Püf noktası

Seyir sırasında motor tekleyerek durur, marşa bastığınızda da önce çalışır gibi olur sonra yeniden stop eder, gaz yemez ve her denemeniz hüsranla biter. Deponuzda yeterli miktarda yakıt varsa ve mazot pompanızda da bir sorun yoksa, bu durum genelde motora

Naviga - - Navİgasyon - YAZI: MURAT YAHYAOĞLU (KAYRA YELKEN) FOTOĞRAFLAR: NAVİGA ARŞİVİ

Ah bu mazot sorunu!

Dizel yakıt (mazot) ile ilgili temel sorunlar genellikle depo kaynaklıdır. 5-10 yaşını geçmiş mazot tanklarının çoğunun dibinde su, ölü ya da canlı bakteri, yosun ve pas birikimleri oluşabilir. Tankınızın içindeki mazotun az kaldığı bir zamanda üzerindeki keşif/servis amaçlı kapağını açın ve gözünüzle tank dibini kontrol edin. Pek hoş olmayan bir sürprizle karşı karşıya kalabilirsiniz. Eğer siyah renkli çamur ya da su varsa, (suyun rengi mazottan fark edilir bir şekilde ayırt edilebilir; mazot sarı renkli bir sıvıdır) deponuzun dibini temizleyerek bu durumdan kurtulabilirsiniz.

Tankınızı temizlemek için önce deponun dibinde kalan mazot, su, çamur ne varsa tamamen boşaltmanız gerekir. Keşif kapağından ya da mevcut yakıt hortum giriş çıkışlarından hortum uzatarak deponun dibindeki kalıntıları manuel pompalarla boşaltabilir, kalan çamur yapıyı da sünger benzeri materyallerle temizleyebilirsiniz. Eğer eliniz kolunuz bu bölüme ulaşamıyorsa, iş sizin yaratıcılığınıza kalıyor.

Bu kontrol rutin olarak ve daha kolay nasıl yapılabilir? Tankınızın dip seviyesinden bir çıkış yaptırın. Hazır deponuz boşaltılıp temizlemişken bunu yapmak daha kolay olacaktır.

Deponuzu temiz tutmazsanız ne mi olur? Deponun dibinde biriken tortu, sallantıyla beraber sürekli mazota karışacaktır ve mazot filtrenizi tıkayacaktır. Seperatör ya da prefiltreniz olabilir ancak onlar da sıklıkla kontrol edilmezlerse tıkanabilir. Ayrıca seperatörünüzde biriken suyu arada bir kontrol edip boşaltmalısınız.

Unutmayın filtrelerin ve seperatörlerin de bir kapasitesi vardır ve bakıma ihtiyaçlar duyarlar, sonsuza kadar çalışmazlar.

Tedbirler

Yakıtı nereden almalısınız? En yoğun mazot istasyonları en iyi mazot istasyonlarıdır. Bu istasyonların tanklarında yakıt, çok uzun bekleme yapmayacağı için hem suyun ayrışma ihtimali hem de yakıtın içindeki olası pisliğin birikme ihtimali azalacak, bakterilerin üremek, çoğalmak için yeterli zamanı olamayacaktır.

Eğer yakınlarınızdaki istasyon çok yoğun değilse, önce 5-10 litrelik bir pet şişeye mazot alın ve 10-15 dakika bekleyin, eğer içinde istem dışı partiküller varsa görünebilir halde olacaklardır. Yine de buradan mazot almak durumunda iseniz filtreli hunilerden kullanabilirsiniz, eğer filtreli bir huniniz yoksa kendinize kadın çorabından ya da geçirgen bir tülbenti huninin ağzına geçirerek basit bir

filtre yapabilirsiniz.

Bakteri, su birikimini, korozyonu önleyici yakıt katkılarından belli aralıklarda kullanmak deponuzdaki sorunlu birikimleri önleyecektir.

Uzun yola çıkarken mutlaka yanınıza bir-iki bidon, takriben 20’şer litrelik bidonlarla acil durum mazotu alırsınız. Bu mazotları bidonlarda uzun süre saklamayın. Eğer hareketsiz halde uzun süre bidonlarda mazot bekletirseniz, deponuza filtre etmeden koymayın.

Teknenizi uzun süre kullanmayacaksanız ya da kış mevsimindeyseniz deponuzu boş tutmayın. Deponuzdaki mazotun üzerinde bırakacağınız boş hazne, suyun buharlaşıp yoğuşmasına dolayısıyla ayrışmasına neden olur ve bu su, deponuzun dibinde birikir.

Özellikle kışlama veya uzun süreli bırakma sırasında ya yakıt deponuzu tamamen boşaltın ya da tamamen dolu bırakın.

Ancak bu uzun bekleme süresinin ardından da yapılacak ilk iş eğer varsa, (seperatörde) imbisat deposunda biriken suyu boşaltmak olmalıdır. Unutmayın, su mazottan daha ağır olduğu için daima dibe çöker ve deponun dibine oturur…

Evet tüm bunlar güzel de ben bunlarla uğraşamam diyorsanız, yine de ihmal etmeyin. Bu işi yapan özel firmalar var. Onlardan destek alın. Mazotunuzu zayi etmeden filtreleyip tekrar deponuza gönderiyorlar, bizden söylemesi.

www.kayrayelken.com

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.