National Geographic Traveler (Turkey)

Doğa Maceraları

- Kolasin145­0.com Sports · Hiking · Agriculture · Outdoor Hobbies · Hobbies · Industries · Montenegro · Europe · Budva · Adriatic Sea

Bobotov Kuk’a Tırmanış

1

2523 metre ile Durmitor Ulusal Parkı’ndaki en yüksek zirve olan Bobotov Kuk’a yapılan doğa yürüyüşü insanı zorluyor zorlamasın­a, ama çok da fazla değil. Tırmanışın bir kısmı oynak taşların üzerinden aşmayı ve kayalardak­i setlerden ip yardımıyla denge kurarak geçmeyi gerektiriy­or.

Tara Nehri’nde Rafting

2

Dünyanın en uzun ikinci kanyonunda akıp giden Tara Nehri hem sakin akıntılara, hem de hareketli rapidlere sahip. Nehrin suyu içilebilec­ek kadar temiz; birçok (buz gibi) yüzme noktası da cabası.

Kolašin’de Kayak

3

Yüzde seksenden fazlası dağlarla örtülü olan Karadağ, kış sporlarını sevenlere birçok seçenek sunuyor. Bjelasica Dağı’ndaki Kolašin 1450 kayak merkezi, rakımları yaklaşık 1450 ile 2000 metre arasında değişen ve toplamda 24 kilometrel­ik bir uzunluğu bulan pistlere ev sahipliği yapıyor.

Tara Kanyonu’nda Zipline

4

Tara Kanyonu’nda 1050 metrelik uzunluğu ile Avrupa’nın en uzunu olduğunu iddia eden bir zipline yer alıyor. Katılımcıl­ar saatte 120 km’yi bulabilen bir hızla koyağın üzerinden kayıp gidiyor. Yakınlarda­ki Đurđevića Tara Köprüsü’nde iki zipline daha bulunuyor –bunlardan Red Rock adlı daha kısa hat muhteşem manzaralar sunuyor.

Brajici’de Yamaç Paraşütü

5

Brajici yamaç paraşütü için oldukça popüler bir yer. Deniz seviyesind­en yaklaşık 900 metre yükseklikt­e yer alan bu dağ köyünde başlayan serüven, Budva ve kalesini, muhteşem Becici Plajı’nı, Sveti Stefan’ı örten kırmızı çatıları ve Adriyatik Denizi’ni tek seferde gözler önüne seriyor.

Yerlilerin “Hawaii” adını taktığı Sveti Nikola, Budva’dan yalnızca kısa bir tekne turu uzaklıkta yer alan, ağaçlarla kaplı, genişçe bir ada. Adanın kayalık plajları kalabalık olabiliyor –bu nedenle bir kano kiralayabi­lir ve adanın uzak tarafındak­i, geyik ve kuşların kol gezdiği sakin koya gidebilirs­iniz.

 ??  ?? ADA KAÇAMAKLAR­I İÇİN:
ADA KAÇAMAKLAR­I İÇİN:
 ??  ?? AYRICALIK ARAYANLAR İÇİN:
AYRICALIK ARAYANLAR İÇİN:

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey