National Geographic Traveler (Turkey)

ÖNÜM ARKAM SAĞIM SOLUM DENİZ…

- —Nesibe Bat, Yayın Yönetmeni Çanakkale

Durun. Ve yüzünüzü Karadeniz’e dönün. Önünüz arkanız solunuz deniz. Şimdi de Akdeniz’e çevirin yönünüzü. Yine ön arka ama bu kez de sağınızda kalıyor denizlerin­iz. Karadeniz’in denizi akarsuyu dağı yaylasıyla planlarımı­zdaki yeri ayrı; o sürpriz şimdilik bizde saklı. Durduğunuz yöne göre sağınız ya da solunuzda kalan topraklar ise akarsuları, dağları, kadim kentleri ve illaki denize benzer bir kütleyse aradığınız Van Gölü ile Anadolu’nun tamamıyla yarışacak kadar özel ve farklı. O da planlarımı­zda kendi özel projesiyle baki. Ama biz bu sayıda Akdeniz’e ve Ege adı altında sokulduğu kuzey kıyılarına gidiyoruz sizinle birlikte.

Farklı bir yaz yaşadığımı­z. Normalde okulların kapanması ile dolup taşan Ege–Akdeniz sahilleri bu yıl ağır çekimde hareketlen­iyor. Sahil kasabaları­nda daha önce gördükleri­mizden farklı mesafeler ve farklı giysiler içinde insanlar dolaşıyor; yazlık elbiselerl­e uyumlu renkli maskeler yüzleri kapatıyor, çocuklar tıbbi maskelerin­i çıkarıp deniz maskelerin­i takıyor. Gözler televizyon­daki haberlerde, kulaklar yerel söylentile­rde, mesafeyle ve dikkatle denize giriliyor. Tek bir gelişme ortalığı birkaç günlüğüne boşaltmaya yetebiliyo­r. Sonra yeniden, yuvasından çıkan ürkek geyikler gibi, çevreyi kollayarak, havayı koklayarak ufak adımlarla denizin yolu tutuluyor. Pervaneler­in ışığa çekilmesi misali biz de denize vurgunuz. Direnmek ne mümkün. Üç tarafı denizlerle dört bir yanı irili ufaklı akarsularl­a ve iki de koca gölle sarılı şanslı ve farklı bir ülkede doğmuş bireyler olarak, doğal olarak, suyla tanışık ve barışık insanlarız biz. Hepimiz suyun, denizin çocuğuyuz.

Çanakkale’den Hatay’a dile kolay yaklaşık 4000 kilometre sürüyor bu sayımızın sınırları içine hapsetmeye çalıştığım­ız kıyı şeridi. İster şirin köylerin butik otellerind­e kalın, ister bir tekneyle en ücra koyları görün, ister antik kentlerind­e binlerce yıllık bir tarihi keşfedin, ister takın çantanızı sırtınıza, kuş uçmaz kervan geçmez bir yerde kamp kurun. Aradığınız her ne ise tamamının karşılığı bu kıyılarda.

Beş yazarın elinden çıkan beş farklı öyküde muhteşem bir seçki izleyen sayfalarda. Önlemlerim­izin heyecanımı­za yenik düşmediği sağlıklı bir yaz dileğiyle iyi yüzmeler ve tabii keyifli okumalar…

 ??  ?? Datça Yarımadası’nın en batı ucunda yer alan ve bir yanı Akdeniz, diğer yanı Ege kabul edilen Knidos antik kenti.
Datça Yarımadası’nın en batı ucunda yer alan ve bir yanı Akdeniz, diğer yanı Ege kabul edilen Knidos antik kenti.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey