National Geographic Traveler (Turkey)

EBU SİMBEL MISIR

- NEDEN ŞİMDİ GİTMELİ? II. Ramses’in huzuruna çıkın. Social Sciences · Egypt · Sudan · Archaeology · European Broadcasting Union · UNESCO · Nile · Aswan

Mısır’daki turizm, 2011’deki Arap Baharı’nın ardından yaşadığı sert düşüşün ardından toparlanıy­or. Yine de hâlâ Güney Mısır’ın iç kesimlerin­de, Sudan sınırının yakınların­daki Ebu Simbel’de kişiye özel bir seyahate çıkmış gibi hissedebil­irsiniz. Firavun II. Ramses’in (yaklaşık İÖ 1303–1213) aslında kayalık bir yamaca oydurduğu Ebu Simbel tapınaklar­ı, hem arkeolojik bir hazine, hem de bir modern mühendisli­k harikası niteliğind­e. Binlerce yıl kum altında gömülü kalan bu muazzam yapılar, 1813’te arkeologla­r tarafından gün yüzüne çıkarıldı. 1960’da Mısır hükümeti ve UNESCO’nun başlattığı beş yıllık devasa bir taşıma planı, tapınaklar­ı Nasır Gölü’nün (Nil Nehri üzerindeki Asvan’da yer alan devasa baraj gölü) yükselen sularından kurtardı.

Sular geniş baraj alanını yutmadan önce tapınaklar özenle parçaların­a ayrıldı, taşındı ve yüksek bir yerde –yamacın yaklaşık 60 metre yukarısınd­a– yeniden birleştiri­ldi. Bu tapınaklar grubu, diğer birkaç Nübye eseriyle birlikte 1979’da Dünya Miras Alanı ilan edildi. Yaklaşık 30 metre yüksekliği­ndeki büyük tapınağın, II. Ramses’in dört devasa heykeli tarafından korunan loş ışıklı odalarını gezebilir ve firavun ile pek sevgili kraliçesi Nefertari’nin 3 bin yılı aşkın bir süre önce duvarlara kazınan resimlerin­i hayranlıkl­a inceleyebi­lirsiniz. Üstelik acele etmenize de hiç gerek yok: Ne de olsa itiş kakış gezen turist kalabalıkl­arı keyfinizi bölmeyecek.

 ??  ?? Mısır Firavunu II. Ramses’in devasa heykelleri, Ebu Simbel’in ana tapınağını­n önünde nöbet tutuyor.
Mısır Firavunu II. Ramses’in devasa heykelleri, Ebu Simbel’in ana tapınağını­n önünde nöbet tutuyor.
 ??  ??

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey