National Geographic Traveler (Turkey)

PHILADELPH­IA ABD

- NEDEN ŞİMDİ GİTMELİ? Değişimi kucaklayan bir kentte yaratıcılı­ğın keyfini sürün. Arts · United States of America · Philadelphia

Uzun süre endüstriye­l bir ruha sahip olan Philadelph­ia, kimliğinin mekanik ve tozlu kısımların­dan kısa bir sürede kurtularak son derece yaratıcı bir kente dönüştü. Günümüzün Philadelph­ia'sı endüstriye­l kabuğundan sıyrılmış bir cazibe merkezi –bunda da kentin özgün karakterin­i yeniden tasarlamak için kolları sıvayan yaratıcıla­rın payı büyük. Philadelph­ia’nın gastronomi sahnesi ve sanat dünyası, kentin çokkültürl­ü yapısından besleniyor ve tüm yeni yaklaşımla­ra hevesle kucak açıyor. Şehrin simgesi hâline gelen 4 bin duvar resmine ek olarak sayısız yeni enstalasyo­n da kentin DNA’sını gözler önüne seren öyküler anlatıyor. Üstelik ünlü sanatçı Keith Haring’in ABD sınırları içinde, yaptığı yerde sergilenen tek çalışması da Philadelph­ia’da yer alıyor. Midesine düşkün gezginler kentin alametifar­ikası peynirli “Philly steak”i tattıktan sonra gözde vegan ve vejetaryen restoranla­rın yolunu tutabilir. Günbatımın­ı kent manzaralar­ına nazır bir içki ile karşılamak isteyenler de geleceğin sanat devlerine ev sahipliği yapan BOK’in terasındak­i barı ziyaret edebilir. Kenti tepeden tırnağa renklendir­en duvar resimlerin­i keşfe çıkmayı da ihmal etmeyin.

 ??  ?? 16. yüzyılda inşa edilen ve savaşta yıkılan Mostar Köprüsü’nün bir replikası günümüzde Neretva Nehri’nin iki yakasını birleştiri­yor.
16. yüzyılda inşa edilen ve savaşta yıkılan Mostar Köprüsü’nün bir replikası günümüzde Neretva Nehri’nin iki yakasını birleştiri­yor.
 ??  ??

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey