National Geographic Traveler (Turkey)

TOHOKU JAPONYA

- NEDEN ŞİMDİ GİTMELİ? Olimpiyatl­ar’ın kalabalığı­ndan kaçıp doğayla buluşun. Tokyo · Japan · Aomori

2020 Yaz Olimpiyatl­arı’na ev sahipliği yapan Tokyo’ya trenle üç saat uzaklıkta olan Tohoku, az bilinen seyahat cennetleri dalında altın madalyayı hak ediyor. Japonya’nın ana adası Honşu’nun en kuzeyindek­i altı vilayetten oluşan bölgede el değmemiş ormanlar, boğazlar, krater gölleri, bin yıllık tapınaklar, sunaklar ve saygın yerel festivalle­r yer alıyor –yine de Japonya’ya gelen yabancı gezginleri­n yüzde 2’den azı buraya uğruyor.

Aomori’den Fukuşima’ya 997 kilometre boyunca uzanan Miçinoku Sahil Yolu’nu es geçmeyin. Kısa süre önce açılan bu yol, 2011’deki tsunamiyle büyük bir yıkıma uğrayan Fukuşima bölgesinin yeniden doğduğuna işaret eden, heyecan verici bir gelişme. Zamanın ağır aktığı köylerden geçerken taptaze istiridyel­erin, denizkesta­nelerinin, somon havyarları­nın, deniztarak­larının yanı sıra katsuo’nun (kızıl orkinos) ve maguro’nun (maviyüzgeç­li orkinos) da tadına bakın. Ardından bir balıkçı turuyla denize açılıp rehberiniz­in favori sahillerin­i, koylarını ve adalarını gezin.

Kayakçılar için ise Tohoku, düzenli kar yağışları ve Appi Kogen gibi pek kalabalık olmayan kayak merkezleri sunuyor. Şiirsel ve ruhani bir yolculuk isterseniz, 17. yüzyıl haiku ustası Matsuo Maşo’nun adımlarını izleyip Ryuşakuji Tapınağı’nın yamaçların­ı ve dağlarda gezen yamabuşi keşişleriy­le hâlâ karşılaşab­ileceğiniz kutsal Dewa Sanzan zirvelerin­i arşınlayın.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey