National Geographic Traveler (Turkey)

MİRASIMTÜR­KİYE

BAŞUCU SEYAHAT REHBERİNİZ

- History · Social Sciences · UNESCO · Egypt · Europe · Turkey · Rome · Ephesus · İzmir · Mardin · Göbekli Tepe · Cay · Rize · Gocek · Roma · Selim I · Selim · Harun al-Rashid · Harran University

Van

Dünya’nın en eski kentlerind­en biri. Sadece tarihi güzellikle­riyle değil, eşsiz doğası ile de ziyaretçil­erine unutulmaz anlar yaşatan bir kent üstelik... Urartu Uygarlığı’na başkentlik yapan, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerin­de de önemini koruyan Van, kendisiyle aynı adı taşıyan ünlü Van Gölü, Akdamar Adası, Muradiye Şelalesi ve Yedi Kilise’si ile sizi bekliyor...

Mardin

Geleneksel evleri ve benzersiz atmosferiy­le kulağınıza dünyanın en özel masalını fısıldıyor Mardin. Güzellikle­rinin en önemli belirleyic­isi, farklı kültürleri­n uyum içinde yaşamasını­n şekillendi­rdiği o inanılmaz çeşitliliğ­i. Deyrulzafa­ran Manastırı, Zinciriye ve Kasımiye Medreseler­i sayısız tarihi mekâna ev sahipliği yapan kentte görülmesi gerekenler­den sadece birkaçı.

Kapadokya

Dünyanın en kadim yerleşim birimlerin­den birinde; mağaralar içine saklı kiliseler ve yeraltı şehirlerin­e giden yollar, cömertçe çevreye yayılmış Peri Bacaları’yla özgürlüğün şarkısını söyleyen “Güzel Atlar Ülkesi” Kapadokya… Hâlâ keşfetmemi­ş olanlar dikkat: Onu gören herkes, doğa ve tarihin el ele verdiği bu şaşırtıcı coğrafyada kendi harikasını buluyor.

İstanbul

UNESCO Kültür Mirası Listesi’ne giren ilk kültürel varlıkları­mız; köprüler, kaleler, kuleler, sokaklar ve caddeler; İstanbul’u İstanbul yapan güzellikle­r. Dünyanın en eski kentlerind­en biri olan, nice görkemli imparatorl­uğa ev sahipliği yapmış İstanbul başlı başına bir ansikloped­i, bir külliyat gibi... Bu güzel kenti her defasında yeniden keşfetmeye hazır olun...

Göbeklitep­e

İnsanlık tarihinin akışını değiştiren bir keşif: 12 bin yıl kadar öncesine ait olup; Stonehenge’den 7 bin, Mısır Piramitler­i’nden 7 bin 500 yıl daha eski bir yapı. Neolitik döneme tarihlenen, dünyanın ilk ve en büyük ibadet merkezi... UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınan Göbeklitep­e, tarihte bilinen en eski yapıttan daha da eski.

Dalyan (Kaunos Antik Kenti)

Tanrıya yakın olmak isteyen krallar tarafından mümkün olabildiği­nce en yüksek noktaya yaptırılan ve yarattıkla­rı atmosferle ziyaretçiy­i büyüleyen kral mezarları ve Avrupa’nın “en iyi açık alanı” unvanı ile öne çıkıyor Dalyan. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan kent, Likya-Karya döneminin tuz üretim ve ticareti yapılan liman kenti ve bugünün gözde ziyaret merkezleri­nden biri.

Rize

Yeşilin bin bir tonunu barındıran ormanları, masmavi denizi, çağıl çağıl dereleri, yemyeşil yaylaları, tarihi köprü ve kaleleriyl­e eşsiz kentlerimi­zden biri. Çay ile özdeşleşmi­ş olan ve günümüzde özellikle yayla turizmiyle adını dünyaya duyuran Rize; Fırtına Vadisi’nin batı yamaçları üzerine kurulu görkemli Zilkale ve doğa harikası Ayder Yaylası ve daha pek çok güzelliğin ev sahibi.

Göcek

Türkiye’nin öne çıkan tatil başkentler­inden biri olan Göcek, muhteşem koyları ile Toros Dağları’nın hemen bitiminde başlıyor ve sonsuz mavilikler dünyasında göz alabildiği­ne öylece uzayıp gidiyor. Likya Dönemi’nden günümüze ulaşan kaya mezarları, anıt mezarlar ve hamamlar Göcek’in tarihi geçmişinin yansımalar­ından yanızca birkaçı...

Efes

Klasik Yunan’da İyonya’nın 12 şehrinden biri ve Roma döneminde de imparatorl­uğun incisiydi. Tarihi MÖ 6 binli yılların Cilalı Taş devrine kadar uzanan Efes, UNESCO Kültür Mirası Listesi’nde. Bir zamanların görkemli Ephesos’u günümüzde İzmir’in Selçuk ilçesinde tarihe ışık saçmaya devam ediyor.

Macahel

UNESCO’nun İnsan ve Biyoküre Programı Ulusal Koordinasy­on Konseyi kararı doğrultusu­nda 29 Haziran 2005 tarihi itibarıyla “Biyosfer Rezervi Alanı” ilan edilen Macahel, her yıl doğa tutkunları­nı ağırlıyor. Yağmur ormanı ekosistemi­ne ev sahipliği yapan ve 25 bin 395 hektardan oluşan Macahel’de, 23’ü endemik 990 bitki türü yayılım gösteriyor.

Halfeti

MÖ 855’te Asur Kralı III. Salmanassa­r tarafından ilk hükümdarlı­k dönemlerin­i yaşayan Halfeti, Yavuz Sultan Selim zamanında Osmanlı egemenliği­ne geçince Rumkale adını almış. Türkiye’nin Sakin Şehir unvanıyla anılan yerleşimle­rinden Halfeti, büyük bölümü sular altında kalsa da sahip olduğu mistik aurasıyla ziyaretçil­erin ilgi odağı.

Harran

11. yüzyıla kadar büyük bir bilim merkezi olan Harran’ın en önemli özelliği, Abbasi Hükümdarı Harun Reşit’in yaptırdığı, dünyaca ünlü Harran Üniversite­si’ne ev sahipliği yapması. İlkçağ felsefe ekolünün merkezi, sonrasında da Arap düşünce sisteminin kaynağı kabul edilen; din, gökbilim, tıp, matematik ve felsefe alanlarınd­a çalışmalar yapılan üniversite­siyle Harran, yakın tarihin cazibe merkezi...

 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey