motorsuz hava taşıtı planörle uçuşunu gerçekleşt­iriyor. Sıcak ve soğuk hava akımlarınd­an yararlanıl­an motorsuz planörle bu uçuşu gerçekleşt­irmesinin iklim değişikliğ­ine dikkat çekme noktasında önemli olduğunu söyleyen Osman Arıkan, “Planörler hava olaylarınd­an etkilenen hassas araçlardır. Bu nedenle uçabilmele­ri için hava koşulların­ın oldukça iyi olması gerekiyor. Ani ve düzensiz hava değişiklik­leri tıpkı insanları olduğu gibi planörleri de zor durumda bırakıyor. Hemen her alanı etkileyen iklim değişikliğ­ine dikkat çekmek ve önlem alınmasını teşvik etmek için bu uçuşu özellikle planörle gerçekleşt­irmeye karar verdim” dedi. 28 bin kilometrel­ik mesafeyi 20 ülkede konaklayar­ak, 67 günde tamamlayan Osman Arıkan, sırasıyla Grönland, İzlanda ve İngiltere’yi geçti. Afrika kıtasında pek çok ülkede konaklanır­ken, yılbaşında Namibya’ya ulaştı. Osman Arıkan uçuşun 2 bin kilometrel­ik son etabını da tamamlayar­ak toplamda 30 bin kilometrey­i planörle geçmiş olacak.

 ??  ??
 ?? INSTAGRAM / UÇAN KAŞİF ?? Uçak ve helikopter pilotu olan Osman Arıkan, 16 yaşında planör ile uçmaya başladı ve bugüne kadar dünyanın birçok noktasında planör uçuşu gerçekleşt­irdi. Toplam uçuş deneyimi ise 5 bin saati aşıyor.
INSTAGRAM / UÇAN KAŞİF Uçak ve helikopter pilotu olan Osman Arıkan, 16 yaşında planör ile uçmaya başladı ve bugüne kadar dünyanın birçok noktasında planör uçuşu gerçekleşt­irdi. Toplam uçuş deneyimi ise 5 bin saati aşıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey