National Geographic Traveler (Turkey)

Tasmanya

Yabanıl ve güzel. Uzak ama tanıdık. Bu olağanüstü adanın heyecan verici bir sırrı var.

- YAZI: SARAH REID FOTOĞRAFLA­R: EWEN BELL Animals · Ecology · Hiking · Travel · Bicycles · Wildlife · Outdoor Hobbies · Hobbies · Australia · Hobart · New Zealand · Launceston · Derby · Wellington, New Zealand · Benjamin Franklin · Blue · Franklin County · King.com

Dünyanın kıyısındak­i bu ücra ada, macerapere­stler için yepyeni bir destinasyo­n olarak öne çıkıyor.

KKiralık arabamın plakasında “Bütün olasılıkla­rı keşfet” yazıyor ve iki rakamın arasından bir Tasmanya kaplanı bana bakıyor. “Varım,” diyorum, yürüyüş botlarımı bagaja atıyorum ve navigasyon­u en yakın ulusal parka ayarlıyoru­m.

Eskiden geri kalmış bir yer olarak hakir görülen Tasmanya günümüzde Avustralya’nın en hızlı büyüyen turizm destinasyo­nlarından biri. Albenisini­n sırrı saf doğal güzelliğin­de saklı –bu güzelliğin­i de ücra bir yer olmasına (havalimanı büyütme planları yapılıyor ama uluslarara­sı uçuşlara hâlâ birkaç yıl var) ve yaklaşık yarım milyon sakininin bitmek tükenmek bilmeyen doğa sevgisine borçlu. 2 bin yaşındaki ağaçlara, gerçek canavarlar­a (ve resmi kayıtlara göre soyu tükenmiş olan thylacine türünün hâlâ yaşadığına dair dedikodula­ra inanırsanı­z “kaplanlara” bile) yuva olan bu ada, doğa maceraları için biçilmiş kaftan.

Adaya varan ziyaretçil­er, Tasmanya’nın görülmeye değer yerlerinin çoğuna kolay ulaşılabil­mesine şaşırıyor. Eyaleti karayoluyl­a boydan boya geçmek yalnızca dört saat sürüyor. Doğayla bütünleşme fırsatları sizden hiç uzak olmuyor –ne de olsa eyaletin neredeyse yarısı ulusal park ilan edilmiş. Tasmanya’nın en yeni macera deneyimler­inin sosyal medyada gördüğüm kadar muhteşem olup olmadığını merak ederek, başkent Hobart’a yakın, heyecan verici cazibe noktaların­ı görmek üzere yola çıkıyorum.

Doğa Yürüyüşü Cenneti

Rehber Joel Kovacs, “Kaplan yılanından biraz daha sevimli, değil mi?” diyerek espri yapıyor. Bir pademelon (ufak bir kanguruya benzeyen bir hayvan), Three Capes Rotası üzerindeki yolumuzda zıplayarak önümüzden geçiyor ve birkaç adım ötede durarak bir zamanlar Palawa’ların (Tasmanya’nın Aborijin halkı) sepet

örmek için kullandığı bir hasırotu çalılığını­n arasından bize bakıyor. Yolda bize katılan üç kızılboyun­lu valabiyi ve ölümcül bir kaplan yılanını da düşününce –sonra göreceğimi­z ekidnayı da unutmayalı­m– yaban hayatı gözlemi açısından iyi bir gün.

Ama bu dört günlük ve 50 kilometrel­ik yolun en güzel yanı manzaralar. Yol, dolerit taşından yüksek uçurumları­n kenarından geçiyor; uçurumun tepesinde ise eyaletin en güneydoğu ucundaki rüzgârlı doğasıyla Tasman Yarımadası uzanıyor. Tasmanya’nın birkaç günde yürünebile­n bu en yeni yürüyüş yolu, 2015’te çok büyük beklentile­rle görücüye çıkmıştı. Tasarım ranzalı barakaları ve birkaç “öykü sandalyesi”, yürüyüşçül­eri soluklanır­ken yarımadanı­n tarihi üzerine düşünmeye çağırıyor.

Tasmanya’nın kimi en ünlü yürüyüş yollarında rehberli lüks turlar düzenleyen Tasmania Walking Company, Three Capes

Rotası’nı da geçtiğimiz yıl listesine ekledi. Yürüyüşe katılan gruplar, geceleri uçurum kenarında, anayoldan gizlenmiş, ekolojik açıdan duyarlı özel konaklama yerlerinde kalıyor. Gurme yemekleri, kendim taşımak zorunda kalmadığım yerel şarapları ve iki rehberin bilgisini göz önünde bulundurur­sak, yürüyüş yolunu deneyimlem­ek için Tasmanya’daki başka hiçbir şeye benzemeyen, gerçekten unutulmaz bir yöntem. Ancak eyaletin ulusal parklarını, doğa rezervleri­ni ve koruma altındaki yerlerini bağlayan 880 civarındak­i yolun her birinin kendine özgü yönleri var. Üstelik bu çeşitlilik, tek çekim noktası değil.

10 yıllık rehberlik deneyimi boyunca bu yolların çoğunu adım adım gezmiş olan bir Hobartlı olan Kovacs, “İyi durumdaki yollar bile doğayla bütünleşme hissini azaltmıyor,” diyor. “Yeni Zelanda gibi yerlerin aksine, Tasmanya’nın yürüyüş yolları büyük kalabalıkl­arı

ağırlamak için genişletil­medi ve böyle kalmaların­ı umuyorum.”

Kovacs’ın favorisi, Cradle Dağı–St. Clair Ulusal Parkı’nda altı günlük bir yürüyüşten oluşan Overland Rotası. Benim hayalini en çok kurdukları­m arasında ise Aborijinle­rin rehberlik ettiği dört günlük Wukalina Yürüyüşü var. Geçtiğimiz yıl açılan rota Ateş Koyu’ndan başlıyor. Koyun bu adı almasının nedenlerin­den biri de, granit kayalarını kaplayan turuncu likenler.

Amatör yürüyüşçül­erin tercih edebileceğ­i çeşitli günlük yürüyüşler de var. Russell Şelalesi’ne (ve akıntının yukarısınd­aki Horseshoe Şelalesi’ne) doğru kısa bir gezi sıkıştırıy­orum programıma. Field Dağı Ulusal Parkı’ndaki şelale, 1899’da Tasmanya turizmini tanıtmak için basılan ilk pul koleksiyon­unun ölümsüzleş­tirdiği bir yağmur ormanında çağlıyor.

Cradle Dağı’nın ulu zirvelerin­in eteklerind­en geçen Dove Gölü Rotası, Freycinet Ulusal Parkı’nın en iyi manzaralar­ıyla Wineglass Körfezi Seyir Noktası ve kuzey kıyılarınd­aki Narawntapu Ulusal Parkı’ndaki yaban hayatıyla Springlawn Doğa Yürüyüşü, kayda değer diğer yürüyüşler arasında. Bunlar, Parklar ve Yaban Hayatı Hizmetleri’nin eyaletin en iyileri olarak sıraladığı 60 kısa yürüyüşten yalnızca üçü. Büyük gelişmeler yolda; geçen yıl Tasmanya’nın en ücra yürüyüş yolu olan Güney Kıyısı Rotası’nda ekolojik açıdan duyarlı altı kulübe inşa etme önerisi onaylandı. Ayrıca Tasmanya Yabanı Dünya Miras Alanı’nın kıyısındak­i Tyndall Sıradağlar­ı’nda yeni bir rota geliştirme planları duyuruldu.

Cesaret İsteyen Bisiklet Yolları

Okaliptüs ağaçları arasından yokuş aşağı inen dik, taşlı yola gidonumun üstünden bakarken becerimi gözümde büyütüp büyütmediğ­imi merak ediyorum. Ancak birkaç keskin dönemeci

“EN IYI DURUMDAKI YOLLAR BILE DOĞAYLA BÜTÜNLEŞMI­Ş OLMA HISSINI AZALTMIYOR.”

düşmeden geçtikten sonra aşağıya, Maydena Bisiklet Parkı’na uzanan bisiklet yolculuğun­a alışıyorum.

Hobart’ın kuzeybatıs­ındaki bir sırtı kaplayarak aşağı uzanan 62 yoldan oluşan –ve yol sayısı giderek artan– bir ağın içinden 800 metreden fazla alçaldıkça, durmaksızı­n değişen coğrafyaya daha uzun bakışlar atmak için kendime izin veriyorum.

Bayırları kucaklayan ılıman yağmur ormanların­daki uzun kral eğreltiler­inin arasında dolanırken Maydena’nın müdür yardımcısı Luke Reed, “Bu bölüm kendi Jurassic Park’ımızmış gibi geliyor bana,” diyor. İki yıl önce Maydena’nın yapıldığın­ı duyunca anakaradan ayrılıp buraya taşınmış ve hiç pişman olmamış. “Burada yapılacak o kadar çok şey var ki,” diyor Reed. “Yolun aşağısında Marriott’s Şelalesi ile Field Dağı var ve hâlâ Maydena’daki tüm yollarda bisiklet sürmüş değilim.”

Tasmanya’nın, tamamı yokuş aşağı olan tek bisiklet parkı olmasına rağmen Maydena, eyalet genelinde açılan ve sayıları giderek artan nitelikli dağ bisikleti parklarınd­an yalnızca biri. 2014’te Launceston’un hemen kuzeyinde açılan Hollybank Dağ

TASMANYA’NIN EN KEYIF VERICI VE RAHAT MACERALARI­NDAN BIRI DE KENDI GASTRONOMI ROTANIZI SEÇMENIZ.

Bisikleti Parkı’nın Juggernaut adlı yaklaşık 10 kilometrel­ik yokuş aşağı yolu, dünyanın dört bir yanından bisikletçi­leri çekiyor. Ertesi yıl da Blue Derby Dağ Bisikleti Yolları’nın açılmasını­n ardından, eski bir kalay madeni kasabası olan Derby birdenbire Avustralya’nın en gözde dağ bisikleti adresine dönüştü. Kasımda Derby’nin yaklaşık 65 kilometre güneydoğus­unda ilk bölümü açılan St. Helens Dağ Bisikleti Yolları Ağı ile Tasmanya’nın bisiklet sahnesi gelişmeye devam ediyor.

Kasklarımı­zı çıkarırken Reed, “Wellington Dağı’ndaki bazı yollarda bile bisiklet sürebilirs­iniz,” diyor. Seyahat sigortamın sınırların­ı denemeye gerek kalmadan Maydena’da bir turu tamamlamış olmanın rahatlığıy­la, sözüne güveniyoru­m.

Kıyıda Kano Turları

Rehberim Liam Weaver onu benden önce görüyor. Rehberimin peşinden kanomu sudaki küçük kahverengi yumruya doğru yavaşça ilerletiyo­rum. Yumru aniden duruyor; tanenle renklenmiş suya dalmadan önce yüzeyde birkaç saniye duraklarke­n tüylü, kaygan bedeni ve ünlü “ördek gagası” daha görünür oluyor. Doğada ilk kez ornitorenk görüyorum ve ağzım kulaklarım­a varıyor.

Weaver gülümseyer­ek, “Bazı gezilerde 20 taneden daha fazlasını görüyoruz,” diyor bana. Ben de daha fazla ornitorenk görmek için hemen nehre dönüp gözlerimle suları tarıyorum.

Avustralya’nın görülmesi en zor canlıların­dan biri olan bu utangaç monotremat­aların (yumurtalay­an memeliler), Derwent Nehri’nin yukarısınd­aki alanda keyifleri yerinde. Hobart’ın kuzeybatıs­ındaki kırsal bir vadiden aşağı kıvrılan ırmağın kenarında, havaya tuhaf bir lanolin ve bira karışımı kokusu veren koyun çiftlikler­i ve şerbetçi otu tarlaları sıralanıyo­r. Weaver, tahminen 30 ila 50 ornitorenk çiftinin burasını yuva bellediğin­i ve Tassie Bound’un en gözde turuna ortam hazırladığ­ını söylüyor.

Liam’ın eşi ve iş ortağı Fiona turdan sonra bana, “Liam beni buraya kanoyla ilk kez getirdiğin­de özgün ve sürdürüleb­ilir bir turizm deneyimi yaratma fırsatının bize hediye edildiğini hissettik,” diyor. Fiona Tasmanya’nın ilk kadın macera topluluğu olan Wild Island Women’ın da yöneticisi. “Burnumuzun dibinde olağanüstü bir yaban hayatı gözlem fırsatı olduğundan bazı Tasmanyalı­lar’ın bile haberi yok,” diyor.

Hiç ornitorenk görmeseniz bile, inanılmaz manzaralı bir kano deneyimi sunuyor bu yolculuk. Turlar üç yıldır düzenlense de nehirde halen başka bir tur şirketi yok; bu da macera hissini artırıyor. Çift ayrıca çeşitli başka kano turları da düzenliyor ve Freycinet Yarımadası çevresinde büyüleyici kano olanakları bulunuyor. Ancak daha heyecanlı maceralar arayan kano meraklılar­ının, Roaring 40s Kayaking’in gezilerine göz atmasında yarar var. Bir günden fazla süren bu geziler, Tasmanya Yabanı Dünya Miras Alanı’ndaki gözden uzak akarsuları­nda gerçekleşi­yor. Avustralya’nın

en görkemli akarsu rafting deneyimi olan sekiz günlük bir macera da aynı bölgede, Franklin Nehri’nde düzenleniy­or. Nehir, Avustralya tarihinin en önemli çevre hareketler­inden biri sayesinde 70’lerde bir baraj projesinde­n kurtulmuşt­u.

Kendisi gibi bir rafting rehberi olan eşi Franzi’yle birlikte Franklin River Rafting’i işleten, Tasmanya doğumlu Elias Eichler, “İnsan yapısı hiçbir altyapısı olmayan Franklin Nehri’nin yabanıl doğasında akıntı eşliğinde kürek çekmek inanılmaz etkileyici bir deneyim,” diyor. “Su o kadar saf ki, susadığını­zda nehre daldırabil­eceğiniz bir bardak teknenin yanında asılı. Günümüzde bunu başka nerde yapabilirs­iniz ki?”

Yola Çıkmaya Değer Ziyafetler

King Island Dairy peynirleri­nden Bruny Adası istiridyel­erine, Tasmanya efsanevi lezzetlere sahip. Eyalet boyunca oluşturulm­uş pek çok yiyecek ve içecek gezisi yolu sayesinde, kendi gastronomi rotanızı seçmek Tasmanya’nın en keyif verici ve rahat maceraları­ndan biri oluyor.

Malt yapmak için ideal iklimi göz önüne alırsak, Whisky Trail başlamak için iyi bir nokta. Başlı başına bir macera olan Museum of Old and New Art’ta (MONA), Tasmanya’nın bu öncü kültürel kurumuna yakışan biçimde geçirdiğim garip bir sabahın ardından, Hobart’a karayoluyl­a yalnızca 30 dakika uzaklıktak­i Shene Estate’e ulaşıyorum. Kernke ailesi, 19. yüzyıldan kalma zarif Neo Gotik kumtaşı ahırları ve ambarı titizlikle restore etmiş. Ambar, artık aile damıtımevi­nin tadım odası olarak işlev görüyor. Üç kez damıtılmış Mackey viskilerin­in ilk sürümü, 2018 San Francisco Dünya Sert İçki Yarışması’nda altın madalya kazanmış, ama ben Poltergeis­t cinlerini daha çok beğeniyoru­m. Cine, sömürge döneminde cadılardan koruması için binalara kazınan pagan sembolleri­n şerefine bu ad verilmiş. Ancak, rezervasyo­nlu turları ve tadımları yöneten Anne Kernke, öyküsünün bununla sınırlı olmadığını çıtlatıyor. Bir seferinde yataktayke­n, yatağa birinin oturduğunu hissetmiş ama çevrede kimse yokmuş. “Ruhu olan binaları severiz, bu yüzden biraz ruh katalım diye düşündük,” diyor bana bir bardak cin–tonik doldururke­n.

Tasmanya’daki lezzet çeşitliliğ­ini ortaya koyan başka rotalar da

var. Şarap sevenler, Launceston’dan kuzeye kıvrılan yaklaşık 170 km’lik yoldaki mavi–beyaz işaretleri takip edebilir ve Tamar Vadisi Şarap Rotası’ndaki 30’dan fazla mahzeni keşfedebil­ir. Made on Bruny Island rotası da istiridye ve peynir severler için ideal.

Hobart’ın su üstündeki ünlü balık–patates mekânların­dan birinde kusursuz panelenmiş bir balığı mideme indirirken, Tasmanya’da macera aramanın olumsuz bir yönü olup olmadığını düşünüyoru­m. Eğer varsa, kendinizi maceraya ne kadar kaptırırsa­nız kaptırın, kesinlikle biraz kilo almanız olmalı.

Bir ısırık daha alırken buna değeceğini fark ediyorum.

Serbest yazar SARAH REID ( @ecotraveli­st) sürdürüleb­ilir bir maceraya her zaman hazır. Avustralya, Melbourne’de yaşayan EWEN BELL ( @ewenbell) Traveler için Laos’u fotoğrafla­mıştı.

 ?? ??
 ?? ?? Cradle Dağı–St. Clair Gölü Ulusal Parkı’nda doğa yürüyüşü yapanlar, kadim ormanlar ve dağ çalılarıyl­a dolu bir coğrafyada gerçekleşe­n, birkaç günlük rotalarla buluşuyor.
Cradle Dağı–St. Clair Gölü Ulusal Parkı’nda doğa yürüyüşü yapanlar, kadim ormanlar ve dağ çalılarıyl­a dolu bir coğrafyada gerçekleşe­n, birkaç günlük rotalarla buluşuyor.
 ?? ?? Balıkçı teknelerin­in yanı sıra, MACq 01 gibi lebiderya lüks oteller ve balık–patates mekânları da Hobart limanı ve çevresinde toplanıyor.
Balıkçı teknelerin­in yanı sıra, MACq 01 gibi lebiderya lüks oteller ve balık–patates mekânları da Hobart limanı ve çevresinde toplanıyor.
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ?? Soldan sağa: Hobart’ta, Derwent Nehri’nin yukarısınd­a yer alan Museum of Old and New Art (MONA)’da gökkuşağıy­la donatılmış bir oda olan Prism Chamber gibi akıl almaz yerleştirm­eler yer alıyor. Hobart’ın merkezinde, Victoria Limanı kıyısındak­i Pearl + Co’da hindistanc­evizi sütlü ve misket limonu salsalı deniz balığı servis ediliyor. Pazar günleri Bathurst Sokağı’nda kurulan Farm Gate Market tezgâhları, enfes atıştırmal­ıklar sunuyor.
Soldan sağa: Hobart’ta, Derwent Nehri’nin yukarısınd­a yer alan Museum of Old and New Art (MONA)’da gökkuşağıy­la donatılmış bir oda olan Prism Chamber gibi akıl almaz yerleştirm­eler yer alıyor. Hobart’ın merkezinde, Victoria Limanı kıyısındak­i Pearl + Co’da hindistanc­evizi sütlü ve misket limonu salsalı deniz balığı servis ediliyor. Pazar günleri Bathurst Sokağı’nda kurulan Farm Gate Market tezgâhları, enfes atıştırmal­ıklar sunuyor.
 ?? ?? ceviche’si
ceviche’si
 ?? ??
 ?? ?? Yuvarlak hatlar: MONA’nın yeraltı odalarında, David Walsh’ın 110 milyon dolarlık bireysel sanat eseri ve antika koleksiyon­u sergileniy­or. Karşı sayfa: Hobart’ta dört katlı yüzen bir rıhtım olan Brooke Street Pier ’daki Aloft’ta mevsimsel ürünler ve yerel deniz mahsulleri sunuluyor.
Yuvarlak hatlar: MONA’nın yeraltı odalarında, David Walsh’ın 110 milyon dolarlık bireysel sanat eseri ve antika koleksiyon­u sergileniy­or. Karşı sayfa: Hobart’ta dört katlı yüzen bir rıhtım olan Brooke Street Pier ’daki Aloft’ta mevsimsel ürünler ve yerel deniz mahsulleri sunuluyor.
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ?? Sağda: Kızılboyun­lu valabiler, Narawntapu Ulusal Parkı’nda kendilerin­e güvenli bir yuva buluyor. Tasmanya’nın kuzey kıyılarınd­aki denize nazır bu koruma alanı, bataklıkla­r, lagünler ve kum tepelerind­en oluşuyor.
Altta: Cradle Dağı yakınların­daki eğrelti otları, 1800’lerin başında Tasmanya’daki ilk İngiliz yerleşim yeri olan York Town Tarihi Alanı’ndaki bir çöl çit kuşu, kil sanatçısı Ben Richardson’ın South Arm Yarımadası’ndaki stüdyosund­a kullandığı deniz kabukları adanın doğal güzellikle­ri arasında.
Sağda: Kızılboyun­lu valabiler, Narawntapu Ulusal Parkı’nda kendilerin­e güvenli bir yuva buluyor. Tasmanya’nın kuzey kıyılarınd­aki denize nazır bu koruma alanı, bataklıkla­r, lagünler ve kum tepelerind­en oluşuyor. Altta: Cradle Dağı yakınların­daki eğrelti otları, 1800’lerin başında Tasmanya’daki ilk İngiliz yerleşim yeri olan York Town Tarihi Alanı’ndaki bir çöl çit kuşu, kil sanatçısı Ben Richardson’ın South Arm Yarımadası’ndaki stüdyosund­a kullandığı deniz kabukları adanın doğal güzellikle­ri arasında.
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ?? Adanın kuzeydoğu kıyılarınd­aki Ateş Koyu, adını İngiliz denizciler­in gördüğü Aborijin kamp ateşlerind­en almış –ancak bu isim, turuncu likenlerle kaplı kayalarına da uyuyor.
Adanın kuzeydoğu kıyılarınd­aki Ateş Koyu, adını İngiliz denizciler­in gördüğü Aborijin kamp ateşlerind­en almış –ancak bu isim, turuncu likenlerle kaplı kayalarına da uyuyor.
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ?? 2015’te kapılarını açan, yabanla iç içe konaklama yeri Pumphouse Point’ten St. Clair Gölü kış manzarası. Buzullarla oyulu hâldeki bu havza, Avustralya’nın en derin tatlısu gölü. Karşı sayfa: Pek çok şarap imalathane­sinin ev sahibi olan bereketli Tamar Irmağı vadisine sis iniyor.
2015’te kapılarını açan, yabanla iç içe konaklama yeri Pumphouse Point’ten St. Clair Gölü kış manzarası. Buzullarla oyulu hâldeki bu havza, Avustralya’nın en derin tatlısu gölü. Karşı sayfa: Pek çok şarap imalathane­sinin ev sahibi olan bereketli Tamar Irmağı vadisine sis iniyor.
 ?? ??
 ?? islingtonh­otel.com theagraria­nkitchen.com ciboevinot­as.com ?? olanlar için iyi bir seçim.
NEREDE YEMELİ?
Tempio
Hobart’ın İtalyan mutfakları çok başarılı, ancak Ettie’s ve Fico gibi yerler hayal kırıklığın­a uğratmasa da, kentin iş merkezinin kenarındak­i 20 kişilik samimi Tempio, yaratıcı ve uygun fiyatlı tadım menüsüyle öne çıkıyor. Ana yemekler için kara tahtada kısa bir menü de var. templo.com.au
Agrarian Kitchen Hobart’ın kuzeyinde, karayoluyl­a 45 dakikalık uzaklıkta olan New Norfolk’taki bu restoran, Avustralya’nın en eski (ve artık açık olmayan) psikiyatri hastanesin­de yer alıyor. Yaratıcı ama abartısız, çiftlikten sofraya seçkin bir yemek deneyimi. Ayva pavlova’sı için midenizde yer ayırmayı unutmayın.
Cibo e Vino
2019’un başlarında açılan bu ufak kafe, Battery Burnu’nda brunch için doğru adres. Ispanak tava, kıvırcık lahana ve dukkah (bir çeşit fındık ve baharat karışımı) ile servis edilen parmesan ve otlu çırpılmış yumurtayı deneyin. Erken uyanmak istemiyors­anız, öğle yemeği menüsü de iddialı.
NAT GEO İLE GİDİN
National Geographic Expedition­s’ın 12 günlük “Australia: Tasmania to the Great Barrier Reef” turu adanın pek çok yerine uğruyor. natgeoexpe­ditions. com/explore
KIŞ 2020 50
islingtonh­otel.com theagraria­nkitchen.com ciboevinot­as.com olanlar için iyi bir seçim. NEREDE YEMELİ? Tempio Hobart’ın İtalyan mutfakları çok başarılı, ancak Ettie’s ve Fico gibi yerler hayal kırıklığın­a uğratmasa da, kentin iş merkezinin kenarındak­i 20 kişilik samimi Tempio, yaratıcı ve uygun fiyatlı tadım menüsüyle öne çıkıyor. Ana yemekler için kara tahtada kısa bir menü de var. templo.com.au Agrarian Kitchen Hobart’ın kuzeyinde, karayoluyl­a 45 dakikalık uzaklıkta olan New Norfolk’taki bu restoran, Avustralya’nın en eski (ve artık açık olmayan) psikiyatri hastanesin­de yer alıyor. Yaratıcı ama abartısız, çiftlikten sofraya seçkin bir yemek deneyimi. Ayva pavlova’sı için midenizde yer ayırmayı unutmayın. Cibo e Vino 2019’un başlarında açılan bu ufak kafe, Battery Burnu’nda brunch için doğru adres. Ispanak tava, kıvırcık lahana ve dukkah (bir çeşit fındık ve baharat karışımı) ile servis edilen parmesan ve otlu çırpılmış yumurtayı deneyin. Erken uyanmak istemiyors­anız, öğle yemeği menüsü de iddialı. NAT GEO İLE GİDİN National Geographic Expedition­s’ın 12 günlük “Australia: Tasmania to the Great Barrier Reef” turu adanın pek çok yerine uğruyor. natgeoexpe­ditions. com/explore KIŞ 2020 50

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey