Kandilli

Naviga - - Zor Anlar -

Ajanslar nasıl verdi

Tsunamiye neden olan depremi ajanslar şöyle verdi.

Ege’de şiddetli deprem

21 Temmuz 2017 Ege sahilleri gece yarısı meydana gelen şiddetli depremle sarsıldı. Yunanistan’ın Kos Adası ve Bodrum’da yoğun olarak hissedilen depremde Kos’ta 2 kişi hayatını kaybetti, en az 120 kişi yaralandı.

Depremin büyüklüğü ile ilgili farklı açıklamalar

TSİ 01.31’de Bodrum ve Kos Adası (İstanköy) açıklarında meydana gelen depremin büyüklüğü konusunda farklı açıklamalar yapıldı. ABD’LI deprem uzmanları büyüklüğü 6,7 olarak verirken, Yunanistan deprem merkezi müdürü Efthymos Lekkas, depremin büyüklüğünü 6,5 olarak açıkladı. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü ise depremin 6,2 büyüklüğünde olduğunu açıkladı. Bodrum’da şok görüntü!

Gökova Körfezi’nde meydana gelen 6.3’lük depremin ardından Gümbet sahilinde deniz seviyesinin yükselmesi nedeniyle yaklaşık 60 araç sürüklenerek hasar gördü. Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü’nden yapılan açıklamada, “Bodrum deniz seviyesi istasyonunda 10 cm tsunami dalgası ölçülmüştür. Bodrum ve civarı kıyı bölgelerimizde tsunami gözlenmiştir. Bu depremin bu andan sonra mevcut gözlenen ve ölçümlenen değerlerden daha yüksek bir dalgaya neden olması beklenmemektedir’’ denildi.

genelde iki katamaran ve 16 katılımcı ile gerçekleştiriyoruz” diye özetliyor. Doğan Güzeliş’in anlattıklarına göre, yelken seyirlerini planlamaya altı ay öncesinden başlıyorlarmış. Böylece hem tekne kirası hem de uçak bileti ücretleri daha uygun fiyata geliyormuş.

Tayland’ın en güzel yanlarından biri Türk vatandaşlarından vize istememesi. Ülkeye giriş için tarihi geçerli bir pasaport yeterli. Ülkenin para birimi Baht ancak dolar da birçok yerde geçerli.

Eğer Tayland’da tekne kiralamak isterseniz charter firmasına Amatör Denizci Belgesi ve KMT telsiz ehliyeti sunmanız gerekiyor. Bunun yanında yazılı deneyim beyanı da talep ediliyor. Ancak Doğan Güzeliş, gelgit ve sığlıklar sebebiyle tecrübeli olunsa bile ilk seyrin profesyonel bir kaptanla yapılmasını tavsiye ediyor.

Gelgit, Andaman Denizi’nde çok etkili. Günde iki kez gerçekleşiyor ve 3,5 metreyi bulabiliyor. Saati de sürekli değişiyor. Yani seyir planlamasının tümünü gelgite göre yapmak gerekiyor. Eğer deneyimliyseniz ve nasıl hesaplanacağını biliyorsanız bir sorun yok. Doğan Güzeliş, gelgitle ilgili uygulamanın indirilmesini ve seyahat öncesinde idman yapılmasını öneriyor.

Tayland’da iki mevsim var: Kuru ve yağmurlu. Yelken yapmak için en uygun zaman kuru mevsimin hüküm sürdüğü ekim-mayıs arası. Bu mevsimde rüzgâr genellikle 5-20 knot arasında esiyor. Bunun dışındaki mevsimde ise son derece şiddetli tropikal muson yağmurları etkili oluyor. Ülkede hava sıcaklığı genellikle 25-32˚C, su sıcaklığı ise 28˚C.

Doğan Güzeliş, Tayland’ın gümrük konusunda da dünyanın en rahat ülkelerinden biri olduğunu söylüyor. “Eğer oradan tekne kiralıyorsanız, herhangi bir işlem yapmanız gerekmiyor.

güzeli ancak asla gece kalmayın çünkü çok rahatsız bir yer, hem sallantılı hem de tekne trafiği çok fazla. Rai Le Beach Krabi öncesinde Krabi şehrine uğrayarak alışveriş yapabilirsiniz. Akşamüstü erkenden, Rai Le Beach Krabi’den demir alıp akşam demirde kalacağınız Dam Khwan Adası’na (Chicken Head) doğru yelken açmakta fayda var. Bu civarda kalınabilecek en emniyetli yerlerden ve en güzel adalardan biri.

4. Gün: Yine meşhur yerlerden biri olan Phi Phi Don Adası’na doğru yelkenler açılır. Buralar rüzgâr açısından çok verimli olduğundan en güzel seyri burada yapabilirsiniz. Phi Phi Adası’na vardığımızda bizi ilk olarak meşhur Beach filminin çekildiği koy karşılıyor. Koya yaklaşınca yelkenleri kapatın ve motor seyrine geçin ama asla içeri girmeye kalkmayın. Dışarıdan fotoğraf çekmek en emniyetlisi. Bu adanın batısında bulunan Phi Phi Don Yongkasem Beach gece demirlemek için en korunaklı yer. Bu koyun hemen doğusunda bulunan büyük koy Lohdalum Bay ise çok tehlikeli sığlıklar ile çevrili bubi tuzağı gibi bir koy, asla yaklaşmayın. Adanın güneyindeki ana limanın olduğu yer ise çok sallantılı ve rüzgârı içeri alan bir yer. Ayrıca şehir görüntüsü hiç hoş değil. Yongkasem Beach Koyu ise tam tersi rüya gibi bir yer. Demir atıp sahildeki maymunları ziyaret etmek şart. Yalnız maymunlar elinizdeki telefon, cüzdan, fotoğraf makinalarını çalabildiğinden sadece mayo ve terlikle gitmekte fayda var. Phi Phi Adası’nın gece hayatı da çok meşhur, mutlaka görmek gerekir. Her şeyi bulabileceğiniz Lohdalum Bay, sığlık ve kayalık olduğundan karaya oturma tehlikesi var, şişme botla dahi gitmeyin. Ayrıca çok sığlık olduğu için deniz 100200 metre çekilir ve botu taşımanız imkansızlaşabilir. En güzeli etrafınızdan sürekli geçen deniz taksiyi tercih etmek. Bu taksileri el işaretiyle çağırıp istediğiniz saate rezervasyon yaptırabilirsiniz.

5. Gün: Rota Yao Yai Resort. Harika bir kumsal, nefis restoranlar, gerçek masaj salonları.

6. Gün: Nakha Yai Adası’nın doğusundaki Nakha Island Resort’ta güzel bir akşam yemeği ile haftanızı sonlandırabilirsiniz.

www.dogansailing.com

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.