Yeni ufuklar

Volvo Penta bir kez daha deniz yaşamını kökten değiştirecek bir yeniliğe imza atıyor. ‘Kendi kendine yanaşma’ sistemi, parmağınızı bile oynatmadan yanaşmanızı sağlıyor. Evet, teknede hayat her gün kolaylaşıyor; teknoloji sağolsun!

Naviga - - Navİgasyon - DERLEYEN: AYŞEGÜL BAKIŞ

Bırakın tekneniz kendi yanaşsın

Çoğu denizci için tekne kullanmanın en gergin anları yanaşırken ve limandan ayrılırken yapılan manevralardır. Ancak tekne hayatını ‘kolay, keyifli ve herkes için ulaşabilir hale getirme’ inancıyla her gün bizi yeniliklerle tanıştıran Volvo Penta sayesinde bu gergin anlar tarihe karışmak üzere.

2006’da Volvo Penta Inboard Performance System (IPS) sayesinde yanaşmak parmaklarımızı oynatmak kadar kolay oldu. Bunu güçlü akıntıya rağmen teknenin pozisyonunu korumayı sağlayan Dynamic Positioning System takip etti. Şimdiyse tüm yanaşma operasyonu otomatik hale geldi.

2020’de piyasaya sürüleceği açıklanan Self Docking (kendi kendine yanaşma) sistemi, ilk kez Volvo Ocean Race’in haziran ayındaki Göteburg ayağında tanıtıldı. Etkinlik boyunca yarış köyünde 68 feet bir motoryat, Volvo Ocean Race yarış tekneleri arasındaki yere kaptanın hiçbir müdahalesi olmadan ‘kendi kendine’ yanaştı.

Nasıl çalışıyor?

Self Docking özelliğinin merkezinde tahrik sistemine dümen, motor ve pervanelerle tamamen bütünleşik IPS sistemi bulunuyor. Self Docking, sensörler ve ileri navigasyon işleme teknolojisi sayesinde değişken rüzgâr ve deniz koşullarında ve sıkışık marinalarda kullanılabiliyor. Tekne kolay ve güvenli bir şekilde yerine yanaşabildiği gibi, yerinden ayrılıyor da...

Şu an deneme ve geliştirme aşamasındaki sistem, otomatik hale getirilen yanaşma yetisini elektronik araç kontrol sisteminden (electronic vessel control system-evc) alıyor. EVC dümeni teknenin pozisyonunu ve yanaşacağı yeri hesaplayarak yönlendiriyor. Yanaşma yerinin verileri iskeledeki dört sensör tarafından iletiliyor. Volvo Penta’nın Başkanı Björn Ingemanson, Self Docking’in çalışma prensibini, ”Yeni sistem sensörleri ve bilgisayarıyla rüzgâr ve deniz koşullarına milisaniyede tepki vererek motora ve dümenin açısına müdahale ediyor, güvenli yanaşma için tekneyi doğru pozisyonda tutuyor. Gerekirse yanaşma manevrası durdurulabiliyor ve sistem deniz koşulları değişse bile teknenin sabit kalmasını sağlıyor” sözleriyle anlatıyor.

Yanaşma sistemi üç ayrı aşamaya bölünmüş. İlk olarak tekne, yanaşma yerine geliyor, sistem ‘hedef alan’a

girdiğini tanımlayıp kaptana sinyal veriyor. Kaptan Self Docking özelliğini devreye soktuğunda tekne GPS yardımıyla ‘yanaşmaya hazır’ pozisyonuna geçiyor. Ardından kaptan son aşamaya onay verirse, yine GPS ve sensörler (hem teknede hem marinadaki) yardımıyla tekne, yanaşma manevrasını tamamlıyor.

Sistemin en etkileyici yanlarından biri sadece son yıllarda IPS ile donatılmış teknelere değil, eski üretimlere de uygulanabilecek özellikte tasarlanması.

Elbette Self Docking’in iskelede sensörlere ihtiyaç duyması ilk etapta kendi bağlama yerine sahip olan denizciler tarafından kullanılabileceği anlamına geliyor. Ancak firma, kısa sürede liman ve marinalarda bu sistemin uygulanacağını düşünüyor.

İlerde gerçekleşmesi muhtemel bir senaryo da Volvo Penta Easy Connect uygulamasıyla Self Docking’e sahip marinalarda yer olup olmadığını ekranınızda görebilmek.

Özetle, otomotiv dünyasının yenilikleri bir kez daha denize taşındı. Kendi kendine park özelliğini kendi kendine yanaşan teknelerle marinalarda göreceğimiz günler yakın. Ancak elbette denizde koşullar farklı ve en önemlisi güvenlik. Bu yüzden Volvo Penta, çarpışmayı önleyen sensörlerle donatılsa bile Self Docking’in kaptanın dümende olması ve acil durumda müdahale etmesi koşuluna göre tasarlandığını özellikle belirtiyor.

Youtube’a ‘Volvo Penta Self Docking’ yazarsanız sistemin uygulama videosunu izleyebilirsiniz

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.