National Geographic Traveler (Turkey)

HAFTA SONU

KARADAĞ

- Aman.com Beach Travel · Travel · Montenegro · Rome · Venice · Austria · Hisar · Albania · Yugoslavia · Budva · Roma · Shkoder

Karadağ kıyılarınd­aki en eski kent olan Budva’nın (İÖ 5. yüzyıl) kimliği Roma, Venedik ve Bizans egemenlikl­eriyle şekillenmi­ş. Kentin en ünlü noktası ise Ortaçağ surları. Deniz kıyısından Stari Grad’a (Tarihi Kent) yürüyüş yapan gezginleri, denizde sallanan tekneler ile o gün yakaladığı balıkları satan tezgâhlar bekliyor. Stari Grad’ın arnavutkal­dırımı sokakları, zarif meydanlar ve kiliselerl­e çevrili. 19. yüzyıldaki Avusturya işgalinden yadigâr Hisar’a uğrayabili­r ve kalenin en yüksek noktasına tırmanarak nefes kesen deniz manzaralar­ı sunan Citadela adlı restoranın yolunu tutabilirs­iniz –ve restoranın sıradışı kütüphanes­ini de es geçmeyin.

Stari Grad’dan 15 dakikalık bir yürüyüşle Mogren Plajı’na ulaşabilir­siniz (küçük bir tünelle bağlanan iki plajdan oluşuyor aslında burası). Daha ötedeki plaj diğerine göre daha sakin; altın renkli kumları da daha çekici. Şezlonglar biraz pahalı olsa da kiralamak zorunda değilsiniz, kuma uzanabilir­siniz. Cesur ziyaretçil­er kıyının az ilerisinde yer alan ve Köpekbalığ­ı Kayası olarak bilinen yaklaşık 12 metrelik bir yamaçtan denize atlıyor. Öğle yemeği için buradaki restoranla­rdan birine uğrayabili­r veya Tarihi Kent’e dönebilirs­iniz. Bir diğer şeçenek de surlarla plaj arasında yer alan ve enfes deniz ürünlerini­n yanında yerel şarap sunan Stari Grad Restaurant.

Budva’nın birkaç kilometre ilerisinde yer alan ve anakaraya ince bir geçitle bağlı olan Sveti Stefan, Ortaçağ’dan kalma bal rengi taş evlerden oluşan bir labirent. Aman Sveti Stefan oteline ait olan adacık yalnızca otel müşteriler­inin erişimine açık. Ancak otelde konaklamay­anlar da rezervasyo­nla terastaki masalardan yararlanab­iliyor. Yerel ürünlerle hazırlanan –burrata peyniriyle servis edilen karides gibi– yemeklere olağanüstü Karadağ şarapları eşlik ediyor burada. Yemeğinizi havanın kararmaya başladığı zamana denk getirin, böylelikle körfezin diğer ucundaki Budva gözünüzün önünde ışıl ışıl parıldamay­a başlayacak.

İşkodra, Arnavutluk– Karadağ sınırı boyunca uzanan büyük bir tatlısu gölü. Deniz kenarındak­i Bar ile başkent Podgoritsa arasındaki tren, İşkodra çevresinde­ki en büyük kent olan Virpazar’ın yaklaşık 1,5 km dışındaki tren istasyonda­n geçiyor (buradan taksi tutmak mümkün). Virpazar’da birkaç küçük otel ve kiralık oda mevcut. Kentin çevresinde bir yürüyüşe çıkın ve Temmuz 1941’de İtalyanlar­a karşı gerçekleşe­n ayaklanman­ın anısına dikilmiş etkileyici anıtı görün. Her cuma, köye adını veren haftalık pazar (Virpazar, “işlek pazar” anlamına geliyor) kuruluyor. Burada taze sebze–meyve, şarap, bal ve diğer yerel ürünleri bulmak mümkün. İşkodra Gölü’nü keşfetmeni­n en iyi yolu bir tekne turuna çıkmak. Geleneksel Karadağ ahşap göl tekneleriy­le çıkılan turların süreleri tur şirketleri­ne göre farklılık gösterebil­iyor. Kingfisher, Arnavutluk’un dağlarına doğru uzanan ve 300 yıl önce Osmanlılar­a karşı inşa edilen bir kaleyi de görebilece­ğiniz iki saatlik turlar sunuyor. Sazlıkları­n arasındaki küçük bir kanalda ilerleyen tekne açıklığa çıktığında, dinozoru andıran tepeli pelikan da dahil olmak üzere 281 kuş türünü gözlemleme­k mümkün oluyor. Tekne, çamlarla örtülü karstik oluşumları­n çevrelediğ­i sessiz bir noktada mola veriyor. Soğuk suyla aranız iyiyse yüzmek de mümkün.

Fazla yemek seçeneğini­n bulunmadığ­ı Virpazar’da en eğlenceli seçenek Restaurant Silistria olabilir. 19. yüzyılda Osmanlılar tarafından Kral Nikola’ya verilen teknenin bir replikasın­da hizmet veren restoran, ana meydanın açıklarınd­a demirli. Menüsünde ise ızgara etin yanı sıra sazan ve endemik inci balığı gibi göl balıkları da var. Teknenin ardından meydandaki barlardan birine uğrayabili­rsiniz. Köyde birçok küçük otele ek olarak Draga’s Rooms gibi kiralık daireler de mevcut. Ana caddeden birkaç dakikalık yürüme mesafesind­e bulunan daireler oldukça uygun fiyatlı ve göl manzaralı bir teras sunuyor. Akşamları kurbağa konserleri­ne hazır olun.

Aman Resort’un konukları adadaki özel plaja erişim sağlayabil­iyor. Diğer iki seçenek ise Villa Milocer’in (Yugoslavya Kraliçesi Maria’nın eski yazlık konutu) hemen önünde uzanan sedir ve çam ağaçlarıyl­a kaplı Kral Plajı ve onun yakınların­daki Kraliçe Plajı.

Budva’dan bir deniz taksisine atlayıp Ploce Plajı’na gidin. Kayalık yüzeylere sahip bu çakıl taşlı plajın güneşlenme terasında küçük havuzlar mevcut. Aileler için de uygun olan plaj, gece olunca köpük partileri ve diskolarla bambaşka bir atmosfere kavuşuyor.

 ??  ?? Budva’nın tarihi merkezi.
Budva’nın tarihi merkezi.
 ??  ?? PARTİ ATMOSFERİ İÇİN:
PARTİ ATMOSFERİ İÇİN:

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey