Gündem

Değişik sebeplerden dolayı hemen hemen bütün yabancı tekne kiralama şirketleri Türkiye’den çekildi. Marmaris’te üç sene önce 400 kiralık tekne varken, şimdi 40’ı zor bulur. Pekiyi ne oldu da yüzde 90 kan kaybı yaşandı?

Naviga - - Navİgasyon - YAZI: SABİNE DEDEOĞLU, TAYFUN ÖZTUNA

Kiralamada kan kaybı

Sun Sail/moorings, Nelson teknelerini başka ülkelere çekti ve Türkiye’deki merkezlerini kapattı. Alman şirketi Sun Charter da öyle. Avusturya şirketi Star Yachting iflas etti, Türk firması Yüksel Yachting, 2017 sonunda bu işten vazgeçti. Phoenix Yachting teknelerini Yunanistan’a çekti. Marmaris’te üç sene önce 400 kiralık tekne varken bu günlerde ancak 40’ı zor bulur. O halde ne oldu? Bir taraftan Türk devleti yabancı şirketlerin çalışma şartlarını her sene daha da ağırlaştırdı. Diğer taraftan Türk kıyıları dünyanın yelkenle gezilecek en güzel yerleri olmasına rağmen çoğu yabancı müşteri, yaratılan gereksiz terör korkusu yüzünden ya da kendine göre ülkemizin politik tavrını beğenmediği için Türkiye’ye gelmek istemez oldu.

Son senelerde charter piyasasında hemen hemen bütün tekneler yabancı bayraklı idi. Bunun iki nedeni vardı: Ya yat sahibi gerçekten yabancıydı ya da Türk sahipleri tekne Kdv’sinden tasarruf etmek istediği için böyle davranıyordu. Yabancı bayraklı tekneler, Turizm Bakanlığı’ndan işletme belgesi aldıktan sonra sadece yabancı uyruklu kaptan ve yolcularla kiralanabiliyordu. Sonuçta da Türk denizcilerin tekne kiralamak için oldukça az alternatifi vardı.

Son iki senedir yabancı müşteri azalıp Türk Bayrağı’na geçiş kolaylaştırılınca, Türk sularında artık çoğunlukta Türk Bayraklı tekne görülmeye başlandı.

2018’de sezonu Türkiye’deki yelkenli yat iç piyasası rahatlayacak umudu ile açtık. Ancak bu kez de Ramazan ayı ve seçim, sezonun başlangıcını erteledi. Artık temmuz ayında yatçılar gelecek diye düşündük. Koylar yine boş kaldı. Temmuz sonunda ilk defa biraz hareketli olmaya başlarken, bu kez de euro fırlamaz mı!

O zaman akla bir soru geliyor: Pekiyi neden Türk yatçılık piyasasında hep fiyatlar euro ve neden şirketler TL fiyata dönmezler?

Bunun basit bir nedeni var: Yatçılıkta hemen hemen bütün masraflar euro’dur. Tekne satın alırken (Türk markaların fiyatları da dahil) euro; marina bağlama ücretleri euro, tekne sigortası euro, yedek parçalar euro, emniyet malzemeleri ve onların servis ücretleri hemen hemen her şey ‘euro’dur. Buna usta ücretleri de dahildir…

Şimdi bu işle uğraşan biri olarak çok net ve açıklıkla söylüyoruz:

Biz tekne sahiplerinden, tüm bu işlemler için TL alınmaya başlanırsa, biz de seve seve Türk lirasına döneriz.

www.sollaresailing.com

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.