Deneyimli denizci Cemile Yıldız’a sorduk

Naviga - - Kuzİne -

Ekrem İnözü'nün Horn Burnu geçişi ekibinde yer alan Cemile Yıldız, sert seyirler esnasında bulduğu çözüm yöntemlerini anlatıyor:

Bizim için seyirde ya da marinada keyifli ve lezzetli yemek yemek çok önemlidir. Üşenmeden her türlü havada yemek pişiririm. Özellikle sert hava seyirlerinde moral açısından daha da önem kazanan rahat yemek yiyebilme konusu için tercihimiz, çukur, dengesi kolayca bozulmayan, elde tutulabilen kaplardır. Cam, porselen hijyenik fakat kırılabilir. Plastiklerin iyi yıkanması için bol su gerekir. Tek kullanımlık ürünleri ise prensip olarak tercih etmiyoruz.

Teknenin Arjantin'de güneye son hazırlığını tamamlayan Ekrem Kaptan'a İstanbul'dan gelirken beş kişilik ekibimiz için birer tas alıp getireceğimi söyleyince; sakın ha ne öyle köpek çanağı gibi olmasın demişti. Bizim krom paslanmaz kaselerimiz çok kullanışlı oldu, işe yaradı. Güney Atlantik'in kükreyen kırklarında, çığlık atan ellilerinde, bu metal kaplar elimizden düşmedi. O soğuk havalarda kraliyet porselenlerine değişmeyeceğimiz taslarımız, ellerimizin sobası oldular. Hâlâ da vazgeçemeyip, günlük seyirlerimizde bile kullanıyoruz. Aynısından bulup yerine koyabilirsem, Horn Burnu hatırası olarak ekip arkadaşlarımıza taslarını imzalayıp vereceğim. (Gülüyoruz.)

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.