Portre

Yelken sporuna verdiği destekle tanınan D-marin Marinalar Grubu, bu yıl Hırvatistan Dalmacija ve Mandalina’daki marinalarında TP52 Super Series’i ağırladı. Dünyanın en önemli yelken organizasyonları arasında gösterilen regattada Hırvatistan’ın boraları pa

Naviga - - Navİgasyon - YAZI: AYŞEGÜL BAKIŞ

Yelkenin 'süper'leri Hırvatistan'da

TP52 Super Series, filosunda dokuz ülkeden 13 takımın yer aldığı, rekabetin en yüksek olduğu yelken organizasyonlarından biri. Dünyanın farklı ülkelerinde gerçekleştirilen seride podyumda sık sık boy gösterenlerden biri de Türk ekibi Provezza oluyor. 2015'te ekip, seride dünya üçüncüsü olmuş, takımın lideri Ergin İmre, TP52 Sınıf Birliği'ne başkan seçilmişti. Biz de bu önemli gelişmenin üzerine İmre ile (Bknz. Naviga Eylül 2015) röportaj yapmıştık.

TP52 Super Series, bu kez yarış ekibi değil iki ayağın ev sahibi olan ‘Türk' markasıyla Naviga sayfalarında. İyon, Ege ve Adriyatik denizlerinde 11 marinaya sahip D-marin, Tp52'leri Hırvatistan'daki pontonlarında ağırlayarak bu ülke adına bir ilke imza attı. Tabii biz de sıcağı sıcağına röportaj yaptığımız D-marin'in CEO'SU Burak Baykan'a Tp52'ler rotayı Türkiye'ye çevirir mi diye sormadan edemedik. TP52 Super Series’e ev sahipliği yapmaya nasıl karar verdiniz?

D-marin'e bu kadar önemli bir spor ve turizm etkinliğine ev sahipliği yapma imkanı tanındığı için gurur duyuyoruz. Bu regatta Hırvatistan'ın ihtiyacı olan ‘yüksek kalite' deniz turizmine ne kadar uygun olduğunu gösterdi. Bu segmentte en iyiler arasında yer almak için gereken her şey Hırvatistan'da var. Yine de denizcilik sektörü oldukça talepkârdır. TP52 Super Series gibi dünyanın en prestijli regattalarından birini Hırvatistan'a taşımak bu yönde çok önemli bir adım oldu ve Sibenik ile Zadar'ın yanı sıra ülkenin turizmine de büyük katkı sağladı.

Dalmacija ve Mandalina’daki organizasyonlar nasıl geçti?

Hem D-marin hem Hırvatistan dünyanın yelkencilik merkezi gibiydi. İki marinada çalışan meslektaşlarımız bu projeye çok emek sarf etti, takımların yerleştirilmeleri, etkinliklerin düzenlenmesiyle ilgilendiler ve genel olarak her bir detayın halledildiğinden

emin oldular. Kolay değildi ama iyi bir iş çıkardığımıza inanıyorum. Katılanlarla yaptığım konuşmalarda organizasyondan ve misafirperverliğimizden ne kadar memnun olduklarını gördüm. Bu tepkiler takım olarak iyi bir iş başardığımızın en önemli kanıtı. Marinalardaki D-marin ekibine ve organizasyonun parçası olan herkese çok teşekkür ediyorum. Onlar olmadan bu hayal gerçekleşemezdi.

Tp52’ler Hırvatistan sularını sevdi mi? Boralarıyla ünlü kıyılar sizce bu sınıf için nasıl bir parkur oluşturuyor?

Hırvatistan kıyılarının güzelliğini kimse inkar edemez. Buna TP52 yarışçıları da dahil. Tarihi yapılar ve doğal güzelliklerin yanı sıra kaldıkları sürece altyapıdan ve sunulan servisin kalitesinden de çok etkilendiler. Sibenik de Zadar da onları ilk anda kendine hayran bıraktı. Adriyatik Denizi’nde yelken yapmaktan da keyif aldılar. Birçoğu regattanın ardından tatillerini geçirmek üzere Hırvatistan’da kaldı. Hırvatistan’a bir daha geleceklerinden eminim. Bu da Hırvatistan’ı dünyaya tanıtacak yeni elçilerimiz olduğu anlamına geliyor ve bizim için çok önemli bir fırsat.

Ev sahipliğini devam ettirmeyi düşünüyor musunuz?

TP52 yarışlarına 2020’de tekrar ev sahipliği yapmayı hedefliyoruz. Sibenik’te 150 tekne ve 1.000 katılımcıyla ORC Dünya Şampiyonası’nı ağırlayacağımız 2019 için de büyük planlarımız var. Devamlılığı sağlamak için çalışıyoruz ve diğer firmaların da bize katılmasını bekliyoruz çünkü Hırvatistan’ın böyle etkinliklere çok ihtiyacı var. Deniz turizminin geleceğinin organizasyonların devamlılığında ve turizm bölgelerinin tanıtılmasında olduğunu düşünüyoruz.

TP52 Super Series’i Türkiye kıyılarına taşımayı düşünüyor musunuz?

TP52 sınıfını marinalarımızın olduğu Türkiye ve Yunanistan’a getirmeyi planlıyoruz. İki ülke de onların ihtiyaçlarına cevap verecek altyapıya ve yelken yarışı için harika koşullara sahip. O nedenle üst sınıf yelken yarışları ile buraları da tanıtmak istiyoruz. Bu sadece Türkiye ve Yunanistan turizmini değil, D-marin markasını da güçlendirecektir.

Doğuş Grubu farklı alanlarda yelkene destek veren projelere imza atıyor. D-marin’in de bu bağlamda yeni projeleri var mı?

Hırvat yelkenciler Igor Marenic ve Sime Fantela’ya olimpiyat altın madalyası yolunda destek olduk. Bu önemli başarıya katkıda bulanmaktan çok mutluyuz. Bu arada Sime farklı bir sınıfa geçmeye karar verdi ancak D-marin yeni olimpiyat mücadelesinde Fantela kardeşlere desteğini sürdürüyor. Bu da Hırvatistan’ı dünya yelken merkezi olarak konumlandırma vizyonumuz doğrultusunda verilen kararların devamı niteliğinde. Amacımız benzersiz projelere ve öne çıkan bireylere yatırım yapmak olduğu kadar da yelken sporunu geliştirmek. 2019 ORC Dünya Şampiyonası dışında 2020’de Tp52’leri Hırvatistan’la beraber bir ayak için ya Türkiye ya Yunanistan’da ağırlamak da hedeflerimiz arasında. Ancak henüz kesin konuşmak için çok erken. D-marin aynı zamanda Fenerbahçe Yelken Kulübü’ndeki Türk yelkencilerimizi de destekliyor. Grup olarak spor aktivitelerinde aktif sponsorluklar üstleniyoruz.

İşimizin doğası gereği en akılcı adımlardan biri olduğu için yelken sporunu tanıtmaya devam ediyoruz. Benim için de yelken, çok büyük potansiyele sahip harika bir spor ve her zaman onunla ilgili olasılıkları gözden geçirmek için zaman yaratırım.

büyük özelliği ise Çin’de Pride Mega Yachts Tersanesi’nde yapılmış olması. 115 milyon dolarlık satış fiyatıyla Illusion Plus oldukça ilgi toplayacaktır. Dış Tasarımı Rainsford Saunders Design, iç tasarımı Sinot Exclusive tarafından yapılan yatın mühendisliğini ise Azure Naval Architects yapmış.

Çin’in ilk megayatı olarak tanımlayabileceğimiz Illusion Plus, Çinli üreticilerin önümüzdeki dönemde neler yapabileceğini ortaya koyuyor. Her yıl Çinli üreticilerin kalitelerini artırabildiklerini gözlemliyoruz. Ama yine de Avrupalı rakiplerine bu anlamda yetişmeleri yıllar alacaktır.

Megayat dünyasında ilgi çekecek yatlardan biri de Türkiye’nin en büyük yat tersanesi Turquoise’ın 77 metrelik Go isimli megayatı olacaktır. Şu ana kadar Türkiye’de yapılmış en büyük megayat olan Go’nun hem dış tasarımında hem de iç tasarımında ise H2 Yacht Design’ın imzası var.

Megayat dünyasının yanında bir de bu megayatların yardımcı gölge yatları var. Bu segmentte en ilgi çekici yardımcı yat ise Damen Tersanesi’nin Power Play isimli yatı olacak. 55,5 metre tam boya sahip bu gölge yardımcı yatın neredeyse taşıyamayacağı oyuncak yok diyebiliriz. 12 tonluk bir kreyn’i olan bu yat, arkasında yine Damen tasarımı 15 metrelik interceptor tipi hızlı botu taşıyor. Denizaltı ve yelkenli gibi farklı farklı oyuncakları olan yatın aynı zamanda helikopter pisti bulunuyor. İç tasarımında da süperyat kalitesini koruduklarını ekleyelim. Ana megayatı her koşulda takip edebilmesi ve gerektiğinde önden istenilen bölgeye giderek oyuncakları denize indirmesi için 20 knot azami hıza sahip. 55,5 metre için gayet hızlı olduğunu söyleyebiliriz.

Geçen yıl, 2018 için 50 metre boyundaki yatlar için rekabetin kızışacağını söylemiştik. Eskiden 30 metre bandında gördüğümüz rekabet, gelişen teknolojiyle birlikte şu an için 50 metrelere çıktı. Bu segmentte bu yıl gözümüze takılan ve oldukça ilgi çekecek yatlar ise; Sanlorenzo’nun 46 metre Explorer’ı, 52 metre Steel teknesi, Baglietto’nun 48 metrelik T-line’ı, Wider’ın 50 metrelik Cecilia’sı ve Rossinavi’nin Flying Dagger’ı... Bu segmentteki yarışa bir Türk tersanesi olarak Sarp Yachts da katıldı. Sarp Yachts geçen yıl tanıttığı XSR serisine en son eklenen ve serinin 155 feet’lik Amiral yatı olan XSR 155’i bu yıl fuarda tanıtacak.

Türk üreticiler de Monaco Yacht Show’da oldukça güçlü projelerini sunacaklar. Türkiye’nin sayılı dünya markalarından biri olan Tansu Yachts 44 metrelik Cyclone projesini fuarda sergileyecek. Bu yılın yeni Türk

katılımcısı ise Evadne Yachts, Rock isimli Vripack tasarımı 24 metrelik explorer tipi ve segmentine göre oldukça geniş iç hacimli yeni projesini sergileyecek.

Yelkenli dünyasında ise bu yılın yatları arasında Pendennis Tersanesi’nin yeni projesi Hoek Design tasarımı olan Vijonara yer alacak. Ayrıca Swan firmasının Swan 115 modeli ve Southern Winds firmasının Seatius yatı büyük ilgi toplayacaktır. En büyük yelkenli ise Perini Navi’nin en ilgi çekici projesi olan 2016 yapımı Sybaris süperyatı olacak.

Tender’lar ve oyuncaklarda bizi neler bekliyor?

Süperyat endüstrisinde dünyayı keşfetmenin en yeni trend olduğu bu son dönemde tabii ki oyuncaklar arasında en popüler olan süperyat denizaltıları diyebiliriz. Bu anlamda U-boat Worx firması çok geniş ve farklı seçeneklerle karşımıza çıkacak. Fiyatları 1,6 milyon ve 5 milyon euro arasında değişen bu pahalı oyuncaklar 3.000 metre derinliğe kadar inebiliyor. Tender botlarda ise bu yılın merakla beklenen yeni projesi Zuccon Int. tasarımı olan Bluegame’in 62 feet’lik yeni modeli. Türk tender üreticileri Mazu Yachts’ın Mazu 52 yatı ve Ocean Indepence standında tanıtılacak olan Yuka Yachts’ın Yuka Ice modeli de (Bknz. Naviga, Ağustos 2018) oldukça ilgi çekecek diğer modeller olacaktır.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.