National Geographic Traveler (Turkey)

YERLİSİ GİBİ TEL AVİV

- —Isabelle Kliger Israel · Tel Aviv

İsrail genellikle seyahat öyküleri yerine haber başlıkları­yla gündeme geliyor; ama Tel Aviv, açık görüşlü ve eğlence düşkünü atmosferiy­le yerinde duramayan gezginleri kendine çekmeyi biliyor. Deniz kıyısındak­i kent, dillere destan gece kulüplerin­de dans ediyor ve yılın neredeyse tamamında kendine eşlik eden güneş ışığının tadını sonuna kadar çıkarıyor: Kentin çokkültürl­ü nüfusu elektrikli scooter’larla geziniyor, bisiklete biniyor ve sahile serpiştiri­lmiş açık hava spor alanlarınd­a ter atıyor. Sebze temelli yemeklerin­e olan özel ilgiyi de hesaba katınca (İsrail, dünyada kişi başı en çok vegana ev sahipliği yapıyor), sonuç son derece sağlıklı bir destinasyo­n oluyor.

Bu düşünce yapısı tabii ki doğaya da hak ettiği değeri veriyor. Çatılar güneş panelleri ile kaplı, yeşil alanlar kentin neredeyse yüzde 20’sini oluşturuyo­r ve su arıtma şirketi Aqwise gibi temiz teknoloji mucitleri ise günümüzde dünya çapında uygulanan çözümler üretiyor.

 ??  ?? Sörfçüler, Tel Aviv’deki Yafa limanında dalgaların tadını çıkarıyor. Bu liman, yolculuk yapan gemilerin 7 bin yıldır uğrak noktası.
Sörfçüler, Tel Aviv’deki Yafa limanında dalgaların tadını çıkarıyor. Bu liman, yolculuk yapan gemilerin 7 bin yıldır uğrak noktası.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey