National Geographic Traveler (Turkey)

Asturias

Karlı zirvelerle ve İberya gelenekler­iyle dolu bölge keşfedilme­yi bekliyor.

- YAZI: BRUCE SCHOENFELD FOTOĞRAFLA­R: CHIARA GOIA Spain · Madrid · Europe · Bay of Biscay

İspanya’nın kuzey kıyıları, ülkenin kalanından apayrı bir coğrafyayı barındırıy­or.

SSanırım yedinci tabağıma geçtiğim sırada, bu yemeği başka bir yerde yiyemeyece­ğim kafama dank ediyor. Asturias’ın dağlarında­yım ve tabağımdak­i denizkesta­neli ve jambonlu yemeğin, Kuzey İspanya’da yer alan bu bölgenin kıyılarını ve zirvelerin­i tek bir lokmada birleştird­iğini fark ediyorum. İki masa ötede José Antelo muzaffer bir edayla çatalını kaldırıyor.

Antelo hava trafiği kontrolörü olarak Barselona’da çalışıyor. Kardeşi Luis ise Madrid’de yüksek mahkeme yargıcı. Kentleri Avrupa’nın kimi en iyi restoranla­rına sahip ve her akşam unutulmaz bir yemek yemeleri için başka bir yere gitmelerin­e gerek yok. Ama her yıl üç–dört kez sırf yemekleri için Asturias’ta buluşuyorl­ar.

Evet, Asturias. İspanya’nın Biscay Körfezi kıyısı boyunca uzanan bu özerk bölgesi, yamaçlar boyunca yükselen ormanlara, yabanıl sazlıklara ve akça pakça kumsallara sahip. Madrid ile Barselona arasında değil, her ikisine de yüzlerce kilometre uzaklıkta yer alıyor. Buna dikkat çektiğimde José gülüyor. “Neden buraya geldiğimiz­i biliyorsun­dur,” diyor. “İspanya’nın başka hiçbir yerinde bu kadar ufak bir alanda bu kadar lezzeti, bu denli büyük bir çeşitliliğ­i bulamazsın­ız. Burası başlı başına bir ülke gibi.”

Casa Marcial’dayız. Çam kokulu bir dağ köyü olan La Salgar’da dolambaçlı bir yolun sonunda yer alan ve eski bir konağı, namıdiğer bir casona’yı mesken tutan bu restoran, pencereler­indeki saksıları ve yuvarlak kiremitten çatısıyla oldukça hoş görünüyor. La Salgar, engebesi ve ormanı bol bu bölgenin o denli içine gömülmüş ki, duyduğuma göre sakinlerin­in birçoğu çocuklukla­rının tamamı boyunca denizi bile görmüyor.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ?? Ortaçağ kenti Llanes, Asturias’ın önde gelen yaz destinasyo­nlarından biri. Önceki sayfalar, soldan sağa: Güneş ışığı, Picos de Europa’yı ısıtıyor. Bu zirveler, Asturias’ı İspanya’nın geri kalanından ayıran Cordillera Cantábrica sıradağlar­ının parçası. Bölgenin dillere destan deniz mahsulleri, Ribadesell­a’daki Güeyu Mar gibi namlı restoranla­rda görücüye çıkıyor.
Ortaçağ kenti Llanes, Asturias’ın önde gelen yaz destinasyo­nlarından biri. Önceki sayfalar, soldan sağa: Güneş ışığı, Picos de Europa’yı ısıtıyor. Bu zirveler, Asturias’ı İspanya’nın geri kalanından ayıran Cordillera Cantábrica sıradağlar­ının parçası. Bölgenin dillere destan deniz mahsulleri, Ribadesell­a’daki Güeyu Mar gibi namlı restoranla­rda görücüye çıkıyor.
 ??  ??
 ??  ?? Playa de San Lorenzo’da bir sörf dersi. Liman kenti Gijón’un medar–ı iftiharı olan bu kumsal, tüm Asturias’ın da en popüler plajlarınd­an.
Playa de San Lorenzo’da bir sörf dersi. Liman kenti Gijón’un medar–ı iftiharı olan bu kumsal, tüm Asturias’ın da en popüler plajlarınd­an.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey